Bozuk ve depresif ruh halinden sizi kurtaracak 9 yiyecek

Gününüz kötü geçtiğinde ya da depresif bir ruh halinde olduğunuzda içinizdeki yeme dürtüsüne yön verin ve bu halinizden kurtulun.7 min


12
11 paylaşım, 12 puan

Kötü bir gün geçirdiğinizde kendinizi bir Nutella kavanozuna daldırma ihtiyacı hissettiniz mi hiç? Veya depresif olduğunuz, canınızın hiçbir şey yapmak istemediği ve sadece içinizde yemek yeme dürtüsünün yükseldiği günler yaşadınız mı? Hangimiz yaşamamışızdır ki?

Depresif Ruh Hali & Yemek

Depresif ruh hali yemek ilişkisi

Sağlıklı ve dengeli bir diyetin insan psikolojisi üzerinde pozitif bir etki oluşturduğu genel kabul gören bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Ancak özellikle de ruh halinizin pek de iyi olmadığı veya depresif olduğu zamanlarda, kendinizi bir an olsun bu düzenli yaşamdan soyutlamak ve zincirlerinizi kırmak istemişsinizdir. Veya düzenli bir diyet yapmak şart değil, “halet-i ruhiyem hiç iyi değil, canım sürekli bir şeyler yemek istiyor, ne yapsam da bu ruh halinden kurtulsam?” gibi soruları kendinize sormuş olabilirsiniz. Aşağıda sıraladığımız 9 adet yiyeceğin, sizi depresif ve bozuk ruh halinden kurtararak çatık kaşlarınızı normal haline dönüştüreceğini garanti ediyoruz. Deneyin ve görün…

Aşağıda sunduğumuz listemiz çikolata (mutluluğun olmazsa olmaz anahtarıJ), kahve ve hatta makarna içermektedir. Size düşen bu yiyecekleri tüketmek ve depresif ruh halinizin nasıl pozitif yöne doğru kaydığını izlemek. Tabi bu noktada hazır yeri gelmişken mevzu yemek olunca belki de aklımızdan hiç çıkarmamamız gereken atasözümüzü tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum: Her şeyin azı karar, çoğu zarar, ortası yarar. Afiyet olsun!

Çikolata

Depresif ruh hali için çikolata
Bitter Çikolata

Çikolatayı sadece düşünmek bile yüzümüzde gülücüklere sebep oldu değil mi? Tabi bu söylediklerimi bayan okuyucularımın daha iyi anlayacağını tahmin ediyorum. Lütfen ayrımcılık yaptığımı düşünmeyin, sadece çevremdeki insanlardan edindiğim tecrübeye göre, bayanların çikolata konusunda erkeklere nazaran çok daha farklı hislere sahip olduklarını gördüm. Neyse konumuza dönelim. Yapılan araştırmalar şunu ortaya koymuş: Çikolata- burada içinde kakao oranı yüksek, gerçek çikolatadan bahsediyoruz- yiyerek kilo almadan depresif halinizden kurtulabilir, mutlu olabilirsiniz. “Ne yani, çikolata yiyerek mutlu olacağım ve üstüne üstlük kilo almayacağım, öyle mi?” dediğinizi duyar gibiyim, cevabım “Evet, kesinlikle öyle.” Hakiki çikolata içerisinde magnezyum gibi birçok antioksidan bulunur. Bu antioksidanlar damarlarımızı rahatlatarak kan dolaşımının hızlanmasını ve kan basıncının düşmesini sağlar. %70 kakao içeren birkaç parça çikolata, sadece gerginliğinizi alarak ruh halinizin düzelmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda bitkinlik, depresyon ve PMS sendromunuzun etkilerini de hafifletecektir. O halde haftada 2-3 kere bitter çikolata almak konusunda kendinizi rahat bırakabilirsiniz diye düşünüyorum, ne dersiniz?

