CERN Nedir? Ne İşe Yarar? CERN Hakkında Detaylı Bilgiler

3 min


8
9 paylaşım, 8 puan
atom çarpıştırıcısı
CERN Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

Parçacık fiziği denildiği zaman aklımıza ilk gelen yer CERN Türkçe olarak ise Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi manasına geliyor. Bilim, her ne kadar insanlığa fayda ve Evreni anlama amacı gütse de, 2. Dünya Savaşı ile birlikte bu amaçtan oldukça sapıldı ve atom bombasıyla dünyadaki insanlara oldukça zarar verildi. Bunun üzerine bilim insanları tarafsız ve barış ortamında parçacık fiziği çalışması yapmak istediler. Ve bu fikirden yola çıkarak aralarında Niel Bohr gibi çok ünlü fizikçilerin bulunduğu insanlar 1954 yılında CERN serüvenini başlattılar. CERN’in amacı devasa hızlandırıcılar ve çarpıştırıcılar ile parçacık fiziğinin köküne inip evrenin nasıl oluştuğunu anlamaktı.

Dünyanın en sakin ve savaşlara bulaşmayan ülkelerinden birisi olan İsviçre ana merkez seçildi. Size CERN’de neler olduğunu neler yapılmak istendiğini kısaca özetleyeceğiz. Atom’dan başlıyoruz ilkokulda lisede her derste duydumuz bir şey atom maddenin en küçük yapıtaşıdır. Bu tanım 25 sene öncesine falan dayanıyor. Tanımı yapansa Abderalı Demokritus herhangi maddenin bölünemeyen en küçük parçasına latince atomos yani bölünemeyen ismini verdi. Bize zamanla atom olarak geldi bu bilgi fakat atomdan daha küçük parçalar olduğu ortaya çıktı ve parçacık adı verildi. Hepimiz yıllarca kandırıldık!

Parçacık atomdan daha küçük parçalara verilen isim. Mesela nötron ve proton da birer parçacık. Artık atomun bölünebildiğini biliyoruz ve bölünmeyen şeylerin temel parçacıklar olduğunu biliyoruz veya bilelim. Elektron proton nötron nötrino muon ve benzeri yüzlerce parçacık bulunuyor. Teknik bilgilerden sonra biraz da CERN’in kültürel sosyal yapısından bahsedelim.

Cern’de dolaşabilmek için önceden kayıt yaptırmanız evraklara sahip olmanız gerekiyor. Ve kayıt olup giriş kartınızı aldıktan sonra bir çok imkana sahip oluyorsunuz. Kütüphane hizmeti, bisiklet, araç, internet erişimi bunlardan bazıları.

Gördüğünüz gibi CERN binası çok ihtişamlı duruyor ve bina size duruşuyla bilimsel bir merkez olduğunu gösteriyor. CERN merkezinin içinde adeta fabrika gibi bir çok şey bulunuyor. Bunlar hızlandırıcı üretim merkezleri, deney takip odaları, kafe, banka, restoran, kütüphane vs diyebiliriz. Deney Alanı ise yerin 100 metre altında bulunuyor. Görevliler olmadan gidemiyorsunuz. Artık şu an da giremiyorsunuz çünkü deney devam ediyor. Biliyorsunuz deney ilk yapıldığı zamanlarda bir ekmek parçasının düşmesi üzerine makine aşırı ısınıp deney iptal olmuştu böyle bir şey hafızamda kalmış.

CERN ve Türkiye ile ilişkisi

Türkiye CERN in ilk gözlemci üyelerinden ilginç bu bilgi bizide şaşırttı. Ama yıllardır sadece gözlemci olarak kalmışız. Güzel olan ise geçen sene asosiye ortak statüsüne yükselmemiz. Ortak üye olunca ögrencilerimiz ve bilim insanlarımız CERN’den yararlanabiliyor.

CERN ve Teknolojiye Katkıları

CERN aynı zamanda bir teknoloji üssü. CERN günümüz teknolojilerine oldukça önemli buluşlar kazandırmıştır. Bunlardan bazılarını sayacak olursak www sisteminin bulunuşu. Evet, yanlış duymadınız Tim Berners Lee World Wide Web’i bir adet NeXT bilgisayarında CERN’de geliştirmişti.

Bir başka örnek ise sağlık sektöründe. Örneğin MR cihazı ve CT Bilgisayarlı Tomografi de içerisinde küçük hızlandırıcılar bulunduruyor. Kanser içinse hadron terapi öneriliyor. Bu yöntem diğer tedavi yöntemlerine göre daha az zararlı. Proton ve nötrona hadron denilmekte. İşte proton ve nötronlar maksimum çok büyük hızlara ulaştığı zaman ışın tedavisinde olduğu gibi kanserli hücreleri yok ediyor. Ve sağlıklı dokuya zarar vermiyor. CERN de hadron terapi üzerine çalışmalar devam ediyor. Ayrıca sağlık kuruluşları da buna müdahil olmuş durumdalar.


Sosyal medyada paylaş!

8
9 paylaşım, 8 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
31
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
10
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
20
Bayıldım
Kızdım Kızdım
14
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
12
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
20
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
15
Helal Olsun
Gizem

Kitap ve film sever. Aynı zamanda instablogger.

Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!