Bir Hitler Hatırası ‘TEREZİN’

2 min


0
9 paylaşım

Avrupayı kendi arı ırkı için cennet haline getirmeyi planlayan Hitler herkesin bilmediği bir yere daha imzasını atmıştı. Hitler’in korkunç planlarına hizmet eden Terezin kampı binlerce kişiye mezar olmuş, tarihe kara bir leke olarak adını yazdırmıştı. Hitler ve Naziler dünyaya son bir hediye bırakmışlardı!

Şehir 1700’lü yılların sonunda Avusturya imparatoru Joseph’in isteği ile kuruldu. Adını imparatorun annesi Maria Theresa’dan almaktadır. Şehir ilk yıllarda askeri ve siyasi mahkumların kalması için kullanılmıştır. Hatta Avusturya Arşidükü Ferdinand’a suikast düzenleyen Gavrilo Princip burada tutuklu kalmış verem hastalığına yakalanması sonucu hayatını kaybetmiştir.

Naziler tüm vahşeti ile doğuya doğru ilerlerken 7000 nüfuslu bu küçük şehirde kendine düşen payı almıştır. 1940 yılında Nazilerin eline geçen bu şehir 1941 yılında Gestapo tarafından getto haline getirilmiştir. Terezin kampının diğer kamplardan farkı bir dağıtım kampı olmasıydı. Tutsak olarak buraya getirilen Yahudiler buradan diğer kamplara gönderiliyordu. Şehirde yaşamakta olan Çekler Yahudiler ile karışmamaları için şehirden çıkarılmıştı. Böylece yahudiler daha kolay bulunabilecekti.

Kampın girişinde çalışmak özgürleştirir anlamına gelen “Arbeit Macht Frei” yazılmıştı. Binlerce Yahudi bu kamp sayesinde özgürleşip göğe yükselmişti! Tahta yataklar ve yastıklardan oluşan ranzalara sıra sıra dizilen Yahudiler günlerce uyuyamıyorlardı. Tuvalet ihtiyaçları için yeterli değildi. Açlık kaçınılmazdı.  İnsanlık dışı yaşam şartlarına zorlanan Yahudiler tüm bunlar yetmezmiş gibi ölüm cezası da alabiliyorlardı. Giyotinle ve  asarak idam etmek başlarda tercih edilse de öldürecek Yahudi sayısı arttıkça bu iş yorucu bir hale geldiği için yeni yöntemler geliştiriliyordu. Su dolu bir havuza toplanan Yahudilere elektrik verilerek daha toplu kıyım yapılıyordu. Tüm bu zorlu yaşam şartlarına rağmen ss subayları kamptan izole bir şekilde bahçeli evlerinde rahatça yaşıyor, eşleri ve çocukları kendileri için yapılan yüzme havuzunda keyif sürüyorlardı.

 

Yakaladıkları Yahudileri aralıksız buraya göndermeye devam ediyorlardı. Artık kamp kapasitesi dolmuştu. Kampa girmek için sırada aylarca bekleyen Yahudiler dayanamayıp burada can veriyorlardı. Kampa girmeyi başarsalar bile yaşam şartları ve idam cezaları yüzünden yaşamlarını yitiriyorlardı. Şehrin kapasitesi 7000 iken 50000 binleri çoktan geçmişti. Açlık dayanılmazdı. Salgın hastalıklar baş göstermişti. Ölüm kaçınılmaz bir hal almıştı. Toplamda 80000 civarı suçsuz insan yaşamını burada yitirmişti. Salgın hastalıklar yüzünden gardiyanlar ve çalışanlar kamptan kaçmışlardı.

1945’te Sovyet askerleri şehri Nazilerden geri aldığında buradaki hastalar Sovyetler tarafından tedavi edilmiş ve kamp dağıtılmıştır. Günümüzde şehir Çekya (Çek Cumhuriyeti) sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarihi unutanlara bir ders niteliğinde o kötü günlerden kalma anılarıyla yaşamına devam etmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

0
9 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Murat

Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Güzel ve üzücü bir yazı olmuş acı çeken bir toplum şimdi açı çektiriyor allah sabır versin bu arada Çek cumhuriyeti artık Çekya oldu Çekya ( Çek Cumhuriyeti ( diye geçebilirsin

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!