Kahve

Depresif ruh hali ve kahve
Doğal Kahve

Söz konusu zihni ve vücudu dinç tutmak ve kara bulutları dağıtarak depresif ruh halinin iyileştirilmesi olunca, bir fincan kahveden daha iyi alternatif olacak çok az şey vardır. Bir fincan kahvede bulunan elementler, vücudumuzu ve beynimizi dinç tutarak gün boyu aktif kalmamıza, yerinde kararlar vermemize ve istemsiz bir gülümseme dürtüsüne olanak tanırlar. Kahveyi her gün içmek vücudumuzu negatif duyguların esiri olmaktan koruyan dopamin ve serotonin hormonlarının seviyesini yükseltir. Artık her sabah içeceğimiz bir fincan kahvenin vücudumuzda depresif ruh halini düzeltici etkisini öğrenmiş olduk. Hele bir de bu keyfi Türk kahvesi ya da filtre kahve ile ve şeker kullanmadan yaparsanız, içtikten sonra oluşan suçluluk duygusunun da önüne geçmiş olursunuz, ne dersiniz, denemeye değmez mi?

Somon Balığı

Depresif ruh hali ve somon balığı
Nefis ve sağlıklı Somon Balığı

Somon balığı ile yapacağınız güzel bir akşam yemeği, sadece damak zevkinizi tatmin etmekle kalmayacak, ruh hali değişkenlikleri ve depresyona karşı adeta bir ilaç olan omega 3 yönünden oldukça zengin olduğu için, ruh halinizi dengeleyerek depresif halinizden kurtulmanıza da yardım edecektir. Omega 3’ün ayrıca hafıza ve konsantrasyon konusunda da çok faydalı olduğu bilinmektedir. O zaman gelecek pozitif günler adına bu akşamki yemeğinizi güzel bir salatalık eşliğinde hazırlayacağınız somon balığı menüsü üzerine tasarlayın derim, benden söylemesi.

Yumurta

Depresif ruh hali, kalp şeklinde yumurta
Kalp Şeklinde Yumurta

Sahanda, haşlanmış veya omlet şeklinde… neyse ki yumurtanın her türlüsünü seven bir milletiz. Yumurta birçoğumuzun bildiği gibi harika bir protein kaynağıdır. Bu haliyle özellikle yoğun egzersizlerin ardından kas hücrelerinin onarılması, yeniden yapılandırılması ve idame edilmesine sağladığı katkılardan dolayı, vücut geliştirme ile uğraşanların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Yumurta ayrıca depresif düşüncelerin beyinde oluşmasını engellemeye yardım etmesi açısından en önemli elementlerden D vitamini yönünden de oldukça zengindir. Yeri gelmişken D vitamininin bağışıklık sistemimizi güçlendirme konusunda da son derece faydalı olduğunu da belirtmek isterim.

Eşinize, sevgilinize veya annenize morali bozukken yumurta hazırlamaya karar verdiniz ve yumurtanın anti depresif özelliğini logaritmik olarak daha da öteye taşımak mı istiyorsunuz? O zaman kalp şeklinde dilimlenmiş yumurtayı denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Nasıl mı? Bu videoda güzel bir şekilde anlatılmış, denemeye değer…

Küçük Kırmızı Meyveler

Depresif ruh hali ve gülgiller
Küçük Kırmızı Meyveler- Gülgiller

Bir kahvaltı sonunda bitirme vuruşu, yoğurtla birlikte ara öğün ya da evde ailece yapacağımız meyve saatinde… ne zaman olursa olsun bu küçük sevimli kırmızı meyveleri hayatımızdan hiç eksik etmemeliyiz. Çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini, karadut, kuşburnu, vb… sevimli ve lezzetli meyvelerden oluşan gülgiller ailesi, , antioksidan ve anti depresif özelliği olan antosiyanozit maddesi yönünden oldukça zengindirler. Bu meyveler tüketildikleri zaman depresif ruh halimizin düzeltilmesinin yanında yanma ve iltihaplanma gibi sorunlarımıza da oldukça iyi gelecektir. Ruh halimizi dengeleyen bu şirin meyveler ayrıca cildimizin güzel görünmesine de katkı sağlarlar. Cilt bakımı ve anti aging konularında diğer doğal seçenekleri merak ediyorsanız “Cildinizin genç kalmasına yardım edecek 12 doğal ve etkili çözüm” konulu yazımıza bir göz atmanızda fayda var.

