Dünyaca Ünlü 6 Tablo ve Anlattıkları

Her yerde gördüğümüz fakat bakarken genelde anlamdıramadığımız 6 ünlü tablonun hangi olayları anlattığına ya da nelerden esinlendiğini inceliyoruz.5 dk okuma süresi


2
8 paylaşım, 2 puan

Bazılarına çok aşina olduğumuz dünyaca ünlü eserler… Peki bu eserlerin neyi anlattıklarını biliyor musunuz? Bu yazımızda tüm dünyaca tanınan ünlü eserlerin bazılarına yer verip, tasvir ettiklerine kısaca değineceğiz.

1) Birth of Venus (Venüs’ün doğuşu):  Sandro Botticelli

İtalyan ressam Boticelli tarafından 1485′ de yapıldığı tahmin edilen bu ünlü tabloda, Yunan mitolojisinde Afrodit; Roma mitolojisinde ise Venüs olarak bilinen aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ün doğuşu tasvir ediliyor.

Yunan mitolojisine göre Kronus, babası Uranüs’ü hadım ederek cinsel organını denize atar, bunun sonucunda deniz döllenir ve denizden Venüs doğar. Venüs  deniz kabuğu üzerinde suyun üstüne yükselir ve rüzgarlar onu kıyıya sürükler. Eserde Venüs’ün tam karaya çıkmak üzere olduğu an tasvir edilir . Sol tarafta Zephyrus(zefiros) ve ona sarılmış Cloris bulunmaktadır. Zefiros rüzgarların tanrısıdır Cloris (Roma mitolojisinde Flora) çiçeklerin tanrıçasıdır. Zefiroz ve Cloris bir yandan rüzgar estirerek deniz kabuğunun su üstünde yol almasını sağlar, bir yandan da Venüs’ün üzerine çiçekler savurur. Sağ tarafta ise  elindeki pelerinle Venüs’ün üzerini örtmek için bekleyen bir horai görülür. Horailer mitolojide mevsimleri simgeleyen tanrıçalardır. Üzerindeki elbise ve Venüs için hazırladığı pelerinin üstündeki çiçekler dikkate aldığında horai’nin bahar tanrıçası olduğu anlaşılmaktadır. Venüs ise dönemin güzellik anlayışını yansıtan vücut hatları ve mütevazi bir duruşla resmedilmiştir. Bu duruş heykelcilik sanatında Venüs duruşu olarak (mütevazi, ahlaklı) adlandırılır.

2) School of Athens (Atina Okulu) : Raffaello Sanzio

Tabloda yer alan 59 figürün hiçbiri rastgele yerleştirilmemiştir. Sol tarafta müzik ve aritmetik ile ilgilenenler, sağ tarafta geometri ve astronomi ile ilgilenenler, orta kısımda ise bilim adamları ve filozoflara yer verilmiştir. Ayrı  bir konu olarak  incelenebilecek çok fazla detay barındıran bu tabloyu kısaca özetlemek gerekirse; eski Yunan medeniyetindeki ünlü filozof ve bilim adamlarının bir arada resmedildiğini söyleyebiliriz. Tablonun merkezinde kırmızı giysili Platon ve öğrencisi mavi giysili Aristo bulunmaktadır. Platon’un elinde idealar dünyasını temsil eden Timaios vardır ve bir eliyle yukarıyı işaret eder. Aristo’nun elinde ise Etica vardır ve eli yeri göstermektedir. Platon’un gökyüzünü göstermesi ile  bilginin kaynağının göklerde; Aristo’nun aşağıya dönük eli  ise bilginin kaynağının yeryüzünde (gerçekçilik) olduğu temsil edilir. Tablodaki diğer ünlü filozof ve bilim adamlarından bazıları; Sokrates, Heraklitos, Diyojen Epiküros, Pisagor, Öklit’tir. Tablodaki tek kadın figür ise İskenderiye’de felsefe, matematik ve astronomi  profesörü olan Hypathia’dır.

