Bir Laboratuar Kazası: Bonzai’nin Doğuşu

3 dk okuma süresi


1
11 paylaşım, 1 puan

Bir Laboratuar Kazası: Bonzai’nin Doğuşu

 

Bilim insanları, esrar ve uyuşturucu maddelerin kullanımını azaltmak istediklerini belirterek bundan 29 yıl önce bir çalışma başlatmaya karar verdi. Amaçları, tamamen sentetikten oluşacak bir madde üreterek esrardan alınan keyif ve hazzın aynı orada alınmasını sağlamaktı. Bu madde ile hem de meydana gelebilecek sağlık sorunlarını tamamen önlemek istediklerini söylemişlerdir. Taklit uyuşturucu maddesi olarak gösterilen bu ilaç, amaçları dışında etkiler göstererek başta gençler olmak üzere birçok kişinin hayatlarını kaybetmelerine neden olduğunu söyleyebiliriz. Bonzai’nin Doğuşu kısaca böyle anlatılmakta.

Kimyasal bir uyuşturucu olarak gösterilen Bonzai, etkilerini doğrudan beyin hücreleri üzerinde göstermektedir. Kısa sürede meydana getirdiği tahribatlar başta şizofreni gibi rahatsızlıkların gün yüzüne çıkmasına neden olmakta. 2004 yılından bu yana Global alanda satışları yapılan bu madde, tek seferlik bir kullanım ile dahi öldürücü etkiler gösterebiliyor. Uzmanlara göre eroin ve kokainden 100 kat daha zararlı olan bu madde, zihin içerisinde ani değişimlerin meydana gelmesine neden olmakta. Üretimlerinin tamamı laboratuar ortamında hazırlanması nedeni ile etkilerini maalesef ki bir anda göstermektedir.

Bonzai kullanan kişilerin yaşadıkları dünya oldukça farklıdır. Halüsinasyonlar kişilerin içerisinde yeni bir dünya kurarak mitolojik varlıklar ile mücadele etmenin nasıl olduğunu göstermekte. Titreme, ağız kuruluğu, gözlerdeki kızarıklık, geçici körlük ve felç hastalığın ilk belirtileri arasında yer almakta. Görülen halüsinasyonlar, bir yanda da insanların kendileri ile yüzleşmelerine neden olmakta. Bu nedene bağlı birçok intihar girişimi sonucunda binlerce genç hayatlarının baharında ölüm ile tanışmak zorunda kalmıştır.

Bağımlılıkların en kötüsü olarak gösterilen Bonzai, kişilerde davranış bozuklukları ve şizofreni durumlarının da görülmesine neden olmakta. Sürekli çevresi tarafından öldürüleceğini, insanların onlara tuzak kurabileceklerini düşünen hastalar, şizofreninde verdiği etki ile de saldırgan bir profile sahip olabiliyorlar. 11 yaşındaki çocuklarda dahi görülen bu bağımlılık, başta hırsızlık olmak üzere gasp, fuhuş gibi bataklık ortamlarına dahil olmalarına neden olmakta. Son zamanlarda oldukça kolay bulunabilir ve fiyatının sakız parası ile eşit tutulması, gençler için cazibeli alanlara dönüştürülmekte.

Dünya, geçte olsa bu maddenin zararlarını, etkilerini kavrayabilmiş durumda. Gelişmiş şehirlerde ardı ardına gelen yasaklar, ürünün pazarlama ayağına büyük bir darbe getirmiştir. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de de yasaklanan Bonzai, özellikle büyük şehirlerde birçok kişinin hayatını tehlikeye atmıştır. Sanıldığı gibi yeni üretilen bir ürün olmamakla beraber Bonzai’nin Doğuşu 30 sene öncesine kadar dayanmaktadır.

Önü ne kadar kesilmek istense de Bonzai’nin Doğuşu hiçbir şekilde önlenememekte. Getiren yasaklara rağmen kullanım oranı her geçen gün artan bu maddenin temini konusunda da hiçbir sıkıntı çekilmiyor. Bağımlılıktan kurtulmak isteyenler için ise yeterli olanakları sağlayamayan devlet kuruluşları maalesef ki bağımlılıkların tekrar gündeme gelmesine neden olmakta. Öncelikle Amatem başta olmak üzere birçok merkez içerisinde tedavi süresinin uzatılması ve özel merkezlerin daha ekonomik şartlar sunması bu durumların ortadan kalmasına olanak sağlayacaktır. Ülkemizin ve dünyanın geleceği olarak gösterilen gençler, kendilerini bu şekilde kirletmeleri kabul edilemez.

Kimyasal etkili ürünlerin halen bir etki oluşturmadığını düşünen kişiler için şu örnekler verilebilir. Mangal hazırlığında bulunan bir aile, bahçelerinde dağ kekiği sandıkları Bonzai ile etlerini soslamışlardır. Yemek sonrasında tüm ailenin fenalık geçirmesi, felaketlerin en büyük örnekleri arasında gösterilebilir. Yemek faciası sırasında ailenin en küçük fertlerinden birisi maalesef ki hayatını kaybetmiştir. Bunun gibi yüzlerce, binlerce örnek İnternet kaynakları içerisinden buluna bilinmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

1
11 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!