Dünya Hakkında İnanılmaz Bilgiler

Yaşadığımız dünya da bilmediğiniz, tahmin edemediğiniz ne kadar gerçek var farkında mısınız? Dünya hakkında gerçekler, dünya hakkında inanılmaz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.4 min


3
5 paylaşım, 3 puan

Milyarlarca insanın yaşadığı ve her geçen gün nüfusunun daha da büyüdüğü dünyamızda bilmediğimiz ne kadar çok gerçeğin olduğunun hepimiz farkındayız. Dünya hakkında inanılmaz bilgiler isimli haberimizde daha önce dünya hakkında hiç duymadığınız pek çok bilgiyi öğreneceksiniz. Şimdiden dünya ne kadar inanılmaz bir yermiş dediğinizi duyar gibi olduk.

Dünya hem oluşumu ile hemde yapısı ile her zaman bilim insanlarının dikkatini çekmeye devam ediyor. Gerek dünya üzerinde yaşayan canlılar gerek bizim yaptığımız gerçekler sonucunda dünya daha da inanılmaz bir hal almaya devam etti. Ancak sizlere öyle bilgiler vereceğiz ki aslında dünyanın daha da farklı olduğunu göreceksiniz. Dünya hakkında inanılmaz bilgiler.

Dünya Hakkında Gerçekler

1-) Ölüm ile Yüzleşmek

Ölüm her insanı korkutan bir gerçektir. Çünkü öldükten sonra neler olacak, bir daha dünyaya gelecek miyiz? Öldükten sonra farklı bir ortamda başımıza neler gelecek sorularının cevabı tüm dinlere göre farklıdır. İşte bu yüzden ölüm ile yüzleşmek konusunda pek cesaret sahibi insan yoktur. Ancak her saniye 2 insan hayatını kaybettiğini biliyor muydunuz? Evet sizler bu inanılmaz bilgiyi öğrendiğinizde dahi 2 – 4 kişi hayatını kaybetmiş olacak.

2-) Gezegenimizde Yaşayan İnsan Sayısı

Şu anda dünyanın nüfusu 7 milyar civarındadır. Tabi bu şu anda yaşayan. Peki gezegenimizde daha önce de milyarlarca kişinin yaşadığını biliyor muydunuz? Şu ana kadar dünyamızda toplam 106 milyar insan yaşamıştır. Belki şaşırtıcı olabilir ancak gerçek budur.

3-) Göbeklitepe Gerçeği

Yaşadığımız dünyada insanlar tarafından yapılmış çokça dini yapıtın olduğu bilinmektedir. Şu ana kadar gelmiş geçmiş tüm toplumlar kendi dinlerini tanıtmak için yaşadıkları bölgeye yapıtlar dikmiştir. Dünyanın en eski dini yapıtı Gökbeklitepe’dir. Göbeklite’nin milattan önce 10.000 yıl önce yapıldığı düşünülüyor. Peki Gökbelitepe nerede mi? Göbeklitepe Türkiye’dedir. Sizlerde ziyaret etmek isteyebilirsiniz ancak aradan çok uzun yıllar geçtiği için pekte nelerin yapılmaya çalışıldığını anlamayacaksınızdır.

4-) Doğan İnsan Sayısı

Yukarıda sizlere ölüm ile yüzleşmek konusunda her saniye 2 insanın hayatını kaybettiğini belirttik. Peki bu dünyaya her gün yeni insanların geldiğini biliyor muydunuz? Buna göre dünyamıza her gün 200.000 kişi doğmaktadır. Yani nüfusumuz inanılmaz derecede artıyor ancak bir yandan da inanılmaz derecede sona erdiği için dünya nüfusu bu şekilde dengelenmiş oluyor. Eğer ölüm ya da doğum oranlarında bir değişkenlik olsaydı dünya nüfusu her sene milyarlarca artardı.

