Dünya’da En Çok Oynanan 10 Online Oyun

Dünyaca meşhur olmuş ve milyonlarca oyuncu sayısına ulaşmış en çok oynanan online oyunlar listesi. Bu listedeki oyunlarla yaz aylarında sıkılmayacağınızı garanti ediyoruz. 1 min


5
6 paylaşım, 5 puan

Son yıllarda teknolojinin oyun oynayanlara sunduğu yenilikler oldukça fazladır. Tasarım açısından ve kullanış kolaylığı ile bu yenilikler, gençlerin ve çocukların ilgisini çekerek onları bilgisayar oyunlarına davet etmektedir. Günümüzde online şekilde oynanan binlerce oyun bulunmaktadır ve bunlardan bazıları milyonlarca kullanıcı tarafından oynanmaktadır. Son yıllarda oyun dünyasının bu denli hızlı gelişmesinden dolayı online oyunlar bambaşka bir boyut kazanarak insanların hayatlarında büyük bir yer almaktadırlar. Hatta genellikle gençlerin ilgi gösterdiği bu online oyunlar için takımlar kurulmakta ve bu takım oyuncuları hayatlarını sadece bu online oyunları oynayarak devam ettirmektedirler.

Dünyaca ün kazanmış ve en çok oynanan online oyunlar şu şekildedir;

 1. 1 League of Legends


  Dünya üzerinde en çok kullanıcıya sahip olma başarısını League of Legends elinde tutmaktadır. Bir savaş arenası içinde yer alan 5 ‘er kişilik iki takımın birbiriyle savaşması şeklinde oynanmaktadır. Her iki takımında merkezi bulunmaktadır ve hangi takım ilk olarak karşı takımın merkezini ele geçirirse oyunu kazanmaktadır. Oyunda önemli olan savaş stratejisidir. Ülkeler ayrımı olarak da farklı sunucuları bulunmaktadır. Her yıl düzenli olarak League of Legends Dünya Şampiyonası düzenlenmektedir ve sezon sonunda seçilen takımlar birbirleriyle kıyasıya bir rekabet sürdürmektedir. 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan League of Legends, Türkiye ‘de ise yaklaşık 3-4 milyon kullanıcıya sahiptir. Oyun Riot Games tarafından geliştirilmiş ve 2009 yılında yayımlanmıştır.

 2. 2 World of Tanks


  20. yüzyılın ortalarını konu edinen World of Tanks ‘ın geliştiriciliğini ve yayımcılığını Wargaming şirketi yapmaktadır. Oyunun konusu adından da belli olduğu üzere tank savaşlarıdır. Yüzlerce çeşit tank seçeneği ve bu tankların her birinin farklı farklı ülkelere, özelliklere sahip olması ise oldukça ilgi çekici bir durumdur. 2010 tarihinde yayımlanan World of Tanks PC, Playstation, Xbox, Android ve İos platformları gibi neredeyse bütün platformlarda yer almaktadır. Bu sayede de oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Oyunu oynayan kişi sayısı dünya üzerinde 110 milyon civarındadır. Oyunun oynanışı takım savaşları şeklindedir. Pek çok harita üzerinde oynanabilen ve farklı takımların birbirleriyle mücadele ettiği World of Tanks ‘da en önemli şey rakip oyuncuyu hangi strateji ile yenmeye çalıştığınızdır. Hızlı, güçlü vb. tank çeşitleri ile birden çok strateji yapılarak kazanma yolunda başarılar elde edilebilmektedir.

 3. 3 Hearthstone: Heroes of Warcraft


  2014 yılında yapımcısı olan Blizzard Entertainment tarafından piyasa sürülmüştür. Oyunun temel amacı belirli özellikteki kartları toplayarak bu kartlarla online maçlar yapıp karşıdaki kişiyi yenebilmektir. Karşılıklı olarak iki kişinin oynadığı oyunda her iki tarafın da 30 canı bulunmaktadır ve ilk önce rakibinin canını 0 ‘a indiren kişi oyunu kazanmaktadır. Oyunun en önemli noktası stratejidir. Karşıdaki kişiyi yenebilmek için oldukça iyi bir strateji kullanılmalı ve fazlasıyla dikkatli olunmalıdır. Sahip olunan kartlar belirli seviyelere göre güç ve değer farklılığı göstermektedir. Kartların seviyesi arttıkça değeri de aynı şekilde artış göstermektedir. Hearthstone, başlangıçta her kullanıcıya basit kart paketi vermektedir. Kullanıcılar deneyim ve başarı sağladıkça yeni kartlara sahip olurlar. Bu kartlar para ile satın alınabilmektedir. Kullanıcılar istemedikleri kartları ise kum adı verilen hale getirerek tekrardan kendi istedikleri bir kart halinde üretim yapabilmektedirler. Hearthstone, sadece bilgisayar üzerinden değil, İos ve Android işletim sistemlerinde de kullanıcılara sunulmaktadır. Bu sayede geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Dünya üzerinde 50 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir.

