Boston Dynamics’in Korkunç Robotlarını Gördünüz mü?

Korkunç robotlar mı? Eh, yani. Ne bekliyordunuz ki? Boston Dynamics robotlarını izlerken harika olduklarını düşüneceğinizi biliyorum, hatta tatlı bulanlarınız da olacak. Fakat detaylara inince her şeyin böyle toz pembe olmadığını görmeye başlayacağız. 1 dk okuma süresi


3
11 paylaşım, 3 puan

Boston Dynamics

Boston Dynamics, 2013 sonlarında Google tarafından satın alınan bir şirket. Ürettiği robotlarla tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Hakkında, satılacağına dair söylentiler çıksa da ABD'nin böyle bir hazineyi başka ülkelere kaptırmayacağı gerçeği gün gibi ortada. Dilerseniz anlattıklarımı daha da berraklaştıracak bir videoyla başlayalım.

Fizik kurallarıyla alay eder gibi aksiyonlarda bulunan bu robotun ismi Handle. Gücü kesildiği anda bir kemik yığını gibi yere yıkılacak yapıda olduğunu anlamak, onun şu harika duruşunun altında yatan mühendislik başarısını daha iyi betimleyecektir. Videoda bir çizgi ile gösterilen noktada aslında hiçbir nesne yok. Robot varmışçasına bir eğim içerisinde dengesini sağlamayı başarıyor. Önüne çıkan engellerden başarıyla sıyrılıyor ve 1.2 metre yukarıya tek hamlede sıçrayabiliyor. Bu açıdan kendisi bir insanın sıçrama rekorunun bile 1.6 metre olduğu göz önüne alınırsa, yakında bu konuda da bizleri geçeceğini tahmin etmek güç değil. Denge kabiliyetinin asıl anlaşılacağı nokta ise merdivenlerden indiği kısım. Ayaklarınız yerine tekerleklere sahip olsaydınız, eminim o merdivenlerden öyle inmenizin uzunca bir süre imkansız olacağını bilirdiniz.

Atlas: Sonraki Nesil

Bir de Atlas'ı inceleyelim. Direkt olarak insan vücudunun örnek alınmasıyla oluşturulan Atlas, depo işlerini çok güzel bir şekilde yerine getiriyor. Düz zemindeki başarısı iş yapmaya kadar giderken, engebeli ve hatta eğimli ve karlı arazide ise ayağının takıldığı noktalarda dahi bir insan kadar, hatta takdir edersiniz ki bir insandan daha hallice yetenekle dengesini yeniden sağlıyor. Kendisine gelen darbeleri savuşturuyor ve savuşturamayıp yere yıkıldığı anlarda ise ustalıkla kalkıp kaldığı yerden devam ediyor. Sinirlenmiyor bile! (Henüz o yapay zeka geliştirilmedi) Fakat belki bu hali daha kötüdür. Bu robotun, psikolojimizin el vermeyeceği kadar ağır şartlarda hiçbir şey yokmuş gibi işine devam ettiğini düşünsenize.

Robotların Savaşı

Dünya üzerinde belirli aralıklarla gerçekleşen savaşlar, suçlu-suçsuz birçok insanın katli ile sonuçlanıyor. En nihayetinde dünyanın belirli sınırda kaynağı var ve belirli aralıklarla dünya nüfusu iki katına çıkıyor. Kaynak yetersizliği, savaşları tetikleyen önemli unsurlardan. Çoğunlukla ezilmiş veya geri kalmış halkların savaşa maruz kaldığı gerçeğini ele alırsak, güçlü ülkeler tarafından önemsenmediklerini görmek zor olmayacaktır. İşte bu güçlü ülkeleri aklınızda tutun, şimdi bu robotları düşünün. Çünkü bu robotlar, o güçlü dediğiniz ülkelerin şirketleri tarafından üretiliyor. Hem de açıkça askeri amaçlarla kullanılacakları bildirilerek.


Henüz yapay zekalarla desteklenmek yerine programlanarak görevlerini yapan bu robotlar, bir insan zekasını kopya etmişçesine çalışan zihin ile hayata geçtiklerinde, onlara yapay zekalı robotlar diyeceğiz. Bu yazının da ana amacı bunu sorgulamak. Biz insanlar, hatalarımızın farkındayız. İnsanlığın tarihinin kan ve katliamla dolu olduğunu, diğer tüm türlere ve doğaya verdiği müthiş büyüklükteki zararları biliyoruz, bu konuda hemfikiriz. Fakat kendi türümüzü bir yere kadar suçlayabiliyoruz. Peki bir yapay zeka bunu ne kadar süre başaracak? Gerçek bir yapay zeka, nereye kadar geçmişi ve geleceği kanla dolu bu insanlığı, insanlığın kendisinden bile ileriye gidecek bilgi birikimi, öğrenme ve düşünme yeteneğine sahip iken kabullenecek ve reddi es geçecek? Bu konuda cevap belli, aklınıza Skynet'in geldiğini de az çok tahmin ediyorum. Google'ın, bu robotları askeri amaçlarla kullanacağını bildirmesi ise bizi asıl gerçeğe götürüyor. Büyükbaşların zarar görmemek için kaçındıkları fakat her fırsatta yaratmaya çalıştıkları kanlı kaosları, gelecekte bu robotlar idare edebilecek. Asla yılmayan, parçalanana dek acı hissinden uzak şekilde programlandıkları görevi yapacak olan, fiziken bizim yeteneklerimizin üstüne çıkacak kadar başarılı olabilecek (hatta olmuş) olan bu robotlar, bize geleceğin korkunç senaryosunu az çok hissettiriyor.

Handle'ın bir kolu yerine makineli silahı olduğunu hayal edin. Atlasın başında birkaç adet yüksek görüş açılı, lazer sensörlü silah olduğunu varsayın. Şimdilerde kamuoyunun eleştirisini çekmesin diye görmediğimiz bu detaylar, robotların inşası tamamlandığında bünyelerinde olacak. Ardından bu teknik detaylarla küçük bir robot ordusunun bir şehre girdiğini düşünün. İnsan hedefi gördüğü anda milisaniyelik atılımlarla ateş edip hedefi on ikiden vurabilecek kadar başarılı olacaklar. İşte o zaman, korktuğumuz birçok şey sanıyorum ki başımıza gelmiş olacak.

Bonus:

Evet, bu video 5 yıl önce kaydedilmiş.


Sosyal medyada paylaş!

3
11 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
4
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Eyüp C.

Uzay ve gök bilimi sevdalısı, bilime aşık, programlamada ve gelişen teknolojiyi takip etmekte hâyli istekli, yazmayı ve okumayı çok seven bir insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!