3) Creation of Adam (Adem’in Yaratılışı) :  Michelangelo Buonarroti 

Rönesans döneminin ünlü ressamı  Mikelanjelo’ nun en önemli eserlerinden biri olan Adem’in yaratılışı yaratılış efsanesindeki büyük ayrılmayı tasvir eder. Fresk olarak tasvir edilen eserin sol tarafında Adem cennet bahçesini temsil eden, yeryüzü üzerinde destek alarak, zorlukla güçsüz ve cansız bir şekilde oturmuş, hayat bulmayı beklemektedir. Sağ çaprazındaki Boşlukta ise Tanrı ve melekleri görülmektedir. Resmin merkezinde Tanrı ve Adem’in parmaklarının birleşmek üzere olduğu görülmektedir. Bu kısım yeryüzüyle gökyüzünün birleştiği alandır. Tanrının birazdan Adem’in parmağını dokunarak ona can verileceği  hissettirilen freskte, İncil’de bahsedildiği üzere Tanrı Adem’i kendi suretinden yaratmıştır. Bu nedenle de Tanrı ve Adem’in birbirine benzedikleri gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra resmin Tanrı ve melekler kısmına uzaktan bakıldığında bir insan beyninin ayrıntılarıyla tasvir edildiği görülmektedir.

4) The starry Night (Yıldızlı Gece) : Van Gogh

Van Gogh ünlü kulak kesme olayından sonra ruhsal bir çöküntü yaşar ve bu nedenle Güney Fransa’daki bir sanatoryuma kaldırılır. Bu resmi hastanede geçirdiği süre zarfında odasının penceresinden izlediği manzarayı resmeder. Resimde gökyüzü, ay ve yıldızlar bir girdaba kapılmış şekilde, dönerek tasvir edilmiştir. Dikkatli bakıldığında ayın hilal şeklinde olduğu, yıldızların ise büyük ayı takım yıldızlarını oluşturduğu görülecektir. Bu tablonun Van Gogh’un ruhsal gelgitlerini mi, sakinlik ve huzur arayışlarını mı temsil ettiği kesin olarak bilinmemektedir. Ancak gecenin mavi karanlığında parlayan bu gökyüzü ve kasaba manzarasının, tüm zamanların en çok bilinen  tablolarından biri olduğu bir gerçek.

5) Mona Lisa : Leonardo Da Vinci

Dünya’nın en ünlü tablolarından bahsetmişken Mona Lisa’dan bahsetmemek tabii ki olmaz. Hakkında çok fazla araştırma, tartışma yapılan ve birtakım esrarengiz bilgiler barındırdığı söylenen bu tablo dünyanın en çok tanınan eseridir diyebiliriz. Sayfalarca açıklaması yapılabilecek bu tablo hakkındaki varsayımları özetlemek gerekirse;  ilk olarak tabloda resmedilen kişiden başlamak gerekir. Kimliğinin kime ait olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bazılarına göre tablodaki kadın Floransalı zengin bir tüccarın karısıdır, bazılarına  göre ise Leonardo Da Vinci kendi yüzünü resmetmiştir. Bir diğer bilinmeyen ise tablodaki figürün tam olarak belirlenemeyen ruh halidir. Bunun dışında kullanılan matematiksel hesaplar da kendi döneminin ilk örneğini oluşturması nedeniyle dünyanın en önemli eserlerinden biri haline gelmesine neden olmuştur. Hakkında yapılan araştırmalar günümüzde de devam eden Mona Lisa’nın sanat tarihinin en popüler eseri olduğunu söyleyebiliriz.

6) The Persistence of Memory (Belleğin Azmi) : Salvador Dali 

eriyen saatler

1931 tarihli  tablo ‘’eriyen saatler’’ adıyla da bilinir. Tablonun ortasında tuhaf bir insan figürü bulunmaktadır. Burada Salvador Dali’nin kendi yüzünü tasvir ettiği iddia edilmektedir. Sol taraftaki saatin üstü  karıncalarla doludur. Bu karıncalar ve eriyen saatin üzerindeki sinek çürümeyi temsil etmektedir. Sembollerle aktarılan resim çok farklı açılardan yorumlansa  da Salvador Dali bu resim ile tam olarak neyi anlattığını açıklamamıştır. Genel anlamda bakıldığında; kurumuş ağaç, geride boş bir kumsal, sinek ve karıncalar ölümü;  eriyen saatler ise uyku, rüya alanlarını simgelemektedir.


Sosyal medyada paylaş!

2
8 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Zeynep

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!