Çağımızın Hastalığı Alzheimer

Yakalandığında tedavi edilemeyen hasta için de yakınları için de zor bir süreç olan bir hastalık alzheimer hastalığı4 min


1
5 paylaşım, 1 puan

Alzheimer; kişiyi önce çevresinden sonra kendinden uzaklaştıran, daha sonra da anıların  teker teker silikleştiği son aşamada ise insanın kendisini bile tanımadığı yemek yemek tuvalete gitmek gibi en basit ihtiyaçlarını bile karşılamayı unuttuğu bakım hastası haline geldiği bir nörolojik hastalıktır.
Bir gen hastalığı olan alzheimer unutkanlıkla kendisini göstermektedir. Fakat her unutkanlığı alzheimer ile karıştırmamalıdır.  Hastaya alzheimer diyebilmek için unutkanlığın yanı sıra hastanın günlük aktivitelerinin bozulması, hastanın kendini ifade edememeye başlaması, hesap ve algılama yeteneğinin bozulması, çevre ile ilişkilerinin bozulması, hastanın kişilik bozukluğunda ortaya çıkan psikolojik bozukluklar ilerleyen evrelerinde ise hastanın kendisine bakamayacak hale gelmesi, yatağa bağımlı olması ve günlük ihtiyaçları için başkasına bağımlı bir hasta haline gelmesi gerekmektedir.

alzheimer3.jpgYaşlılık ile ortaya çıkan alzheimer, geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Halk arasında bunama denilen hastalığın oluşmasına kişinin beyin fonksiyonlarında oluşan bozukluklar ve bazı ataklar neden olmaktadır. Beyinde biriken protein, sinir sisteminde meydana gelen bozukluklar, beyin hücrelerinin ölmesi ile hastalık kendisini belli etmeye başlamaktadır. Seyri çok yavaş olan hastalık kişide sinsi sinsi ilerlemekte ve hastayı yavaş yavaş öldürmektedir. Doktorlar genelde belirtilerin başlaması ile hastanın ölmesi arasında 7-8 yıl gibi bir süre olduğunu belirtse de hasta için yaşam biçmek pek doğru bulunmamaktadır. Hastanın kurtuluşu olmadığı için bakım çok önemlidir ve iyi bakılan bir hasta daha uzun süreler yaşayabilmektedir. Genelde 65 yaşından sonra görülen bu hastalık 85 yaşından üzeri kişilerde daha sıklıkta görülmektedir.Alzheimer hastalığını 40 yaşından sonra görmek olağan olsa da hastalık bu yaşlarda nadiren görülmektedir.

Alzheimer Belirtileri

* Unutkanlığın günlük yaşamı etkileyecek şekilde başlaması
* Karar verirken zor karar verme
* Önemli tarihleri hatırlayamama
* Yolları hatırlamada zorluk yaşama
* Ruh halinde yaşanan değişiklik ve davranış bozukluğunun oluşması
* Gündelik işleri yapmakta zorlanma
* Kişisel eşyaların yerini bulamama
* Karakterde değişiklik meydana gelmesi
* Uygun kelimeleri bulmada ve cümle kullanmada zorlanma
* İnsanları suçlama herkesi hırsız olarak görmeye başlama
* Kendisini tanıyamaması

alzheimer2.jpg

Alzheimer Tanısının Konması

Bu hastalığın tanısının konması kolaydır. Hastalığın belirtileri ve bu belirtilerinin hangilerini gösterdiği doktor tarafından sorulmaktadır. Hastaya ilk sorulacak sorular gün, ay, yıl, önemli kişiler ya da olaylar sorulur. Bu ilk muayenenin ardından ise hastanın beyin filmi çekilir. Kan tetkikleri alınır yapılan testlerden sonra benzer belirtileri olan diğer hastalıklardan ayırt etmek için tıbbı çalışmalar gerçekleştirilir. Bu tarama ve testlerin ardından eğer varsa  hastaya alzheimer tanısı konulmaktadır.

