Depresyon Nedir? Depresyon’a Yakalanmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

3 min


1
11 paylaşım, 1 puan

Depresyon Nedir?

Depresyon, 1960’lı yıllardan öncesi olmayan fakat günümüzün en yaygın psikolojik rahatsızlıklarından biri. İlk antidepresan ilacı Thorozine’nin 1955 yılında bulunmasıyla beraber ortaya çıkan Depresyon, daha öncesinde insanların yaşadığı doğal duyguların birer yansımasıydı. Zamanla ilaçların yaygınlaşmasıyla insanoğlu bu duygular ile baş edemez hale geldi. 1900’lü yıllarda Dünya’da bilinen Psikolojik rahatsızlık sayısı 4 iken, 1950’lerden itibaren Antidepresanlar yaygınlaşmaya başladıktan sonra yayınlanan ilk DSM (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) kitabında 100 civarına, en son yayınlanan DSM verilerine göre ise bu rakam 500’ü geçmiştir.

Amerika, İngiltere ve Kanada’da son 30 yılda yapılan araştırma ve istatistiklere göre Antidepresan kullanımı 50 kat artmıştır. Bunun neticesinde ise, iş göremez hale gelen erişkin insan sayısı 3 kat, Bipolar hastalıkların sayısı 100 kat, iş göremez hale gelen çocukların sayısı ise 35 kat artmıştır.

İkinci jenerasyon atipik antipsikotiklerin bulunmasıyla ülkemizde de mutluluk hapı adıyla bilinen Cipralex, Lustral ve Prozac gibi ilaçların yaygınlaşması depresyon vakalarını 3 kat daha fazla arttırmıştır. Bu antidepresanların yan etkileri ise şunlardır:

1.)Yüksek tansiyon

2.)Mide bulantısı

3.)Baş ağrısı

4.)Konsantrasyon bozukluğu

5.)Uykusuzluk ya da uykuya eğilimin artması (iki uçlu uyku bozukluğu)

6.)Koordinasyon eksikliği

7.)Şiddete eğilim

8.)Unutkanlık

9.)Kilo alma – kilo verme (iki uçlu)

10.)İntihara eğilimi arttırır

11.)Diyabet

12.)Taşikardi

13.)Bipolar bozukluk (Manik Depresiflik) durumuna yakalanma olasılığını %100 oranında arttırır.

Seretonin teorisi ile üretilen ilaçlar

Bütün bunların yanında bu ilaçların Depresyona iyi geldiği, insanları tedavi ettiğiyle ilgili hiçbir kanıt olmamak ile birlikte bu ilaçların temel aldığı Seretonin teorisinin de hiçbir ispatı yoktur.

Üstüne üstlük Seretonin’in yalnızca %5’i beyinde salgılanırken geriye kalan %95’lik kısımı bağırsaklarda probiyotikler tarafından salgılandığı günümüzde ispatlanmıştır. Enterik sinir sistemi dediğimiz bu sistem, insanoğlunun davranış ve duygularında beyninden daha büyük öneme sahiptir. Beyin ile vagus siniri ile doğrudan birbirine bağlı olan bu organ, vagus siniri kesilse bile enterik sinir sistemini çalıştırmaya davam etmesi dolayısıyla beyinden bağımsız bir yapısı olduğu yapılan çalışmalar neticesinde görülmüştür.

Gluten, depresyonu tetikleyici maddelerin başında geliyor.

Tüm bunlardan yola çıkarak, eğer depresyonla probleminiz varsa ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız, ilk olarak değiştirmeniz gereken şey beslenme alışkanlığınızdır. Uzak durmanız gereken başlıca yiyecekler ise işlenmiş gıdalar, şekerli gıdalar ve glutenli ürünlerdir. Özellikle glutenli besinler bağırsak florasını bozarak probiyotikleri işlevsiz hale getirmektedirler. Bunun sonucunda gluten intoleransınız varsa bu hastalığın(çölyak) ilk belirtisi olan depresyona yakalanmanız kaçınılmazdır. Gluten intoleransı yani çölyak hastası olup olmadığınızı aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçı sizde varsa anlayabilirsiniz.

1.)Genel yorgunluk, halsizlik, zihin yorgunluğu… Özellikle gluten içeren yiyeceklerin tüketildiği bir öğün sonrası hissedilen yorgunluk hissi,

2.)Migren tipi baş ağrılarından şikayetçiyseniz,

3.)Kronik yorgunluk ya da fibromiyalji teşhisi konulmuşsa, ya da hekiminiz mevcut halsizliğinizin ve ağrılarınızın nedenini açıklayamıyorsa,

4.)Özellikle el parmaklarının eklemleri, diz ve kalça gibi eklem bölgelerinde enflamasyon, şişkinlik ve ağrı mevcutsa,

5.)Anksiyete, depresyon, ani duygu durum değişimleri gibi psikolojik problemler yaşıyorsanız,

sizde de gluten intoleransı başka bir deyişle çölyak hastalığı olma olasılığı çok yüksektir.

Her şeyi dert edinmekten vazgeçin

Sonuç olarak sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız, problemlerinizle baş etmeyi öğrenmeniz gerekli. İlk insanlardan günümüze kadar gelişen teknolojiyle çok daha rahat bir hayat süren insanoğlu, en ufak şeyi kendisine problem etmeye başladı. İlkel insanların dertleri üremek, varlığını devam ettirmek ve yemek bulmaydı. Günümüz insanlarının mutluluk beklentisi ise para odaklı olmuştur. Artık insanlar, istediği en lüks model arabayı, istediği en lüks telefonu, en lüks evi alamayınca mutsuzluğa hatta umutsuzluğa kapılmaktadırlar. Hayatınızda mutlu olabileceğiniz tonla şey varken ufak tefek şeyleri büyütüp kendinize mutsuzluk yaratmayın.

Eğer tüm bu önerilere rağmen halen kendinizi iyi hissetmiyorsanız çölyak hastası olduğunuzu göz önünde bulundurarak mutlaka glutensiz beslenin. Çölyak hastaları; normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı tüketemez. Günümüzün klişesi olan ekmeği kestim kilo verdim diyenlerin bir çoğunun kilo vermesinin sebebi aslında ekmeğin kilo yapıcı bir besin kaynağı olmasından değil, glutenli besin alımını bırakmasındandır.

Ne kadar sağlıklı besinler tüketirseniz, o kadar sağlıklısınız. Sözlerimi bitirirken yazımda da yer verdiğim bilgileri içeren şu videoya da göz atmanızı öneriyorum. Sağlıcakla kalın!

 


Sosyal medyada paylaş!

1
11 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Gizem

Kitap ve film sever. Aynı zamanda instablogger.

5 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. günümüzde sıkça karşılaştığımız fakat çözüm üretmede zorlandığımız bir hastalık

  2. istanbul da yaşayıp depresyona girmemek mümkün mü ? birde üstüne php ile uğraşıyorsan :)

  3. depresyon çağımızın en büyük hastalığı çözümü ancak maneviyatla olur. sorun maddi olmadığı için çözümü de maddi ilaçlarla zor

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!