CPU Tahttan Çekiliyor Artık Tahtın Sahibi GPU.

2 dk okuma süresi


1
6 paylaşım, 1 puan

CPU Nedir?

CPU (Central Processing Unit – Merkezi İşlem Birimi) Bilgisayarın çalıştıran temel parça olarak görülmektedir. Bilgisayarın işlemcisi olan CPU bilgisayar için gereken matematiksel işlemleri yaparak sonuca ulaştırır.

GPU Nedir?

GPU (Graphic Processing Unit – Grafik İşlem Birimi) Bilgisayarlarda en çok çizim programlarında kullanılan ve oldukça ağır dosyaları, görüntüleri ve videoları kolaylıkla işleyen bir işlemcidir.

Moore Yasası Nedir?

Moore yasası İntel şirketinin kurucusu olan Gordon Moore yasa olarak her iki yılda bir işlemciler üzerinde bulunan transistörlerin sayılarını iki katına çıkarmak bu yasanın nedeni ise üretimi yapılan işlemcilerin performans artışı bakımından oldukça yararlı bir hareketti. Yıllar boyunca böyle devam eden bu Moore yasası son zamanlarda değerini kaybetmektedir.

CPU-VE-GPU.jpeg

Nvidia kurucusu yani CEO’su olan Huang ilerleyen zamanlarda Moore yasası olan CPU yavaş yavaş kullanımlarının kalkacağını bunun yerine GPU (Graphic Processing Unit) geleceğini duyurdu. İntel şirketinin CEO’su olan Jensen Huang, Çinin Pekin eyaletinde toplandıkları GPU Teknoloji Konferansında. GPU (Graphic Processing Unit) alanında yapılan çalışmalar ve gelişmeler sonucunda Moore yasasının ölümüne sebebiyet verdiğini açıkladı. Moore yasasının ölümüne yol açan ve bunu söyleyen tek şirket büyük yarı iletken olan şirket başkanı kendisi olduğunu açıkladı.

CPU gelişimi arkada bırakan bir başka olay ise yapay zeka ve ağlarda kullanan CPU’ların oldukça zayıf kaldığını bunlar yerine GPU (Graphic Processing Unit)  geliştirilmesi ile CPU kullanımları kat kat azalmalar ve CPU’nun daha da ilerlemesinin önünü kapatmış oldu. Her yıl işlemci üzerinde bulunan trasistörlerin %50 artış oluyor fakat bu performansı çok etkilememektedir. Transistörlerin %50 artması performansı %10 etkilemektedir. Nvidia CEO’su Jensen Huang Pekin de katıldığı GPU Konferansında sözlerine şu şekilde devam etti. “Çinin en büyük e-ticaret şirketleri ve siteleri olan Alibaba, Baidu, Tencent, JD.com ve iFLYTEK şirketleri kendi yapısında bulunduran bulut teknolojisini sorunsuz kullanmak ve geliştirmek için Nvidia Volta GPU’larını kullanmaktadırlar” şeklinde sözlerine eklemeler yapmıştır.

 

maxresdefault-4.jpg

Jensen Huag GPU (Graphic Processing Unit) gelişmesi ve kullanımları artması ile Moore yasasının öleceğini CPU (Central Processing Unit) yerine artık GPU (Graphic Processing Unit) geçeceğini söyledi.


Sosyal medyada paylaş!

1
6 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Serdar Sarıyıldız

Twitter & İnstagram : serdarsylz

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!