Danıştay Yaz Saati Uygulaması Yürütmesini Durdurdu! Saatler Geri Alınacak Mı?

Danıştay tarafından bugün yayımlanan duyuru da geçtiğimiz sene alınan yaz saati uygulaması için yürütmeye durdurma kararı aldığını açıkladı. Saatler geri mi alınacak2 dk okuma süresi


5
10 paylaşım, 5 puan

Bilindiği üzere ülkemizde her sene tıpkı diğer ülkeler gibi kış saati ve yaz saati uygulaması yapılmaktaydı. Ancak saatlerin kış ayına yaklaşması ile bir saat geri alınmasının ülke ekonomisine zararı olduğu belirtilerek 27 Mart 2016 tarihinde yaz saati uygulamasının kalıcı olarak uygulanacağı ve Türkiye’de bundan sonra saatlerin yaz aylarında bir saat ileri, kış aylarında ise bir saat geri alınması durumu iptal edilmişti. Kış aylarının yaklaşması ile herkes saatler geri alınacak mı diye sorular sorarken konu hakkında önemli bir açıklama yapıldı.

Danıştay cephesinden yaz saati uygulaması hakkında önemli bir açıklama yapıldı. 14 Eylül 2017 tarihinde bu konu hakkında oylama yapıldığı ve oylama da uygulamanın iptalinin çıktığı bugün ise alınan karar doğrultusunda yaz saati uygulaması yürütmesinin durdurulduğu belirtildi. Şimdi herkesin aklına saatler geri alınacak mı ifadesi geldi. Danıştay tarafından bu konu hakkında açıklama geldi mi? Saatler bir saat geri alınacak mı?

Saatler Geri Alınacak Mı?

saat.jpg

Danıştay tarafından yapılan açıklama ile bakanlar kuruluna verilen yetkinin bir kere kullanılabildiği belirtilirken bu yetkinin sürekli olarak kullanılamayacağının tartışmasız olduğunun altı çizildi. Buna göre Danıştayın aldığı karar ile sürekli yaz saati uygulaması yürütmesinin önüne geçildi. Peki saatler geri alınacak mı?

Konu hakkında yapılan açıklamalara bakıldığında Danıştay’ın kesin bir karar aldığı ve hükümetin bu dava dosyasını durdurması gerektiği belirtildi. Danıştay’ın almış olduğu karar doğrultusunda en geç bir ay içerisinde çalışmalarınyapılması ve ilgili düzenlemelerin de yürürlüğe sokulması bekleniyor. Düzenlemeler yapıldıktan sonra büyük bir ihtimal ile Türkiye yeniden kış saati ve yaz saati uygulamasına dönemsel olarak geçiş yapacak. Bilindiği üzere Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülke kış saati ve yaz saati uygulamasını kullanıyor.

Saatlerin Geri Alınmasını Halk İstiyor Mu?

yaz-saati.png

Peki halkın Danıştay’ın aldığı bu karara tepkisi ne oldu. Sosyal medyadan yapılan açıklamaya bakıldığında özellikle çalışan kişilerin saatlerin geri alınmasını istediği görülmektedir. Peki bu düşünce neden kaynaklanıyor. Saatler geri alınmadığı için işçiler kış aylarında karanlıkta işe gitmek zorunda kalıyor. Özellikle kadınlar bu konudan çokça şikayetçi olmakta ve saatlerin geriye alınmasını talep etmektedir. Yine saatler alınmadığı için okula giden çocukların da karanlıkta okula gittiği bilinmektedir.

Tabi saatler geriye alınmadığı için çalışmayan kişiler günü daha fazla yaşadığını düşünmektedir ancak aynı durum çalışan ve okuyan kişiler için geçerli değildir. Peki ülke ekonomisi için durumlar nedir? Yaz saati uygulamasının süresiz olarak kullanılması gerektiği düşüncesi tasarruf için düşünülmüştü ancak geçmiş senedeki oranlar ile karşılaştırma yapıldığı bir kazancın olmadığını hatta daha fazla zararın olduğu görülmüştür. Danıştay’ın aldığı bu karardan sonra yakın zamanda yeni duyurunun yapılması ve saatlerin geriye alınması beklenmektedir.a


Sosyal medyada paylaş!

5
10 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!