Bir Mimardan Hayatı Kolaylaştıracak Tekerlekli Sandalye Tasarımı

Bu tekerlekli sandalye ile artık engelli vatandaşlar sokaklarda rahat rahat gezebilecek ve sandalye özellikleri sayesinde ayağa kalkma pozisyonuna geçebilecekler. 2 min


10
9 paylaşım, 10 puan

Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde en eski tekerlekli sandalye modellerinden son model elektrikli sandalyelere kadar onlarca üretim engelli vatandaşlara yarar sağlama amacıyla gerçekleştirilmektedir. Şu ana kadar üretilmiş tekerlekli sandalye modellerinin arasına artık yeni biri daha ekleniyor. Fakat bu tekerlekli sandalye modeli diğerlerinden oldukça farklı.

Yunan Mimar Dimitrios Petrotos tarafından tasarlanan bu tekerlekli sandalyenin adı Laddroller’dir. Laddroller’ın oluşum hikayesi ise oldukça ilginçtir. Mimarlık mesleği gereği evlerin dizaynını yapan Dimitrios Petrotos, engelli bir müşterisinin dairesini yeniden tasarlamak adına bir çalışma gerçekleştirmektedir. Müşterisinin engelli olmasından dolayı evin tasarımını bunları göz önünde bulundurarak düzenleyen Petrotos evin tasarımını tamamladıktan sonra bir şeyin farkına varır. Engelli müşterisi için evi gayet güzel bir şekilde dizayn etmiştir fakat bu problem hayatın her alanında bulunmaktaydı. Aklında yer eden bu düşünceden yola çıkarak Dimitrios Petrotos bir ekip kurarak tekerlekli sandalye konusunda çalışmalara başlar.

Birkaç yıl çalışmalarını sürdüren ekip sonunda projeyi tamamlar. Geçtiğimiz yıl içinde de projenin daha farklı bir versiyonu piyasaya sürülmüştür. Hatta geçtiğimiz yıl düzenlenen ilk biyonik Paralimpik Oyunları olan Cybathlon ‘da bu proje de yer almıştır. Petrotos ‘un şu an ki hedefi ise Laddroller ‘ın 2020 yılında Zürih ‘te gerçekleştirilecek olan 2. Cybathlon ‘da yer alması için projenin geliştirilmesini sağlamak.

kargamel-Bir-Mimardan-Hayati-Kolaylastiracak-Tekerlekli-Sandalye-Tasarimi-3.jpg

Laddroller sayesinde gelecek nesil günlük yaşantısını daha yaşanabilir bir halde geçirebilecek ve tekerlekli sandalyeler yüzünden yaşanılan sorunlar en aza indirgenecek. Büyük tekerleklerin ön tarafta yer alması ile kaldırımlar, tümsekler gibi engellerin kolayca atlatılabilmesi engelli vatandaşlar açısından oldukça önem arz eden bir özelliktir. Ayrıca sandalyenin hareket kabiliyeti sayesinde engelli vatandaşlar istedikleri zaman ayağa kalkma vaziyetine gelebilecek ve bu şekilde yollarına devam edebilecekler. Tüm parçaların takılıp sökülebilme özelliğinde olması da Laddroller ‘ın kolayca araba bagajlarına koyulup, bir yerden bir yere taşınmasını daha kolay hale getirmektedir.

Laddroller ‘ın piyasada yer alması ise şu an için söz konusu değil. Şu anda satın alınabilme imkanı yok fakat yakın zaman da piyasadaki yerini alması bizleri şaşırtmayacaktır. Kickstarter ‘da projenin hayata geçirilebilmesi adına Petrotos halen para toplamakta. Yani Laddroller projesinin hayata geçirilip geçirilmeyeceği yakın gelecekte belli olacaktır.


Sosyal medyada paylaş!

10
9 paylaşım, 10 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
11
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
2
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!