 4. 4 Overwatch


  Blizzard imzalı Overwatch, kullanıcılar ile 2014 yılında tanışmıştı ancak tam anlamıyla 2016 yılında oynanmaya başlanmıştır. Oyun 6 ‘şar kişilik iki takımın birbiriyle rekabeti üzerine kurulmuştur. Bu iki takımda yer alan 6 kişi birbirlerinden farklı karakterlerden ya da benzer karakterlerden oluşabilmektedir. Her karakterin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca oyun haritası için de birden fazla seçenek sunulmaktadır.Overwatch içerisinde 4 farklı oyun modu yer almaktadır. Birçok kahraman bulunmaktadır ve her bir kahramanın kendisine ait bir mesleği bulunmaktadır. Overwatch, PC platformunda, Xbox One ve Playstation 4 platformlarında oynanabilmektedir. Oyunun çeşitli sürümleri vardır ve bu sürümlere göre de fiyat değişikliği olmaktadır. Dünya çapında yaklaşık 30 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 5. 5 Minecraft


  2009 yılında piyasa sürülen Minecraft hakkında söylenebilecek en ilginç bilgi sadece 1 hafta içerisinde yapılmış olmasıdır. Oyunun zaten görüntü kalitesinden ve içeriklerinden uzun süreli bir yapım aşamasına sahip olmadığı anlaşılmaktadır. Ancak grafik tasarım açısından basitliğinin aksine milyonlarca oyun sever açısından ilgi görmüştür. Oyunun yayımcısı Mojang şirketidir. Ayrıca Notch ve Jeb, Minecraft oyunun yapımcılarıdır. Oyun daha sonradan Microsoft ‘a satılmıştır. Tasarım açısından oldukça basit olan Minecraft ‘ın içeriği bakımından çeşitli modları bulunmaktadır. Oyunun asıl amacı hayatta kalmaktır. Oyuncu karakterini hayatta tutmak için yemekler bulmalıdır, saldırgan moblardan kurtulmalıdır ve maden eşyaları elde ederek zırh, silah vb. şeyler üretmelidir. Bu şekilde oyunda hayatta kalma mücadelesi sergilenmektedir. Oyunun resmi olarak ulaştığı kullanıcı sayısı 25 milyondan fazladır ancak Minecraft ‘ın resmi olmayan sürümlerinde ulaşılan indirme sayısı 50 milyonun hayli üzerinde yer almaktadır.

 6. 6 Counter Strike: Global Offensive


  Counter Strike G.O diğer online oyunlara nazaran yeni sayılan bir oyundur. 2012 yılında, Valve ve Hidden Path Entertainment adındaki geliştiricileri tarafından yayımlanmıştır. Birçok platform üzerinde oynanabilen Counter Strike G.O, Steam tarafından paralı bir şekilde satışa açıktır. Oyunun amacı önceki serilerinde olduğu gibi saldırı ve nişancılık üzerine kuruludur. Oyunun belirli birkaç modu vardır ve bu modların çoğunda iki düşman taraf yer almaktadır. İki taraftan birinde yer alan oyuncu karşı taraftaki diğer oyuncuları öldürerek oyunu kazanmaya çalışmaktadır. Aslında bir takım oyunu gibi gözüken fakat bireysel olarak başarı performansına göre rütbe sistemi uygulanan bir oyundur. Ayrıca Counter Strike G.O oyunun skin özelliği bulunmaktadır. Kullanılan silahlar için birçok skin vardır ve bu skinler para karşılığı alınmaktadır. Bazı skinler binlerce liralar etmektedir. Bu yönüyle de kullanıcıları için yepyeni bir zevk yaşatmaktadır. Her yıl düzenli olarak Counter Strike G.O turnuvaları düzenlenmektedir ve bu turnuvalardan bazıları ülkeler arası şeklindedir. Counter Strike G.O dünya üzerinde 20 milyon üzerinde kullanıcıya sahiptir. 

