Çözülemeyen Sır: Bermuda Şeytan Üçgeni

Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlas okyanusunda yer alan düzinelerce gemi ile uçağın kaybolduğu Bermuda Adası, Porto Riko ve Florida arasında kalan bölgeye verilen addır.3 min


8
8 paylaşım, 8 puan

 

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin yeri

Atlas okyanusunda yer alan, düzinelerce gemi ile uçağın kaybolduğu Bermuda Adası, Porto Riko ve Florida arasındaki bölgeye Bermuda Şeytan Üçgeni denir. Birbiri ardına gerçekleşen gizemli olaylardan sonra adı Bermuda Şeytan Üçgeni olarak değişen ve Amerikan Havacılık ve Deniz birimleri tarafından reddedilen bu bölge, birçok bilim insanı tarafından da sürekli incelenmektedir. Bölge üzerine keşif yapmak için havalanan uçaklar, ekipman arızaları yaşadıklarını ve bölge üzerindeyken pusula sistemlerinin tamamen ters etkiler göstererek yanlış yönlendirmelerde bulunduğunu dile getirmektedir. Bermuda adası yakınında seyahat eden birçok gemi kaptanı ise telsizlerinin çalışmadığını belirterek bu bölge içerisinde oldukça gizemli olayların meydana geldiğinden bahsetmiştir.

Bermuda Şeytan Üçgeni İlk Kim Tarafından Keşfedildi?

Belkide dünyanın en gizemli bölgeleri arasında yer alan Bermuda Şeytan Üçgeni’nin yeri ilk olarak Christopher Columbus tarafından gerçekleştirilen keşif gezileri sırasında tespit edilmiştir. Columbus’un yazdıklarına göre; meydana gelen değişimler ilk olarak pusula üzerinde görülmüştür. Yön tespiti yapabilmek adına kullanılan pusula üzerinde kaymalar tespit etmesi ve deniz içerisinde gördüğü bir ateş topu halen bir sır perdesi olarak tarih kitapları içerisinde yerini almaktadır. Meydana gelen uçak ve gemi kazaları ile ilgili ortaya atılan tezler ise genellikle uzaylılar ve mitolojik deniz canlıları ile ilişkilendirilmiştir.

Meydana gelen kazalar sonucunda ise uçak ve gemilere ait hiçbir kalıntı izinin elde edilememesi, bilim insanları tarafından da garipsenmiştir. Konu üzerine yapılan araştırmalarda ise bölgenin oldukça güçlü fırtınalara maruz kalması ve su akıntılarının normalin bir derece üstünde olması kazaların meydana gelmesinde bir etken olarak görülmektedir. Pusula sorunları ile ilgili yapılan açıklamalarda ise; bölgenin oldukça güçlü rüzgarlara maruz kalması nedeni ile manyetik alanında değişmelerin yaşanmasına neden olmasıyla açıklanmıştır.

Uçak kazalarının büyük bir bölümünün pilotaj hatası nedeni ile olabileceğini, bölge içerisinde yer alan ada dizilerinin neredeyse tamamının aynı görünüme sahip olmaları kazaların meydana gelmesinde bir etken olarak ifade edilmiştir.

Bermuda Şeytan Üçgeni ile ilgili yapılan araştırmalar

Norveç’te yapılan bazı araştırmalar, Bermuda Şeytan Üçgeni olarak adlandırılan bölge içerisinde gerçekleşen kazaların temelinde yer alan olayların gizeminin çözülmesine olanak sağlayacak gibi görünüyor. Birçok kişi tarafından korkulu bölge olarak adlandırılan Bermuda, seyahat alanlarına kapatılmış, araştırmacıların dahi girişleri yasaklanmıştır. Olaylara neden olan etmenlerin ise Barents Denizinde meydana gelen metan gazı patlaması ile 200 kadar kraterin oluşması ve kayıp vakalarının temelinde de bu kraterlerin neden olabileceği söylenmektedir.

Atlas Okyanusunda meydana gelen bir patlama, çok sayıda krater oluşumuna neden olmuş olabilir. Gaz patlamaları sonucunda oluşan kraterlerin etki alanı Kuzey Kutbuna kadar gitmekte olup sığ denizlerde de etki gösterebileceği üzerine araştırmalar son zamanlarda giderek artmıştır. Eğer krater oluşumlarında meydana gelen baloncukların bir gemiyi batırabilecek kadar güçlü olduğu tespit edilirse büyük sır perdesi nihayet açıklanmış olacak. Bundan önceki yapılan çalışmalarda Bermuda Şeytan Üçgeni’nin uzaylılar tarafından kontrol edildiği, deniz altında gizliliğini koruyan enerji ve radyasyonun tamamen dünya dışından gelen bir element tarafından üretildiğine dair raporlar sunulmuştu.

Atlantik Okyanusunda meydana gelen bazı olaylar

bermuda şeytan üçgeni
Bermuda Şeytan Üçgeni Temsili

1967 yılında Miami kıyılarından ayrılan Witchcraft gemisi, Atlas okyanusu üzerinde seyir halindeyken acil durum sinyali verir. 25 dakika sonra bölgeye gelen kurtarma ekipleri ne gemiye ait bir ize, ne de yolcular ile ilgili bir kalıntıya ulaşamamıştır.

Amerikan Hava Kuvvetleri, Bermuda üzerinde gerçekleştirdiği eğitim uçuşları sırasında 4 uçağından haber alamaz. Uçakların bulunması adına tekrar gönderilen bir keşif uçağının da kaybolması, ABD Hava kuvvetlerinin bir daha bölge üzerine çalışma yapmasını engeller.

Son olarak ise 2015 yılında El Faro isimli yük gemisinin kaybolmasıyla bir kez daha dikkatler bu bölgeye çekilmiştir. ABD’nin Florida eyaletine bağlı Jacksonville limanından, Puerto Rico’nun San Juan kentine giderken içindeki  28 Amerikan, 5 de Polonyalı mürettebatı ile birlikte Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen bölgede kaybolmuştu. Bölgede yapılan aramalar sonucu geminin enkazına ulaşan araştırmacılar bölgede meydana gelen Joaquin Kasırgası’nın da etkisiyle geminin battığı sonucuna ulaşmışlardır.


Sosyal medyada paylaş!

8
8 paylaşım, 8 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
5
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
4
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
13
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Zeynep

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!