Çin’deki Dev Teleskop İki Atarca Yıldız Keşfetti

2 min


5
7 paylaşım, 5 puan

Çin 2016 yılında kurulumu tamamlanan dünyanın en büyük teleskobunu Eylül 2016 yılında kullanıma başlamıştı. Devasa teleskop ile yapılan çalışmalar sonucunda Samanyolu galaksisinde iki adet Pulsar (Atarca Yıldız) keşfettiklerini açıkladılar.

Devasa teleskobun maliyetinin 180 Milyon doları geçtiği bilinirken teleskobun üretimine yaklaşık 5 yıl sürmüştü. Ayrıca bu teleskop 500 Metro çapıyla dünyanın en büyük radyo teleskobu unvanını almıştı. Çin bilim adamları tarafından 11.10.17 tarihinde yapmış olduğu açıklamalarda keşifler hakkında açıklamada bulundular. Tienyan teleskobu, Türkçe adıyla Gök Gözü teleskobu olarak adlandırılmıştı.

Avustralya Doğruladı!

Çin bilim adamları tarafından yapılan açıklamaya göre keşifler Avustralya gözlem evinden de doğrulanarak teyit edilmiştir. Çin Ulusal Astronomi Gözlemevi (NAOC) yapmış olduğu açıklamalarda pulsarlardan ilk görüntüyü 22 Ağustos’ta aldıklarını ikinci gözlem ise 25 Ağustos tarihinde radyo teleskobu tarafından görüntülendiğini açıkladılar. Gözlemlenen Pulsarların (Atarca Yıldız) NAOC tarafından J1858 ve J1931 olarak Pulsarları adlandırdı. Çin kaynaklarından yapılan açıklamaya göre Pulsarların dünyaya uzaklıkları şöyle; 16,000 ve 4,000 olarak hesaplanmıştır denildi.  FAST projesinin yönetiminden olan Peng Bo “Denemelerin 3 ile 5 yıl arasında sürdüğünü ve çalışmaların yaklaşık 1 yıl sürmesi ve iki Pulsar keşfetmemiz heyecan verici” açıklamasında bulundu.

Dünyada son zamanlarda gökyüzü ve uzay araştırmalarında en sırada yer alan Çin’in yeni projesiyle Tibet’ten deniz seviyesinden yaklaşık 5000 metre yükseklikte yeni bir teleskop kuracak, böylelikle dünyanın en irtifalı teleskobu sahibi olacak Çin’den yeni keşif haberleri verecek. Tienyan teleskobunun yaklaşık 2 sene daha deneme görüntülerini oluşturacağını söyelyen Peng Bo deneme süreci bittikten sonra araştırmalar uzay araştırmacıları için büyük bir kaynak oluşturacağını açıkladı.

Bilmeyen okuyucularımız için Pulsar (Atarca Yıldız) nedir? Sorusuna yanıt olarak;  kelime anlamı kalp gibi atan anlamını taşıyan, çekirdek taşıyan ve uzaya radyo dalgaları gönderen nötron yıldızlar olarak tanımlanmaktadır. İlk Pulsar görüntüsü ise 1967 yılında Cambridge de Susan Jocelyn tarafından radyo teleskobu tarafından gözlemlenmiştir. Bu yıldızlar güneşten 2 veya 3 kat büyüklükte olup zamanla içine çökmekte ve yer çekimleri oldukça güçlü yıldızlardır.


Sosyal medyada paylaş!

5
7 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!