Doğru Bildiğimiz 7 Yanlış

1 min


3
4 paylaşım, 3 puan

Geçmişten günümüze kadar gelen doğruluğu kanıtlanmamış bir çok bilgi var beynimiz içerisinde. Günlük yaşantımızda neredeyse sürekli bilgileri geçen konular üstelik bunlar. Bu kadar zaman herkesin kulaktan dolma bilgilerle birbirine anlattığı olaylar da diyebiliriz. Gelin bunlara yakından bakalım, hem bilgilerimizi de tazelemiş oluruz.

 1. 1 Çin Seddi'nin Uzaydan Görünmesi


  Neredeyse herkes tarafından yanlış bilinen bilgilerden bir tanesi. Neden bu şekilde ortaya atılmış bilemeyiz ama bu tamamen yanlış. İnsanların yaptığı bu büyük duvarların oldukça geniş ve devasa olması konusunda hemfikiriz. Ama hiç bir bina veya duvar uzaydan görünemez.

 2. 2 Japon Balıklarının 3 Saniyelik Hafızası


  Evet balıkların hafızaları, bilgileri çok kısa sürede tutar. Ama bir çok canlıdan çok farklı bir hafızaları da yoktur. Japon balıklarının ise 3 saniyelik bir hafızasından bahsetmek biraz abes kaçar. Çünkü uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda japon balıklarının aylar sonra bile bazı sesleri ve sembolleri hatırlayabildiklerini görmüş.

 3. 3 Soğuk Havalara Karşı Alkol Kullanımı


  Canınız içki istiyor diye "üşüdüm alkol alıp ısınayım" bahanesini uydurmayın bir zahmet. Tamam alkol aldığınızda cildinizi sıcak hissedersiniz, kan damarlarınız genişlediği için. Ama vücut ısınız artmaz. :)

 4. 4 Kuruvasan'ın Fransızların Olması


  O muhteşem lezzeti ve ismi ile her ne kadar Fransızlarla özdeşleşmiş olsa bile, aslında kruvasan Avusturya'ya ait. Bir Avusturya subayı Fransa'da yaşadığı dönem boyunca fırın açıyor ve kuruvasan yapıp satmaya başlıyor. Gel zaman git zaman kruvasan Fransızlara kalıyor.

 5. 5 Albert Einstein'ın Matematiğinin Kötü Olması


  Sürekli kendimizi avuttuğumuz bir başka konu daha. Kendinizi Albert Einstein ile kıyaslamak istiyorsanız bilmeniz gereken bir kaç şey var. Albert Einstein 15 yaşına kadar tam bir matematik ustasıydı ve oldukça gelişmiş hesapları da bu yaşlarında çok kolay bir şekilde yapabiliyordu.

 6. 6 İnsan Beyninin Yüzde 10'luk Kısmının Kullanılması


  İnsanlar beyninin çok ufak dilimlerini kullanıyor doğru ama bunun sebebi beynin bir çok bölgeye ayrılmış olması. Üstelik bu olayı bir sayıyla da nitelendirmek çok yanlış. Çünkü bölgelere ayrılmış olan beyin de, her bir bölgenin kendine özel nitelikleri var.

 7. 7 Öldükten Sonra Tırnak, Saç ve Sakalın Uzaması


  Bu bilgi de sürekli olarak kullanılıp paylaşılsa da, tamamen yanlış. Çünkü öldüğünüz zaman tırnaklarınız, saçlarınız ve sakallarınız büyümeyi durdurur. Fakat cildiniz gerildiği için kaslarınız da gerçginleşir. Bu ise tırnak, saç ve sakalın büyümeye devam ettiği algısını oluşturur.

  Kaynak

  evrimagaci.org

  bbc.com

  shared.com


Sosyal medyada paylaş!

3
4 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!