‘Mayıs Ayının Bir Cuma Akşamı’

1 min


8
5 paylaşım, 8 puan

'Mayıs Ayının Bir Cuma Akşamı'

Köyün kahvesinde ki tavla zarlarının sesinin arasında yükseldi o mutluluk verici ses .' Mustafa Dede Ayşen geliyormuş . Hayırlı olsun'

Duyması ile irkilmesi bir oldu Mustafa Dedenin. Tüyleri diken diken olmuş kalakalmıştı bir masanın sol kenarında gazetesinde ki köşe yazısına baka baka. Ayşesi mi geliyordu? Doğru muydu? Yoksa kahvenin zıpır ve gereklilik fazlası delikanlıların şakası mıydı  bu? Okuma yazması da yoktu ki gelen mektubu okusun. Mutlu olmaya fırsatı olmadı inanmakta zorluk çektiği için.Naimesi geldi hemen aklına.

Naimesinin ölmesinin üzerinden 12 yıl geçmişti. Hayatta kalan tek varlığıydı Ayşesi. Minik kızı  Amerika'da önemli bir projede önemli bir firmanın vazgeçilmeziydi şuanda. Elinden , ellerinden uçtuğunda 14 yaşındaydı. Saçlarını hala o tarar, tokasını tutmayan sol elinde ki acıya katlana katlana takardı her sabah okula gönderirken. Yanağına aldığı o ufak öpücük ile bütün günü mutlu geçirirdi. Yüzünde sürekli bir gülümseme ve anlamsız bir sırıtış ile dolaşırdı köyün inişli yokuşlu sokaklarında.Severdi,çok severdi kızını. Naimesinin emanetiydi o . 

Naime Nene köyün en sevilen kadınlarından biriydi. Eğer bir probleminiz varsa ve güler yüzlü bir çözüm arıyorsanız çalıyordunuz Naime Nenenin dut ağacından devşirme kapısını. 'Hoşgeldin yavrum. Buyur' der alırdı içeri seni ne olduğunu orada sormadan.Ayşesinin gitmesi çok üzmüştü onu. Her gün fotoğrafını öper öyle başlardı güne.  O vahim hastalığa yakalanana kadar gülerdi yüzü. Ama çekilmişti iyice gözleri,kararmıştı altları ve yıkılmıştı kaşları o ilaçların etkisi ile. Mustafa Dede çok uğraştı , üzülmedi, üzülmesine fırsatı yoktu ki  moralli tutmalıydı Naimesini , onun deyimi ile 'Menekşesini'. 

Yazın sıcak bir günüydü. Yıkılmış omuzları ile geldi kahveye. 'Yardım edin hele' dedi kısık ve yorgun bir ses tonu ile. Gözleri ağlamamak için direniyordu çok belliydi. Dik durmaya çalışıyordu . Ölmüştü. .'Menekşesi' kapatmıştı gözlerini. Cenazesi için yardım istiyordu köy ahalisinden. Kaldırık hep beraber köyün dert dinleyen o tatlı yüzlü 'Menekşesi'ni. Ayşe'ye haber vermemişlerdi. Bilmesini istemedi Mustafa Dede. Toprağını attılar ve gömdüler değerlisini. Oturdu bir mezar taşının köşesine. Önce bir damla göz yaşı yıllardır orda beklemenin verdiği hırsla attı kendini aşşağıya. Durmadı gözlerinin yaşı dinmedi günlerce, haftalarca, aylarca..O an ki inlemesi o an ki isyanı köyün bütün köşesinden duyulacak kadar derindi Mustafa Dede'nin. Kapandı mezarına 'Menekşesi'nin' . Kalkmadı saatlerce, kaldıramadılar . Yaşarken gösteremediği sevgisinin pişmanlığıydı belki de. 

Ayşe'si geliyordu.Minik 'Menekşesi' gelecekti Cuma günü. Hemen koyuldu yola ve çıkardı çatal kaşık tabak ne varsa .Biliyordu en sevdiği yemekleri en sevdiği şarkıları ve en sevdiği masanın o uzak köşesini. Yaktı sobayı tek eliyle. Tutmuyordu artık diğeri. Koydu Ayşesinin 14 yaşında ki son fotoğrafını gözünün hizasında ki dolabın üstüne. Her dakika bakıyordu resme. Hayaller kuruyor mutlu oluyordu çünkü Ayşesi geliyordu. Naimesinin emaneti 'Minik Menekşesi'.

Sobadan çıkan ateş sesleri ile koydu üstüne tencereyi. Yemek pişerken eskiden kalma beraber uzun uzun dinleyip göz göze geldikleri tek yer olan kanepenin köşesinde ki pikapa koydu eskilerden bir taş plak ve derin bir uykuya dalmadan önce dinlediği son sözlerdi onlar.


'Ömrüm seni sevmekle son bulacaktır,

Yalnız senin aşkın ile ruhum solacaktır

Son darbe-i kalbim yine ismin olacaktır.'


Mayıs ayının bir Cuma günüydü.Kapı çalmış açan olmamıştı.Tekrar çaldı,tekrar tekrar tekrar. Elinde aldığı hediyeleri kenara bırakıp koştu odaya . Uzanmış ve mutlu bir şekilde gördü babasını. Eliyle okşadı yüzünü , sildi henüz kurumamış yaşını, öptü alnından. Tek eliyle sıkıca sarılmış bir resim ve altında bir not gördü . 

'Hoşgeldin Ayşe'm , Hoşgeldin 'Minik Menekşem...'


Sosyal medyada paylaş!

8
5 paylaşım, 8 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
8
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
4
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Can7

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!