BTK’dan Cep Telefonu Ve İnternet Faturalarına Düzenleme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu resmi sitesinde internet ve cep telefonu faturalarına ait yönetmelik yayınlayarak kullanıcıları bilgilendirdi.1 min


1
7 paylaşım, 1 puan

Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurulu, internet faturaları ve cep telefonu faturaları hakkında bir açıklama yaparak, faturaların kesilmesinden 7 gün öncesinde müşterinin bilgilendirilmesi adına yönetmelik yayımladı.

Tüm internet ve cep telefonu kullanıcılarını oldukça yakından ilgilendiren haber, BTK tarafından yayımlandı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan yaptığı açıklamasında elektronik abonelik sözleşmesinin önünün açıldığını belirtti.
Abonelik ve fesih işlemlerinde kullanıcının ıslak imzası gerekmeden artık bütün işlemler dijital imza ile halledilebilecek. Bununla alakalı olarak ise aboneye fatura kesimine 7 gün kala birden fazla yol ile bilgilendirme yapılması gerekecek.

DÜZENLEME NELERİ KAPSIYOR?

Yapılan düzenleme kampanya bitmeden 7 gün önce abonelere bilgi vermek, tarife ve kampanya değişikliklerini resmi internet siteleri üzerinden duyurmak, tüketici şikayetlerini firmaların internet sitelerine iletebilmek, görme engelli olan aboneler için sesli bildirim sistemi yapmak, taahhüdü sonlandırma durumunda cayma bedeli hakkında karşı tarafın bilgilendirilmesi, taahhütü bulunan abonelerin adres değişikliği durumunda cayma bedeli ödemeden aboneliği feshedebilmesi, bir takvim yılında ilk açma ve kapama işlemi için ücret alınmaması gibi şartları barındırıyor.

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulu’nun açıklamaları bu yönde olurken, BTK son yaptığı tüketici odaklı hamleleri resmi internet sitesi üzerinden yayınlayarak vatandaşlara daha çok bilgi verilmesini amaçladığını belirtti.

Öte yandan BTK sözleşmelerin en az 12 punto ile hazırlanmasını belirlerken, sözleşmelerde bulunan yükümlülüklerin sade, anlaşılabilir, siyah koyu harflerle belirtileceğini ve her işletmenin internet sitesinde yayınlaması gerektiğini ifade etti.


Sosyal medyada paylaş!

1
7 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!