Alzheimer Tedavisi

Bu hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber yapılan tedavi hastalığı yavaşlatmaya yönelik olarak gerçekleşmektedir. Burada Hasta için 3 basamaktan oluşan bir tedavi evresi uygulanmaktadır. İlk basamağı hastayı ve hasta yakınlarını bu hastalık hakkında bilgilendirme ve ne yapacaklarını anlatma amacı taşıyan eğitim, ikinci basamak ilaç tedavisi üçüncü basamak ise destek tedavidir.
Eğitim aşamasında hastalık hakkında bilgi verilmekte, hastalığın ilerleme şekli anlatılmakta, bu durumda kişinin karşılaşacağı sorunlara hasta ve yakını hazırlanmaktadır. Hastanın zaten kafası karışık olduğundan kafasını karıştıracak ya da unutkanlığı tetikleyecek ilaçlar varsa bu ilaçların kesilmesi uygun olmaktadır. Ayrıca hasta dışarı çıktığında kaybolması gibi durumların önüne geçmek için hasta daima kontrol altında tutulmalıdır. Öte yandan hasta bir araç kullanıyorsa hem kendi hayatı hem de diğer kişilerin hayatını tehlikeye atmamak için hastanın araç kullanması engellenmektedir.
Hastalığın iyileştirilmesi için ilaç bulunamamıştır. Hastanın kullandığı ilaçlar daha çok hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve yaşam kalitesini artırmak içindir. Bu ilaçlar sayesinde hasta son evreye daha uzun sürede gelmekte ve zor durumların önlenilmesi sağlanmaktadır.
Hastaya verilen ilaçların en önemlisi beyinde bulunan asetilkolin miktarının arttırılmasını sağlayan kolinesteraz inhibitörer olmaktadır. Bu hastalığın tedavisi için onay alan 4 ilaç vardır. Bu ilaçların esas amacı unutkanlığı gidermek için değil sinirleri yatıştırmak, hırçınlığı ortadan kaldırmak amacı taşımaktadır. Fakat bu ilaçların hepsinin ortak yan etkisi bulantı, ishal ve kusmadır.
Alzheimer için uygulanan tedavinin üçüncü ve son aşamasını destek tedavi oluşturmaktadır. Bu hastalığın tek belirtisi zihinsel yetilerdeki kayıp değildir. Bir çok alzheimer hastasında bunalma, kendisini bulunduğu yere ait olarak görmeme gibi durumlardan dolayı hastaların yüzde 25 ila 50’sinde depresyon atakları, yüzde 50 ila 60’ında hırçın tavırlar, yüzde 30ila 60’ında ise halüsnasyon görme durumları meydana gelmektedir.  Hastalığın evreleri ilerledikçe bu durumlar daha çok yaşanmaktadır. Bu belirtilerin azaltılması ya da giderilmesi için hastaya destek ilaçları önerilmektedir.

Alzheimer Hastalığını Önlemek Mümkün mü?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Bügun ülkemizde yaklaşık olarak 500 bin civarında bilinen alzheimer hastası vardır. Bu hastalığı gizleyen aileler de olduğundan sayı bu rakamın üzerindedir.
Hastalığın tedavisinin olmamasına karşın hastalığı ötelemek mümkündür.  Kişiler yaşam tarzını değiştirir, zihinsel ve fiziksel egzersizleri düzenli olarak uygularsa hem kaliteli bir yaşam geçirmiş hem de bir gen hastalığı olan alzheimeri ötelemiş olur. Fakat kişi tek düze bir yaşam benimserse, erken yaşta emekli olur, televizyon karşısından kalkmaz, hipertansiyon şeker gibi hastalıkları bulunur zihinsel egzersizlerini de ihmal ederse o zaman başlangıç yaşı 40’lara kadar düşmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

1
5 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
aliolmez

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!