Diş Eti Problemlerinin Nedenleri ve Korunma Yolları

1 dk okuma süresi


5
7 paylaşım, 5 puan

dis-eti-problemleri

Diş; dentin, mine ve diş özünden oluşur. Diş eti, alveolar kemiğini kapsayan ve diş köklerini kapsayan bir mukoza tabakasıdır. Dişler düzgün temizlenmediğinde, diş eti aralarında biriken yiyecekler bakteriler üretir. Bu birikintiler yani bakteri plakları, diş çürükleri ve diş eti iltihaplarının başlıca sorumlusudur. Zamanla tükürüğün çökelmesi sonucunda diş taşlarını oluşur.

Diş Eti Problemlerinin Nedenleri

Diş eti iltihabının ilk belirtesi kanamalardır. Diş eti hastalığı diş etlerindeki renk ile şekil değişikleri ve ağız kokusu ile kendini belli eder. Diş etlerindeki pembe renk diş etinin sağlıklı olduğuna işarettir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışıktır ve fırçalama esnasında kanama olmaz. Diş eti hastalığı yüzünden sağlıklı dişlerimizi bile kaybedebiliriz. Diş etlerinde şişmeler ve kızarmalar, diş etlerinde çekilmeler, diş taşlarına bağlı olarak siyah alanlar, dişlerde sallanmalar varsa daha kötü sonuçlar olmadan diş hekimine başvurmak gerekir.

Diş eti hastalığına rutin temizliğin yapılmaması, genetik faktörler, sigara kullanımı, stres, hormonal değişimler, kötü beslenme, diabet, ilaç kullanımı gibi faktörler neden olmaktadır.

Diş Eti Hastalıklarından Korunma Yolları

Diş eti hastalıklarından korunmak için günlük ağız bakımı işlemleri düzenli ve doğru bir şekilde yapılmalı diş ipi ve ağız duşları uygulanmalıdır. Diş hekimi tarafından diş plağı ve/veya diş taşının temizlenmesi gereklidir. 6 ayda bir düzenli olarak diş fırçanızı yenilemelisiniz. İdeal diş fırçalama süresi 8 saatte bir yani günde 3 defadır. Sağlıklı gülüşlerinizin olması için diş bakımınızı düzgün yapınız ve 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret ediniz.


Sosyal medyada paylaş!

5
7 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
8
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Gizem

Kitap ve film sever. Aynı zamanda instablogger.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!