Biyoteknoloji Çalışmaları ve Önemi

4 dk okuma süresi


1
5 paylaşım, 1 puan

Biyoteknolojinin tanımı ile başlayacak olursak; biyoteknoloji, bir organizmanın bir parçasını veya tamamını kullanarak arzu edilen şekilde yeni bir organizma elde etmektir. Günümüzde biyoteknolojik çalışmalar oldukça önem kazanmaktadır. Şöyle ki tarım alanında, savunma sanayide, tıp alanında, kimya ve fizik alanında kullanılmaktadır. Biyoteknoloji çalışmaları arasında en fazla kullanılan alan tıp alanıdır. Avrupa ülkelerinde ise son zamanlarda savunma alanında biyoteknoloji çalışmaları sürdürmektedir.

Savunma Sanayinde Biyoteknoloji;

Savunma sanayinde kullanılan biyoteknoloji sistemi mayın arazisi tespit edebilmektedir. Kullanılan bu sistem Avrupa ülkelerinde kullanılırken model organizma olarak Hardal bitkisi ve ışık saçan bakteri kullanılmaktadır. Hardal bitkisine mayının içinde bulunan TNT maddesine duyarlı gen aktarılarak bitkiler mayınlı araziyi gösteriyor. Öncelikle genetiği değiştirilmiş hardal bitkisi tohumları helikopter yardımıyla hardal bitkisi tohumları mayınlı araziye atılıyor. Yaklaşık 1 ay gibi bir süreç sonra hardal bitkisi gelişmeye başlıyor. Mayın üzerine düşen hardallar kırmızı renkte çıkarken, mayın üzerine düşmeyen tohumlar da yeşil renkte çıkıyor. Böylelikle mayınlı arazileri tespit ediliyor.

Bakteri ile mayın tespit etmede ise hemen hemen aynı sistem kullanılıyor. Işık saçan bakteriler tercih ediliyor. Bakteri cinsi olarak E.coli bakterisinin DNA’sına TNT madde ile ilgili gen aktarılıyor ve bakteriler mayınlı araziye atılıyor. Mayınlı arazilere düşen bakteriler Mayın tarlasında mayınları bularak mayının bünyesinde bulunan TNT maddesini yiyerek ışık saçıyor. Böylelikle ışık saçan bakteriler biyoteknoloji sayesinde mayınlı arazilerin yerlerini göstermede yardımcı oluyor.

Bilim alanında savunma sanayide yapılan bu çalışmalar hem insan hayatının riskini minimuma indirirken aynı zamanda maliyet açısından da kar sağlıyor.

Biyoteknoloji ile Önemli Çalışmalar;

  • Biyoteknoloji ile tarım alanında kullanılmaktadır. Meyvelerin ve sanayi bitkilerinin hem raf ömrü uzatılabilir hem de meyvede renk oluşumuna yardımcı olabilmektedir.
  • Biyoteknoloji bilimi kullanılarak özellikle çilek meyvesinde soğuk şartlara karşı direnç oluşturulmaktadır. Soğuğa dayanıklı bakterinin DNA’sı alınarak Çilek bitkisine tohum halindeyken ilgili gen bölgesine bakterinin DNA’sı laboratuvar şartlarında yani in vitro ortamda aktarılarak bitkinin -30 dereceye kadar soğuğa dayanmasında kullanılmaktadır.
  • Tıp alanında kök hücre çalışmalarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.
  • Hormonların üretilmesi ve ilaçların geliştirilmesinde kullanılmaktadır.
  • Hayvansal alanda ise ıslah çalışmalarında ve süt verimi yüksek olan hayvanların genomları gen kütüphanelerinde saklanarak geliştirilmesi sağlanmaktadır.
  • İnsanlar açısından ise biyoteknoloji çalışmaları kanser tedavisinin erken teşhisinde ve gen bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Biyoteknoloji ile DNA’sı değiştirilmiş yani GDO (genetiği değiştirilmiş Organizma) tespitinde bulunarak genetiği değiştirilmiş ürünlerin araştırılması ve tespiti yapılmaktadır.