Ceviz

depresif ruh hali ve ceviz
Ceviz

Kabuklu ve tohum yemişler, özellikle de ceviz, yüksek kalori ve yoğun bir şekilde yağ içermelerine karşın sağlıklı ve dengeli bir diyetin olmazsa olmazıdırlar. Bu tür yiyecekler, kalp krizini önleyici ve anti depresif özellikleri başta olmak üzere faydaları saymakla bitmeyecek melatonin maddesi yönünden de oldukça zengindirler. Bu madde vücutta stres anında salgılanan hormonları dizginleyerek stresle başa çıkmanıza yardım eder. (Melatonin de dâhil olmak üzere hormonlarla alakalı ayrıca bir yazı hazırlamaktayım, en kısa sürede sizlerle buluşturacağım.) Parlak ve ışıltılı saçlarınız olsun istiyorsanız, içerdiği diğer maddeler sayesinde ceviz bu konuda da size de çok yardım edecektir. Saçlarınız ve tırnaklarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız, ya da saç ve tırnaklarınızın daha sağlıklı olmasını istiyorsanız, sizi “Tırnak kırılması, saç dökülmesi ve insomnia için” birbirinden lezzetli ve sağlıklı doğal içecek tarifleri sunduğumuz yazımıza davet ediyorum.

Avokado

Depresif ruh hali ve avokado salsa
Avokado

Depresif ruh halinden kurtulmak için yukarıda bahsettiğimiz serotonin hormonu açısından oldukça faydalı olan yiyeceklerden bir diğeri de- genellikle salsa sosu ile birlikte sunulan- avokadodur. Avokado bünyenizin yorgun ve bitkin halinden kurtulma ve vücudunuzu düzenleyen diğer hormonların salgılanmasını düzenleme konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında oldukça faydalı yağlar içeren avokado, cildinizin parlamasına yardım ettiği gibi sindirim sistemini destekleyici özelliğe de sahiptir. Bu mucizevi meyveyi hemen tüketmeye başlamanız için başka söze gerek var mı?

Muz

Depresif ruh hali muz
Muz

Söz konusu serotonin hormonu olunca muzdan bahsetmemek eksiklik olurdu herhalde. Muz, içerdiği triptofan-vücutta serotonin salgılanması için gerekli temel maddelerden bir tanesi- maddesi sayesinde mutluluk verici ve anti depresif özellikli yiyeceklerin başında gelir. Muza bu ününü kazandıran sadece bu madde değildir tabi ki. Muz aynı zamanda kan şekerini düzenleyen B6 vitamini ve stres anında vücutta seviyesi düşen potasyum açısından da oldukça zengin olması bakımından, depresif ruh halinizin anında ters çevrilmesine katkı sağlayacaktır. Depresif ruh halinizi yıkarak neşeli halinize dönmeye hazır mısınız? Bir tane muz yiyin ve kendinize gelin.

Makarna

Depresif ruh hali ve makarna
Makarna

Karbonhidratlar enerji seviyemizi yükseltmenin yanında canlılık ve neşe seviyemizi de arttırmalarıyla bilinirler. Bu noktada az yağ içeren ve kompleks karbonhidrat kaynağı olan makarnalar harika bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Makarnalar, bu halleriyle daha uzun sürede sindirildiklerinden daha uzun tokluk hissi verirler ve vücutta serotonin salgılanmasına destek olurlar. Dengeli bir yemekte alınan bir porsiyon tam buğday makarna, mutluluk hormonlarının seviyesini arttıracak ve içerdiği B vitamininin de yardımıyla depresif ruh halinden sizi kurtaracaktır.

goodtoknow.co.uk ve brightside.me sitelerinden faydalanılarak hazırlanmıştır.


Sosyal medyada paylaş!

12
11 paylaşım, 12 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
serkanca

Doğal ve dengeli beslenmeye çalışan, tempo ne olursa olsun sağlıklı yaşamı ön planda tutmaya çalışan bir mühendisim. Faydalı bilgi paylaşılmıyorsa faydası kıt kalır...

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!