5-) Dünyada Yaşayan Canlılar

Dünyamızda kedi, köpek, balık vb. gibi pek çok canlı yaşamıştır. Bilim insanları bu canlıların hepsine birer isim vermeye çalışmış ve canlılara bu isimler ile hitap etmektedir. Ancak arkeologlar öyle kemikler buluyor ve bunları birleştiriyor ki karşılarına çıkan hayvanlar adeta herkesi şaşırtıyor. Çünkü yeni bulunan iskeletlerde bunun yeni bir hayvan olduğunun farkına varılmaktadır. Buna göre dünyada yaşayan ya da yaşamış sadece %14 canlının ismi tanımlanmıştır. Halen diğer canlılara her hangi bir tanım bulunmamaktadır.

6-) Kıtaların Yer Değişimi

Dünyanın ilk oluşum dönemlerindeki haritalara bakarsanız aslında kıta diye bir şeyin olmadığını ve tüm kıtaların bir arada olduğunu göreceksiniz. Peki şu anda tüm kıtalar neden bir birinden ayrı duruyor. Çünkü her sene kıtalar 2 cm yer değiştirmektedir. Kimi kıtalar aşağı, kimileri, yukarı, kimileri ise sağa ve sola olmak üzere farklı konumlara her sene 2 cm kaymaktadır. İşte bu sebepten dolayı kıtaların yeri giderek değişiyor.

7-) Canlıların Tükenmesi

İnsanoğlu’nun dünyaya kötü bakması, çevreyi kirletmesi, güneşte meydana gelen patlamalar, buzulların erimesi, havaların ısınması derken bir çok sorun yüzünden bugün pek çok hayvanın sonu tükenmeye devam ediyor. Hatta öyle ki hükümetler soyu tükenen hayvanları tespit etmekte ve bu hayvanlar için koruma çıkartmaktadır. Ancak şuan günümüzde yaşayan tüm canlıların %75’ini yaklaşık 200 – 300 sene sonra görmek mümkün olmayacak. Belki kedilerin, köpeklerin, farelerin dahi nesilleri tükenebilir.

8-) Kuru Vadi

Çöllere yağmurun yağmaması ve pek çok ülkede yağmur dualarının yapılmasını az çok bilirsiniz. Peki Kuru Vadi hakkında hiç bilginiz var mı? Türkiye’de bir sene az yağmur yağarsa kuraklık geliyor manşetlerini tüm gazetelerde görebilirsiniz. Ancak Antartika Kuru Vadi bölgesine yaklaşık 2 milyon yıldır yağmur yağmıyor. Yani bu bölgeye hiç yağmur yağmadığı için toprağın kuruluğunu, çatlaklık seviyesini ve toprağın ne kadar verimsiz olacağını siz düşünün.

9-) İlk Canlı İzleri

Dünyamız milyonlarca yıl önce büyük patlama teorisi sonucunda oluşmuştur. Pek çok devasa hayvanın yaşadığı dünyamızda ilk canlı izlerinin ne zamana ait olduğunu bilmek ister miydiniz? Buna göre bilim insanları 3,5 milyar yıl önce Avustralya’da ilk canlı izlenimlerine rastladıklarını belirtmektedir. Henüz o dönemlerde dünya halen oluşum evresindeydi ve atmosferde yaşamın devamı için gerekli olan oksijen dahi yoktu. Fakat bilim adamları o dönemde mikroskobik canlıların yaşadığını düşünmektedir.

10-) Cehennem Kapısı

Cehennem Kapısı dünyanın en farklı ve en dikkat çekici oluşumlarından bir tanesidir. Türkmenistan’da bulunan cehennem kapısı ismi verilen bölgede yer alan çukurda 40 senedir aralıksız ateş yanmaktadır. Burada 40 senedir ateş yanması hiç sönmüyor ve sönecek gibi de durmuyor.


Sosyal medyada paylaş!

3
5 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!