Çin’e Ait Uzay Aracı Dünyaya Düşüyor

Çin'e ait 8.5 tonluk uzay aracınını kontrolü kaybedildi. Uzay aracı dünyaya doğru hızla düşüyor.2 min


4
6 paylaşım, 4 puan

2012 yılında Çin tarafından uzaya fırlatılan uzay aracının Çin tarafından 2016 yılında kontrolünün kaybedildiği açıklanmıştı. Aradan geçen zamanda yapılan hesaplamalar sonucunda uzay aracının dünyaya düşeceği kesinleşti.

cin-uzay-aracinin-kontrolunun-kaybetti-dunyaya-dusuyor-1.jpg

2012 yılında Çin tarafından uzaya fırlatılan bu uzay aracı aynı zamanda Çin’in ilk kadın astronutunu taşıyordu.Uzun yıllar boyunca Çin tarafından insanlı ve insansız uzay araçlarına ev sahipliği yapan uzay aracı Çin’in uzay araştırmaları için kullanılıyordu.2016 yılında Çin tarafından Birleşmiş Milletlere yapılan açıklama sonucunda uzay aracının kontrolünün kaybedildiği açıklanmıştı. Bugüne kadar uzay aracının tam olarak hangi istikamete gideceği bilinmiyordu. Bugün itibariyle çin tarafından yapılan açıklamaya göre uzay aracı dünyaya düşecek. Dün itibariye dünya atmosferine girdiği belirlenmiş durumda. Şu an için uzay aracının hızı yavaş olsada, atmosferin alt katmanlarına indikçe hızlanacağı belirtiliyor.Söz konusu aracın dünyanın tam olarak neresine düşeceği bilinmiyor.Aracın tam olarak nereye düşeceği düşmesine tam olarak 6-8 saat arası bir süre kaldığında açıklanabilecek.

Uzmanlar düşen uzay aracının parçalarına ayrıldığını 8,5 tonluk kütlesinin düşmesine yakın ortalama 100-150 kilogram arasına kadar düşeceği tahmin ediliyor.Çin tarafından Birleşmiş Milletlere yapılan açıklamalar sonucunda uzay aracının Çin’in kontrolünde olmadığını ancak düşmeye yakın Çin tarafından her türlü müdahelenin yapılacağını ve oluşacak zararın Çin tarafından karşılanacağını belirtmiştir.

Ayrıca Çin tarafından yapılan açıklamaya göre uzay aracının tam olarak bilinmese de 2018 ekim ile kasım arasında düşeceği tahmin ediliyor.Ancak tam tarih bilgisi verilemekle birlikte, nereye düşeceğide tam olarak bilinmiyor. Öyle ki uzay aracının düşüş açısına göre tam olarak son saatlerde tahmin edilende farklı bir kıtaya bile düşebilir. Yani net düşüş noktası 6 yada 7 saat bir sürede kala belirlenebilecek.

Daha önce dünyaya 2 kere uzay aracının düştüğü bilinen bir gerçektir.Daha önce düşen uzay araçlarının 1979 ve 1991 yıllarında düştüğü ve söz konusu uzay araçlarının aşırı derece bir zarara sebebiyet vermediği açıklamalar arasında.


Sosyal medyada paylaş!

4
6 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
sofu44

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!