Doğaçlama Tiyatrosu ve Tiyatro Sporu

2 dk okuma süresi


4
7 paylaşım, 4 puan
Tiyatro sporunun öncülerinden Mahşer-i Cümbüş ekibi

Dünya’da ve ülkemizde sıklıkla kullanılan tiyatro türleri birçoğumuzun bildiği alanları içerse de bazı kategorilerde bilgi birikimimizin olmaması yapacağımız oyunculuğu fazlasıyla etkilemektedir. Son dönemlerde tiyatro salonlarında görmeye alışkın olduğumuz doğaçlama tiyatrosu ve tiyatro sporunu yakından tanıyıp örneklerini beraber inceleyelim. Bu sayede de yeni yazacağınız oyunla ilgili yada yapacağımız oyunculuklar konusunda farklı bir ilerleyişe kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Doğaçlama Tiyatrosu Nedir?

Oyuncu olmak isteyen veya seyirciler arasında yer alan insanların ilk aklına gelen doğaçlama tiyatrosu nedir sorusudur. Eski Yunanistan bölgesinde başlayan tiyatro akımları ile birlikte hayatımıza giren alanlardan biri olma özelliği taşımaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman sahnede yer alan kişinin konuya bağlı kalarak metni göz önünde bulundurmamasıdır. Yani sahnede insanlara sunacağınız konu erkek ve kadın ilişkileri ve sizler bu konu üzerinden yürümeyi hedefliyorsunuz.

Bu aşamada herhangi bir metin üretmenize gerek yok. Tamamen konunun olağan akışı içerisinde yorumlarınızı ve düşüncelerinizi birleştirerek oyunu oynayabiliyorsunuz. Bu durum ilk bakışta kolay gibi görünse de biraz kültürel anlamda bilginizin olması ve konuya hâkim olmanız kesinlikle önemlidir.

Tiyatro Sporu Nedir?

Tiyatro sporu nedir sorusuna verilebilecek en kısa cevap modern doğaçlama tiyatrosudur. Amerika ve Avrupa’da tiyatro sahnelerinde bir hayli fazla kullanılan bir alan olmayı başarmıştır. Doğaçlamaya göre modernlik ve güncel konuların hâkim olması türün en önemli özelliğinden biridir. Sahne içerisinde iki guruba ayrılan kişiler tarafından oyun başlamaktadır. Bu süreç içerisinde turlar düzenlendiği için her oyunun kendine özgü puanı ve kuralları bulunmaktadır.

Konu tamamen doğal bir şekilde seyirciye bırakılmıştır. Yani sahne içerisinde seyircilerin hâkimiyeti daha fazladır. Seyirci tarafından belirlenen konular üzerinden oyun başlamaktadır. Tamamen canlandırmaların, ironilerin ve kara mizahın baskın olduğu bir oyun türüdür. Doğaçlama ile ayrılan en büyük özelliği ise seyircinin konuyu başlatıyor olmasıdır.

Doğaçlama Tiyatrosu Örnekleri

Doğaçlama tiyatro örnekleri bölümünü inceleyecek olursak ülkemizde bu alan içerisinde birçok sanatçı ve birçok ünlü insan varlığını sürdürmektedir. Oyun olarak verilebilecek birçok örnek bulunmaktadır. Mesela lokanta içerisinde başlayan bir tartışmayı konu olarak alabilir buradan ilerleyebilirsiniz. Farklı olmayı düşünenler içinse daha birçok örnek tabiki verilebilir.

Tiyatro Sporu Örnekleri

Avrupa’da ve Amerika’da yaygın bir şekilde kullanılan tiyatro sporu örnekleri için elbette ülkemizde bir gurup bulunmaktadır. 2001 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü öğrencilerden altı kişilik bir ekip bu alan içerisinde çeşitli çalışmalar yapmıştır. Ülkemizin önemli televizyon kanalları içerisinde de yayımlanmış olsa da son dönemlerde ekranlardan ayrılmışlardır.

Metin olarak verilebilecek herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Çünkü tamamen sizlerin düşüncelerine ve duygularına göre şekillendiği için bu alanda bir bilgi mümkün değildir. Kişisel olarak kelimelerinizi sahneye ileterek oyunu başlatabilir ve dilediğiniz gibi oyunculuğunuzu sergileyebilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

4
7 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
10
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
5
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
7
Helal Olsun
Görkem

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!