Bitkileri Böceklere Karşı Nasıl Koruyacağız?

4 min


0
6 paylaşım

Bahçe bitkileri, tarla bitkileri, organik tarım veya bağ da yaşanan böcek zararlıları hem verimi düşürmekte hem de üreticiyi büyük zarar uğratmaktadır. Böcekleri öldürmek amaçlı veya mücadele amaçlı çiftçilerimiz zirai ilaçlar ile bitkileri korumaktadır. Böcekler bilindiği gibi tozlaşmaya yardımcı olarak bilinmektedir, fakat bazı böcekler vardır ki hem toprağın verimini düşürmekte hem de bitkinin meyvesinde büyük zarar meydana getirmektedir. Her ne kadar zirai ilaç bayilerinden alınan ilaçlar çözüm olsa da bazı hastalıklar ya da zararlılar böceklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği için böcek ilacı olarak adlandırdığımız insektisitler zararlılara karşı mücadelede faydasız kalmaktadır.

Meyvelerde özellikle şeftalide külleme ile adlandırdığımız hastalığa karşı kullanılan ilaçların içeriği aynıdır. Bu ilaçların böceklerde bağışıklık kazanmaması için kesinlikle aynı üreticinin üretmiş olduğu ilaçları kullanmamız gerekmektedir.

Bazı ilaçlar abamectin maddesi içermez, bu da sadece böceklerin larvasını öldürmekte geriye kalan ergen böcekleri öldürmemekte bu da büyük bir soruna yol açmaktadır. Bahçe bitkilerinden bağlarda ise ilaç kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bitkilerde kuşlara karşı verilen ilaçlar yasaklanmış olup kuşlara, özellikle kargalara karşı fiziksel mücadele yöntemleri kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat oldukça fazla kuşlardan dolayı zarara uğruyorsanız eğer, uzaklaştırıcı ilaçlar bulunmakta olup zirai ilaç bayilerinden temin edebilirsiniz.

Bahçe ve Tarla Nasıl Analiz Edilmeli?

Bahçe veya tarlalar böcekler için ve zararlı organizmalar için analiz edilmeden önce toprağın PH durumu ve daha önce tarlaya veya bahçeye verilmiş ilaçların listesi yapılmalıdır. Tarla veya bahçe için imkân varsa deneyimli bir ziraat mühendisi tarafından analiz edilmelidir. Bahçeye girildiğinde yapılması gereken en önemli noktalara değinecek olursak; bahçede toplamda farklı alanlarda en az 10 ağaçtan anaç yaprak alınmalı ve bu yapraklar rengi soluk olanlar değil zarar görmüş olanlar tercih edilmelidir. Rengi soluk olanlar genellikle bitki besleme noksanlıklarından kaynaklanan sorunlardan meydana gelmektedir. Alınan anaçlar tecrübeli kişiler tarafından analiz edilmeli veya bir zirai ilaç bayine anaçlar götürülerek baktırılmalıdır. Zirai ilaçlar kesin bir çözüm gibi gözükse de bazı hastalıkların mücadelesinde önemini yitirmektedir, şimdi gelelim önemli hastalıklara birlikte göz atalım.

