Cilt Tiplerine Göre Bakımın Püf Noktaları

2 min


2
6 paylaşım, 2 puan

Güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak herkesin arzusudur. Ne yapmalıyım? Hangi çeşit krem kullanmalıyım? Cildime nasıl bir bakım yapmalıyım? Herkesin kendine sorduğu sorulardır bunlar. Öncelikle bu sorunun cevabını vermelisiniz Cilt tipim nedir? Kuru mu, yağlı mı yoksa karma mı? Her cilt tipine farklı bakımlar uygulanır. Eğer yanlış bir bakım uygulamışsanız bu kendinize yaptığınız en büyük kötülüktür.

Kuru cilt; nem oranı çok düşük, donuk görünümlü cilt tipidir. Cilde uygun nemlendiriciler kullanılmaz ve kuruluk dikkate alınmazsa bu cilt tipi güneş ve rüzgârdan etkilenerek erken yaşta kırışıklıklar gözlenebilir.

Kuru cilde sahip olan kişiler cildi yeterince nemlendirecek yoğun ve yağlı nemlendirici kremler, göz çevresi kremleri, boyun bölgesine uygun kremler, nem maskeleri günlük kullanılmalıdır. Yaz aylarında az miktarda yağ içeren, kışın ve sonbaharda ise daha yüksek yağ içeren nemlendiriciler kullanılmalıdır. Özellikle güneşli günlerde, yazın kuru ciltlere uygun güneş koruyucular kullanılmalıdır. Yüksek pH derecesine sahip ürünlerden kaçının. Kuru ciltler suyu daha çabuk kaybeder. Cildi korumak için dengeli olarak cildi nemlendirmek gerekir.

Yağlı cilt; gözenekler açık, siyak nokta ve sivilceye elverişli bir cilt tipidir.

Yağlı ciltler için yağlı ve parlak olan görünümü azaltmak için alkollü tonik, makyaj temizleyiciler, peeling kremler, gözenekliliği azaltacak maskeler kullanılmalıdır. Boyun ve göz çevresi için uygun kremleri ihmal edilmemelidir. Çok hafif yağsız nemlendiriciler tercih edilmelidir. Sivilce ve akne sorunu olanlar medikal tedaviler kullanmalıdır.

Karma cilt; göz çevresi ve yanaklar normal veya kuru, çene ve burun yağlı görünümdedir. Yağlı olan bölgelerde gözenekler açıktır, bundan dolayı siyah nokta veya akne görülebilir.

Karma cilt için; yanaklar ve göz çevresi daha yoğun nemlendirilmelidir. Boyun ve göz çevresine uygun kremler, süt tipi temizleyiciler kullanılmalıdır. Yaz aylarında nemli havalarda sivilce ve yağlanma sorunu olabilir. Kış aylarında ise yanak ve göz çevresinde kurumalar gözlenebilir. Mevsime göre nemlendirici kullanılmalıdır.


Sosyal medyada paylaş!

2
6 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Gizem

Kitap ve film sever. Aynı zamanda instablogger.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!