Dişte Renk Değişiminin Nedenleri Nelerdir?

2 min


1
6 paylaşım, 1 puan

renk değişimi

Ağız boşluğunda, dişlerle ilgili nedenlere bağlı olarak dişlerde anormal renk değişiklikleri bulunmasına rastlanılabilir. Bunlar genetiktir veya  yaşam boyunca oluşmuş olabilirler. Renk değişimi sadece bir dişte veya tüm dişlerde görülebilir.

Dişlerde Renk Değişimi Neyin Belirtisi?

Dişlerdeki renk değişimleri yaşanılan bazı hastalıklar sırasında da oluşabilir. Florür zehirlenmesinde dişlerin dış yüzeylerinde kahverengi lekeler görülür. Dişlerdeki renk değişimleri gençlerde her renkte lekelenmeler şeklinde görülür. Erişkin insanlarda ise bu lekelenmeler daha çok kahverengi, gri veya siyah renktedir. Bazı mesleklere dayalı yapılan işlerde dişlerdeki renk değişimler farklı renklerde olabilir. Örneğin, demir işinde çalışan işçilerde kahverengi – kırmızı lekelenmeler, bakır işçilerinde koyu yeşil renklenmeler, civa işinde çalışan işçilerde gri lekelenmeler görülebilir. Hastalıklara bağlı olarak dişlerde gelişen lekelenmeler; sarılık hastalığı geçiren kişilerde dişlerde sarı lekelenmeler, lobstein hastalığına sahip kişilerde ise gri- sarı renkte lekelenmeler görülebilir.

Dişlerde Renk Bozukluğunun Nedenleri

Dişlerde renk değişimi nedenlerini 2 gruba ayırabiliriz. Bunlar dış kökenli renklenmeler ve iç kökenli renklenmelerdir. Dış kökenli renklenmelerin nedenleri; sigara ve alkol kullanımı, kötü ve düzensiz diş fırçalama, dişlerde bakteri ve plak birikimi, çay ve kahve tüketimin fazla olması, diyet alışkanlıkları, kötü beslenme ve diş ile ilgili bir yapının kalıntılarıdır. İç kökenli renklenmelerin nedenleri ise yaşa bağlı (fizyolojik) renklenmeler, kimyasal renklenmeler, çürük nedeniyle oluşan renklenmeler ve yerel nedenlere bağlı olarak oluşan renklenmelerdir. Yaşa bağlı olarak renklenmelerde dişin özü ile diş dokuları arasında sıvı azalır ve dişin daha koyu bir renge bürünmesine neden olur. Kimyasal renklenmelere ise örnek olarak oksitlenme, metallerin direkt olarak teması sonucu dişlerde gri-siyah renkte lekelenmeler görülür. Dişlerde çürük nedeniyle gri, kahverengi veya siyah renkte lekelenmeler görülür. Yerel nedenlerle oluşan renklenmelerde kanal tedavisinde kullanılan ilaçlar nedeniyle pulpa odasında görülen kanama ve  pulpa dokusunun hasar görmesiyle renklenmeler oluşur.


Sosyal medyada paylaş!

1
6 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
3
Helal Olsun
Gizem

Kitap ve film sever. Aynı zamanda instablogger.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!