Bir Doğa Harikası: Kaz Dağları

1 min


0
5 paylaşım

Tanrıların dağı olarak adlandırılan Kaz Dağları, antik dönemlerden günümüze kadar birçok efsane ve hikayelerin oluşmasında büyük bir etkene sahiptir. Bazı kaynaklarda İda dağı olarak da adlandırılan bu bölge oksijen üretimi konusunda Türkiye’nin kalbi olarak da görülmektedir.

Birkaç günlük kaçamak tatil için en iyi seçenek olarak görülen Kaz Dağları, şehirlerin gürültülü ve kirli ortamlarından uzaklaşmanın en doğru yöntemleri arasında yer almaktadır. Doğa ile beraber Eğe’nin tatlı havası ilk başta ziyaretçileri biraz rahatsız etse de temiz havaya alışmak o kadar da zor değildir diye düşünüyoruz.

1994 yılında yapılan düzenlemeler ile milli park ilan edilen bölge, Zeus Altarı, Hasan Boğuldu ve Sütüven şelalesi gibi birçok doğa güzelliklerine sahip olması turistlerin bu bölgeye olan ilgilerinin artmasına olanak sağlamaktadır. 

Zeus Altarı

Tanrı Zeus’un yaşadığı yer olarak adlandırılan Altar, Kaz Dağlarının önemli ziyaret noktaları arasında yer almaktadır. Adatepe köyü yakınlarında bulunan Altar, Edremit körfezinin neredeyse tamamının görülebileceği bir konumda yer almaktadır. Bu tepenin Mitolojik anlatmalarda sık olarak geçmesi ziyaretçi sayılarının artmasında önemli bir etken olarak görülmektedir. 

Hasan Boğuldu

Kaz dağları içerisinde sadece yürüyüş parkurları ve sit alanları bulunmamakta. Ziyaretçilerin rahat oturabileceği, piknik yapmaya elverişi olan Hasan Boğuldu, kafa dinlenmek için en uygun bölge olduğunu söyleyebiliriz. Bölgenin adı ise oldukça eski bir olaydan alındığı ve bölgedeki insanlar tarafından halen hüzünlü bir alan olarak tanımlandığını görülmektedir. Kaz Dağları içerisinde yer alan birçok şelale ve gölet gibi alanlarda yüzme serbest iken Hasan Boğuldu şelalesi kutsal görülmesi nedeni ile sadece ziyarete açık bir bölge olarak ilan edilmiştir. 

Sütüven Şelalesi

Kaz dağlarının eşsiz güzelliklerinden birisi de kızılkeçeli çayı üzerinde yer alan Sütüven şelalesinin yer aldığını söyleyebiliriz. Yaz aylarında dahi oldukça serin bir ortamı olan şelale bölgesinde adeta görsel bir şov alanının oluşturulduğu söyleyebiliriz. Şelalenin birikintisini oluşturan gölette yüzmek her baba yiğidinin harcı değildir. Suya her atlayan 15 saniyede çıkmakta olduğunu bizzat gördüğümü belirterek uzun süreli yüzümlerde cilt üzerinde morarmaların meydana geldiğini görmek insanları şaşırtan en etkili noktadır.


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!