Bitki Beslerken Nelere Dikkat Edilmeli?

4 min


0
5 paylaşım

Evimizin bahçesinde veya hobi amaçlı hobi bahçelerinde diktiğimiz bitkileri verimli bir şekilde büyümesini sağlamak için bitki besleme konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Özellikle bitkinin gelişim safhasında bitkilere besin elementleri takviye etmeniz bitkinin gelişimi açısından oldukça önem taşımaktadır. Aynı zamanda bitkilere sadece bitki besin elementlerinin dışındaki en önemli konu bitki korumadır. Bitki koruma konusu tecrübeye dayalı olarak edilen bilgiler olduğu için profesyonel düzeyde bitki geliştirmek için tecrübeli arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Bitki gelişiminde özellikle meyve bitkilerinde en önemli konulardan birincisi fide seçimidir. Hastalıklardan ari olan fide seçimi oldukça önemlidir. Aldığınız fide hastalıklı diğer bir adıyla virüslü bir bitki ise çözümü olmayan bir virüs ise fide toprağınıza ve diğer sağlıklı bitkilere bulaşarak sizi büyük zarara uğratabilir. Fideniz eğer virüslü ise burada yapmanız gereken hem toprağa hem de bitlilere bulaşan bölümdeki fideleri topraktan söküp bahçe dışında imha etmeniz gerekir, ayrıca toprağa malçlama tekniğini kullanarak toprağı virüsten uzaklaştırmanız gerekiyor, daha sonra bitki ve toprakta kullandığınız ekipmanları da deterjanlı su ile yıkamanız virüsten korunmanız için önemlidir.

Bitki Besin Elementlerinin Faydaları

Bitkiler belirli dönemlerde besin elementlerine ihtiyaç duyarlar. Özellikle killi ve kireçli topraklarda bu durum oldukça önemlidir. Örnek olarak şeftali meyve fidanını diktiğiniz durumda toprakta sürekli olarak besin elementleri azalmaktadır, çünkü toprakta sürekli aynı bitki türü bulunmakta ve bitki besin elementlerini topraktan alamayacak duruma gelmektedir. Bu durumda fidanı topraktan çıkaramayacağınız için bitkiye dışardan bitki besin elementi vermek durumundasınız. Şimdi gelelim bitki besin elementlerine ve vermiş olduğuna faydalara bir göz atalım.

Potasyumun Bitki Üzerine Faydaları (K)

Potasyum bitki besin elementleri arasında bitkilerde en hızlı alınan bitki besin elementleri arasında yer almaktadır. Potasyum bitkiler üzerindeki etkilerine baktığımızda; bitkilerde hücre büyümesine, bitkilerde fotosentez ürünlerinin taşınmasına, bitkilerde enzimlerin aktive olmasında, bitkilerde su düzeyinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Bitkilerde potasyumun alınmasında toprağın PH durumu önemli bir konudur. Bu yüzden dolayı toprağınız Akdeniz’de bulunan topraklar gibi kireçli bir topraksa eğer PH düşürücü kullanmanızı öneriyoruz. Potasyum K+ şeklinde toprağa alındığı için toprağın havalandırılması gerekmektedir.

Azotun Bitki Üzerine Faydaları (N)

Azot toprakta en fazla bulunan element olsa da bitki için olmazsa olmaz besin elementidir. Azot eksikliğinde bitkilerin yapraklarında sararmalar meydana gelmektedir. Azot bitkiler için hayat kaynağı olacak bir besin elementi olmasından dolayı azot kaybı bitkinin ölmesine kadar etkili olmaktadır. Özellikle elma ağaçlarında azot eksiliğinde yapraklar hem darlaşır hem de sarı ve mor renklere bürünerek erken yaprak dökülmesi meydana gelir, bu da hem üreticiyi hem de bitkiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Azot azlığı çekmemek için sulandırılmış gübre kullanılmamalı ve sürekli aynı bitki dikilmemesine de dikkat etmek gerekir. Fasulye ve bakla bitkileri azot yönünden toprağı zenginleştirdiğinden bakla bitkilerine yönelim olmalı, ayrıca fazla azot bitkilerde meyve verimini geciktirdiği için belirli oranlarda verilmelidir.

Magnezyumun Bitki Üzerine Faydaları (Mg)

Magnezyum, bitki için sistemik bir etki yapar, magnezyum yeşil bitkilerde fotosentezin mekanizması olan klorofilin ana yapısında yer alır. Bu yüzden dolayı bitkilerde magnezyum oldukça önem taşımaktadır. Magnezyum eksikliğinde bitkilerde genel olarak fotosentez duracağından dolayı bitkilerin yeşil kısımları kendilerini yenileyemez ve dökülmeler meydana gelir. Meyve ve sebze bitkilerinde yağ, şeker ve karbonhidrat yapımında etkili olduğundan dolayı eksikliğinde bu oranlar meyve oluşumunda azalmaktadır. Magnezyum eksikliğinin bahçe bitkilerinde tipik belirtisine baktığımızda en belirgini yapraklarda damar arası sararmadır.

Kalsiyumun Bitki Üzerine Faydaları (Ca)

Kalsiyum bitki besin elementinin diğer makro besin elementlerini arasında önemli bir yere sahiptir. Özellikle Akdeniz, Karadeniz bölgelerinde bahar mevsimlerinde yaşanan dolu ve şiddetli kuraklıklarda bitkinin direncini artırmaya yardımcı olmaktadır. Kalsiyumun eksikliğinde bitkinin hücre yenilenmesi duracağından ve hücre çeperinin direnci azalacağından dolayı kök oluşumu zayıflar ve meyveler yumuşayarak dökülür. Kalsiyumun önemli özelliklerden biride çevresel stres faktörlerine karşı dayanıklılık göstermesine de yardımcı olur.

Demirin Bitki Üzerine Faydaları (Fe)

Demir elementi bitki hastalıkları ve semptomları arasında sıklıkla rastladığımız besin elementidir. Kloroz denilen hastalığın sebebi demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Demir noksanlığının tipik belirtisine baktığımızda gözle görülmemize yardımcı olacak bir bilgi verirsek, bitkilerde yaprakların damarları koyu yeşil hatta küçük damarlarda bile yeşillenme görebiliriz. Damar araları ve yaprak boşlukları sarı renkte, bazen beyaz renklerde olabilir. Demir eksikliğinde yani kloroz belirtisi bu anlattığımız şekilde ise orta ve az düzeyde kloroz belirtisidir diyebiliriz. Daha şiddetli durumlarda ise yeni çıkan yapraklar fil dişi renginde çıkmaktadır. Bu durumda yapmanız gereken kesinlikle bitkiye demir ve tohum takviyesi yapmanız gerekmektedir.

Demir noksanlığı önemli bir belirti olduğu için sizlere bu belirtiler ile karşılaştığınızda yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Bitkilerde Demir eksikliğinde yapılması gerekenler;

  • Demir sülfat ya da demir şelatları içeren yaprak spreyleri uygulayarak zarar görmüş yaprakları demir eksikliği giderilebilir.

Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!