Denizli’de Üretilen Yüksek Teknolojili Kumaş ABD Yolunda


Denizli’de pamuklu kumaş üretimi yapan Evteks isimli Türk firması, 6 yıllık çalışmaları sonucu kumaşlarına geç tutuşma ve radyasyona dayanıklılık özelliği kazandırdı. Yaptıkları bu çalışmanın benzerleri her ne kadar var olsa da, Evteks firması bunu %100 pamuklu bir kumaşa uygulamayı başarabilen Dünya’da ilk ve tek firma oldu.

Benzer özellikteki diğer kumaşlarda genellikle sentetik elyaf kullanılıyor olması bu kumaşları doğallıktan uzak kılıyor. İşte Evteks firmasının ürettiği %100 pamuktan üretilen bu pamuk insan doğasına en uygun kumaştan üretiliyor olmasıyla fark yaratıyor.  Üretilen bu yeni tür kumaşın testleri halen Pamukkale Üniversitesi’nde sürüyor. Testler sonucu elde edilen verilerin olumlu çıkmasının ardından firma, global ölçekli patent başvurusunda bulunacak.

Konuyla ilgili olarak Evteks Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal patent alım süreci devam ettiğindan dolayı teknik ayrıntıları paylaşamayacaklarını ancak projenin TİM tarafından düzenlenen İnovaLİG 2017’de ilk 3’e girmeyi başardığını belirtiyor. Astronot ve pilotlar için yapısı itibariyle çok uygun bir kumaş olduğunu belirten İsa Dal, anlaşma sağlandığı taktirde NASA’nın bu kumaşı iç giyim malzemesi olarak değerlendireceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Evteks firması hali hazırda birçok ülkeye kumaş ihracatı yapan ve sektörde bilinen bir firma. TOBB’un (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) belirlediği ihracatın gizli şampiyonları listesinde de yer almıştı. Son olarak ABD’li bir firma ile 400 Bin dolarlık anlaşmaya imza atan başarılı üreticinin 2018 yılındaki ciro beklentisi ise 3 Milyon dolar.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Beğendim Beğendim
8
Beğendim
Helal Olsun Helal Olsun
16
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Oylama
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!