 7. 7 Dota 2


  Dota 2, Valve Corporation tarafından 2013 yılında piyasa sürülmüştür. Oyun daha yapım aşamasındayken 2009 yılında Valve DotA ‘nın geliştiricisi olan IceFrog ile anlaşmıştır ve Dota 2 ‘nin tasarımını IceFrog yapmıştır. Dota 2 aslından kendin önce piyasaya sürülmüş olan DotA ‘nın bağımsız bir devam ürünüdür. Oyunun temel amacı, bir harita üzerinde 5 ‘er kişilik iki takımın birbiriyle savaş halinde olması ve birbirine üstünlük kurma yarışıdır. İki takımında kendi bölgeleri ve bu bölgelerde ana binaları bulunmaktadır. Karşı takımın ana binasını hangi takım ilk önce yok ederse o takım oyunun galibi olmuş olur. Her bir oyuncu 100 ‘den fazla karakterden herhangi birini seçerek oyuna başlar. Oyunda önemli olan bu karakterlerin her birinin aynı düzeyde yeteneklere sahip olup oyundaki başarılarına göre güçlenmeleridir. Yani oyun içerisinde başarılı bir performans sergilendiği sürece karakter güç kazanmaktadır. Her yıl düzenli olarak Dota 2 turnuvaları düzenlenmektedir ve bu turnuvalar büyük çaplı olup ödül havuzları milyon dolarlar değerine ulaşmaktadır. Dünya genelinde yaklaşık olarak 60-70 milyon kullanıcıya ulaşmıştır.

 8. 8 Diablo III


  Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen Diablo III, 2012 yılında piyasa sürülmüştür. Satışa çıkarıldıktan sonra 24 saat içinde tam 3.5 milyon adet satış yaparak bu alanda bir rekora imza atmıştır. Oyun şuanda dünya çapında 30 milyon üzerinde satışa imza atmıştır. Birçok platformda sergilenen Diablo III ‘ün konusu macera, beceri ve savaş şeklindedir. Oyunda birden fazla karakter bulunmaktadır ve her bir karakterin kendine özgü birçok özelliği vardır. Birden fazla modu bulunan oyuna başlarken bu karakterlerden birini seçerek oyuncu maceraya başlar ve karşısına çıkan birçok savaşçı ile savaşarak ilerlemeye devam eder. İlerleme kaydettikçe beceri ve güç kazanan karakterin zırhı ve savaş eşyaları da güç kazanabilmektedir. Özel eşyalar kullanarak da oyuncu karakterinin itemlerinin gücünü arttırabilir ve daha iyi bir performans sergileyebilir. Oyunda toplam 6 karakter ve 2 mod bulunmaktadır.

 9. 9 Smite


  Hi-Rez Studios geliştirici şirketi tarafından 2014 yılında piyasa sürülen Smite, PC, Playstation 4 ve Xbox One platformlarında yer almaktadır. Oyunun en dikkat çeken taraflarından birisi oyun içinde yer alan karakterlerdir. Bu karakterler tanrı, tanrıça ve diğer mitolojik figürler şeklindedir. Karakterlerin oluşturulmasında Yunan Mitolojisi örnek alınmıştır. Ayrıca karakterlerin birbirlerinden farklı olarak birçok özellikleri bulunmaktadır. Oyun, 5 ‘er kişilik iki takımın karşılıklı savaşması şeklindedir. Oyunda Minotauru adında bir oyun karakteri bulunmaktadır ve iki takım bu karakteri öldürmek için birbirleriyle kıyasıya rekabet içindedir. Fakat Minotauru ‘ya gelmeden önce oyuncuların Fire Giant ve Phoenix adındaki oyun karakterleri ile uğraşarak onları yenmeleri gerekmektedir. Bu karakterleri alt eden takım oyunu kazanmaktadır. Oyun içinde karakterlerin 20 ‘e kadar seviyeleri bulunmaktadır ve karakterlerin seviyeleri arttıkça güçleri yükselmektedir. Bunların yanında da oyun için oyuncular tüketilebilir nesneler alarak ek güç oluşturabilirler. Dünya çapında Smite oynayan oyuncu sayısı yaklaşık olarak 30 milyon civarındadır. 

 10. 10 World of Warcraft


  Pek çok online oyunun yayımcılığını ve yapımcılığını yapmış olan Blizzard Entertainment, World of Warcraft oyunun da yayımcılığını ve yapımcılığını üstlenmiştir. İlk olarak 2004 yılında piyasa sürülen oyun, 1990 yılından itibaren yayınlanan Warcraft serisinin dördüncü oyunudur. Kendinden önceki Warcraft oyunlarının konusu daha çok stratejiye dayanırken World of Warcraft ise daha çok savaşa yönelik içerikler sunmaktadır. Oyunun amacı, birçok sayıda bulunan karakter ve birçok sayıda bulunan özellik ile kendimize bir karakter oluşturmaktır. Daha sonra da bu karakter ile çeşitli maceralara atılıp, oyun dünyasındaki görevleri tamamlayıp, canavarlarla ya da diğer oyuncularla savaşarak seviye atlamaktır. Her oyuncu yaptığı savaşlar ve görevler ile deneyim kazanır. Kazandığı deneyimler onun seviyesini yükseltmeye ve seviyesi yükseldikçe daha farklı özelliklerden yararlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu şekilde oyunda başarı elde edilebilmektedir. Günümüzde eskisi kadar ilgi gösterilmemesine rağmen dünya çapında 10 milyonluk bir kullanıcı kitlesi bulunmaktadır.


Sosyal medyada paylaş!

5
6 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
2
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!