Bahçe Bitkilerinde Önemli Hastalık ve Zararlılar

  • Danaburnu; danaburnu olarak bilinen en önemli bahçe bitkileri zararlıları arasında bilinen türdür. Kazıcı bacak tiplerine sahip olmaları toprağın havalanmasına yardımcı olsa da bahçe bitkilerine maddi yönden zararı büyük bir türdür. Danaburnu zararlısı gözle kolaylıkla görülebilen bir zararlı türü olsa da zarar yaptığı yer genellikle toprak altı aksamı olduğu için genellikle görülmezler. Danaburnu zararlısı edilen tecrübeye göre genellikle geceleri aktif olarak zarar yapmaktadır. Danaburnu zararlısı için fiziksel mücadele önerilerimize bir bakalım. Danaburnu zararlısı genellikle yaz aylarında aktif olduğundan dolayı yaz aylarında gübreleme yapılmamalı, yaz sonuna doğru gübreleme yapılarak zarar önlenebilir, diğer bir fiziksel mücadeleye baktığımızda ise bitkilerin köklerine doğru küçük göletler yapılarak danaburnu zararlısının boğulması sağlanabilir. Fiziksel mücadelenin yeterli olmadığı durumlarda ise ilaca başvurmak isterseniz eğer zirai ilaç bayiinden alınacak Endosülfan etkili maddeli zehir işinizi görecektir.
  • Kırmızı Örümcek; Kırmızı örümcek hem bahçe bitkilerinde hem de süs bitkilerinde önemli zararlılar arasında yer almaktadır. Kırmızı örümcek için bahçelerde alınan anaçlar arasından bakılmamalı, bahçe içerisinde yaprak altlarından dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Kesin ve kolay yoldan kırmızı örümcek zararlısını tespit etmek istiyorsanız elinize bir mercek alarak yapraklara bakabilirsiniz. Renk olarak kırmızı ve küçük örümceklerden olan bu zararlılar ipek bir ağ örmektedir. Bahçe bitkilerine vermiş olduğu zarara baktığımızda özellikle yapraklarda sararmalar ve direnç kaybı dediğimiz hastalıklara sebebiyet vermektedir. Kırmızı örümcek zararlısının tipik zararı ise bitki özsuyunu emerek bitkinin yaprağının sararmasına neden olur, bu da bitkinin yapraklarının dökülmesine neden olmaktadır. Ayrıca kırmızı örümcek zararlısının vermiş olduğu zarar oranına baktığımızda meyve veriminde ve bitkininin sağlığı açısından %40 ile %60 oranında verimde azalmalar meydana gelmektedir. Kırmızı örümcek zararlısı bitkinin klorofil pigmentini zarara uğratarak fotosentez ile üretilen ürünlere zarar vererek verimde yavaşlamalar meydana getirir. Kırmızı örümcek zararlısı çilek, kavun, karpuz, patlıcan, börülce, salatalık ve süs bitkilerinde en fazla görünen zararlıdır. Kırmızı örümcek zararlısının ilacı için bitki koruma bayilerinden Malathion aktif maddeli ilacı alarak bu zararlılara karşı kullanabilirsiniz.
  • Yaprak Bitleri;
  • Yaprak bitleri tüm sebzelere zararlı olan bir zararlı olduğu için oldukça önemli bir zararlıdır. Genellikle 2-3 mm arasında olmakla beraber sarı, turuncu ve siyah renklerde olabilmektedir. Yaprak bitleri ülkemizin hemen hemen her yerine adapte olabilen bir zararlı olduğu için bu zararlı ile kesinle mücadele edilmelidir. Yaprak bitlerinin hem kanatlı hem de kanatsız formları bulunmaktadır. Yaprak bitleri bitkinin özsuyunu emdiğinden dolayı bitkiyi zarar uğrattığı gibi aynı zamanda virüslerin yayılmasına da yardımcı olmaktadır, virüslerin yayılmasını genellikle kanatlı formda olan yaprak bitleri yapmaktadır. Yaprak bitleri salgıladığı tatlımsı madde ile fumajin denilen bir madde salgılar, bu da bitkinin dokusunu kapatmakta ve bitki solunum ve diğer ihtiyaçlarını karşılayamadığından bitkinin hem verimini hem de bitki sağlığını olumsuz etkilemektedir. Yaprak bitlerine karşı fiziksel mücadele de en etkili yöntem ortamda uğur böceklerinin varlığıdır. Yaprak bitleri için ilaç ile kesin bir çözüm istiyorsanız eğer zirai ilaç bayinden Carbaryl, Primicarb etken maddeli zehir ilacı almayı unutmayınız.

Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!