Cartellerin Ötesinde Bir İnsan; Pablo Escobar

1 min


1
6 paylaşım, 1 puan

Hakkında birçok olumsuz yorumlar bulunan Pablo Escobar, 44 yaşında vefat etmesine rağmen oldukça başarılı bir ömür geçirmişti. Hakkında bilinen bilgilerden ziyade birçok bilinmeyeninde olduğu söylenerek servetinin tahmin edilemeyecek boyutlara ulaşmasında uyuşturucunun büyük bir paya sahip olduğu söyleniyor.

Escobar, suç dünyası içerisine ilk olarak araba çalıntıları ile girdi. Araba hırsızlığından istediği kazançları elde edememesinin ardından mezarlıklara gözünü dikmiş, mezar taşlarını çalarak bunları tekrardan satma girişimine girmiştir. Farklı alanlarda birçok hırsızlık ve çalıntı girişimleri onu tatmin etmiyordu. Henüz 18 yaşlarında iken kokain ve eroin alanlarına el atması imparatorluğun ilk taşlarını atmıştı. 3 yıl içerisinde yaptığı ticaretler sonucunda Escobar 21 yaşında Cartel olma yolunda büyük adımlar atarak rakiplerini ve birçok mafya liderlerini ortadan kaldırarak rakipsiz olduğunu birçok defa dünyaya göstermek istemiştir.  Genç yaşında başta Amerika olmak üzere birçok bölgenin uyuşturucu trafiğini elinde bulundurarak suç dünyasının önemli isimleri arasında gösterilmiştir.

Forbes dergisi tarafından yapılan sıralamada dönemin en zengin 7. Kişisi olarak gösterilen Escobar, kokain satışları ile kimi zaman günde 500,000 dolar para kazanabiliyordu. Paraları bir arada tutabilmek amacı ile sadece aylık 5,000 dolardan fazla lastiklere para harcadığı bile dile getirilmiştir. Paraları saklamakta zorlanıldığını, aylık çok miktarda paranın ya fareler tarafından kemirildiğini ya da nemden dolayı çürüdüğü belirtilmiştir. 1976 yılında Escobar, adamları ile beraber yaklaşık 18 kg kokain ile yakalanması imparatorluğun ilk sarsıntıları olarak gösterildi. Sayısız rüşvet ve tehditler sonucunda işin içinden sıyrılan Escobar 1980 yıllarında siyasete adım atarak devlet içeriğindeki gücü de elde etmeye çalışmıştır. Bu dönem içerisinde binlerce devlet memurunun ölümünden sorumlu tutulmuş, birçok gizli davaların halen sonuca ulaşamadığı görülmüştür. 1989 yılında ise kendi adamları tarafından uçağına yerleştirilen bomba sonucunda ekibi ile beraber havada ölerek hayata veda etmiştir. Sahip olduğu servet hakkında tam bir bilgi olmamakla birlikle birçoğunun halen toprak altında olduğu da belirtilmiştir. En son 2 yıl önce bir çöpçü tarafından bir kazıntı altında bulunan 600,000 Dolar devlet hazinelerine aktarılmıştır. Diğer servetler hakkındaki araştırmalar ise halen devam edildiği de belirtilmiştir. 


Sosyal medyada paylaş!

1
6 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!