Celal Talabani Hayatını Kaybetti

Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani uzun süredir gördüğü tedavilere cevap vermeyerek 84 yaşında hayatını kaybetti.1 min


4
8 paylaşım, 4 puan
Celal Talabani

Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani 2012 yılında geçirdiği beyin kanamasının ardından uzun süredir hastane de tedavi görüyordu. Irak Devlet televizyonundan alınan bilgiye göre dün itabariyle tedaviye cevap veremeyerek 84 yaşında hayatını kaybetti.Bugün gün içerisinde daha önce hayatını kaybettiği haberi yalanlanmasına rağmen ilerleyen saatlerde bu haber Irak Devlet televizyonu tarafından doğrulandı.

Celal Talabani Kimdir?

Celal Talabani 1933 yılında Irak’ın Kelkan şehrinde dünyaya gelmiştir. Aktif olarak siyasete atılma tarihi ise 1950 yılında gerçekleşmiştir. Celal Talabani Irak’ın önemli devlet ve siyaset adamlarından birisi olarak adını tarihe yazdırmıştır. ” Amca” lakabı ile Irak’da tanınmıştır.6 Nisan 2005 yılında ilk Cumhurbaşkanlığı görevinden sonra 3 defa daha bu göreve seçilmiştir.22 Nisan 2006 yılında ise Irak Meclisi tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı olmuştur.

Aktif siyaset hayatına Kürdistan Yurtseverler Birliği partisinde liderlik yaparak devam etmekteydi.

2012 yılında geçirdiği beyin kanaması sonucunda bu görevi bırakmış olsada. Resmi olarak halen Irak’ın Cumhurbaşkanı olarak görülmekteydi.

Kendisinin son olarak Almanya’da tedavi altında olduğu bilinmekteydi.Tam olarak nerede hayatını kaybettiği ise Irak Devlet televizyonu tarafından açıklanmadı.Ayrıca Celal Talabani’nin ne zaman ve nerede defnedileceği,devlet töreni yapılıp yapılmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Taziye İçin Ailesini Aradı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ise Celal Talabani'nin ailesini arayarak başsağlığı dileklerinde bulunduğu kulislerde ortaya çıkan bir diğer haber.


Sosyal medyada paylaş!

4
8 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
sofu44

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!