Genetiği değiştirilmiş besinler insan sağlığına zararlı mı? Konusunda iki görüş ortaya atılmıştır. Bunlardan birinci görüş ve çoğunlukta olan görüş insan sağlığına zararlı olduğu düşüncesindedir. Bilim adamlarının ve biyoteknoloji alanında çalışma yapan şirketlerin verdiği bilgilere göre yapılan bir araştırma fare üzerinde denenmiştir. Fareye sürekli genetiği değiştirilmiş besinlerle beslenmiş ve üç nesil sonrasında kanser hücrelerine rastlanmıştır. Bu araştırma sonucunda bilim adamları genetiği değiştirilmiş organizmaların insan sağlığını da etkileyeceğini açıklamıştır.

İkinci görüş ise bilim adamlarının genetiği değiştirilmiş organizmaların uygun koşullar altında yapıldığı sürece ve etik koşullara da uyulduğunda insan sağlığına faydalı olacağını iddia etmektedir. Özellikle tıp alanında kanser hücrelerinin tespit edilmesinde ve bitkilerde büyüme genlerini aktif ederek daha hızlı büyümesine ve protein oranın da artırılmasına yönelik çalışmalar ile insanlığa faydalı olacağını düşünmektedir.

Biyoteknoloji ile Klonlama Çalışmaları

Bilim alanında ülkemizde biyoloji ders kitapları arasına da giren biyoteknolojinin en çok ilgi duyulan çalışması kuşkusuz ki klonlama alanıdır. Herkesin kulaktan da duyma olsa Koyun Dolly’nin kopyalanmasını duymuştur. Koyun Dolly Roslin Enstitüsünde İskoçya’da 1996 yılında kopyalanmış ilk hayvan olarak kayıtlara geçen ilk memelidir.

Koyun Dolly iki bilim adamı tarafından hücre biyolojisi uzamanı ve bir embriyoloji alanında uzman tarafından klonlanmıştır. Dolly’nin toplamda 6 yavrusu meydana geldi ve 6 yıl yaşamını sürdürdü. Bilim adamları Dolly’nin erken ölmesinde klonlanan ata bireyin yaşlı olmasından kaynaklandığını düşündüler. Koyun Dolly’den sonra klonlama çalışmaları hızla devam ederken ülkemizde de klonlama çalışmaları başlatıldı.

2007 yılında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesinde Oyalı isimli koyun kopyalanması başarılı oldu. Oyalı isimi verilen koyun da 7 yıl yaşamını sürdürürken ölüm nedeni, akciğer hastalığı olduğu bilinmektedir.

Çevre ve Enerji Alanında Biyoteknoloji Çalışmaları;

Meksika’da yaşanılan bir olay sonrasında denize petrol sızıntısı yaşanmıştı. Petrol kimyası bakımından zor ayrışan ve çözülmesi uzun yıllar alan bir kimyasal bileşiktir. Meksika Körfezine akan bu petroller okyanusa yayılmış ve petrolün temizlenmesi için mikroskobik bakteriler kullanılmıştır. Laboratuvar şartlarında üretilen bu bakteriler petrol yeme özelliğine sahipti ve bu bakterileri gemiler aracılığıyla okyanusa döktüler ve bu körfezde bulunan petrolün tamamı temizlendi. Yapılan açıklamalara göre sızan petrol Atlas Okyanusuna kadar ilerlerken bakteriler de Atlas okyanusa doğru petrolü takip etmiştir.

Enerji açısından biyoteknoloji alanında ise en çok konuşulan konu biyomas enerjisidir. Özellikle hayvanlar içerisinde balıkların dışkıları kullanılarak enerji elde edilmesi sağlanmaktadır. Biyoteknoloji çalışmaları yerinde ve insan sağlığına zararlı olmayacak şekilde kullanıldığında insan yaşamını olumlu etkilediği açıkça görünmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

1
5 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!