Dünyada En Fazla Kullanıcıya Sahip Sosyal Ağlar!

4 min


0
7 paylaşım

Sosyal medyanın Türkiye’ye ilk girişi facebook üzerinden olmuştu, son 7-8 senedir aktif olarak kullandığımız sosyal ağlar, akıllı telefonlarında yaygınlaşmasından sonra ülkemizde hemen hemen herkesin ilgi odağı olmayı başardı. Dünyada en fazla kullanılan sosyal ağların ülkemizde fazla rağbet görmemesi de dikkat çekiyor. Sosyal medya hesapların sadece bilgi amaçlı olmaması ticaret, eğlence, turizm ve birçok alanda kullanılabilmesi de sosyal medyanın bu kadar büyümesini sağlamıştır. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya ağları ve sosyal medyanın kullanım alanlardan bahsedeceğiz.

Kırıkkale üniversitesi Eğitim Fakültesi Doç. Dr. Levent Eraslan sosyal medya ile ilgili yazmış olduğu kitaplardan bilgiler vermek istiyorum. Aynı zamanda TRT Televizyonlarına da vermiş olduğu yorumlarda Doç. Dr. Levent Eraslan şu açıklamalarda bulundu; ülkemizde sosyal medyanın gelişmediğinin altını çizdi. Ülkemiz gençlerin özellikle birden fazla hesap kullanması sosyal medyanın gelişmesini engellediğini söyledi. Sosyal medya açısından istatistik veriler içerisinde 2016 yılının verilerine baktığımızda ülkemizde en fazla kullanılan sosyal medya aracının facebook olduğunu görüyoruz. Ülkemizde erkeklerin facebook oranı yaklaşık %66 oranında iken bayanların oranı yaklaşık %34 civarındadır. Ülkemizde facebook’tan sonra ikinci sosyal medya aracı Youtube olarak sonuçlanmıştır. Youtube üzerinden hem canlı yayın, dizi film ve anı paylaşılması Youtube’da son yıllarda ülkemizde ikinci sıraya yerleşmiştir. Özellikle Youtube’un akıllı telefonların üzerine uyumlu olarak gelmesi de bu oranı artırmıştır.

Twitter Başka Amaçla Kullanılıyor

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Twitter ülkemizde bilgi edinmek veya haberdar olmak amaçlı kullanılıyor. Hesabı olan kişiler genellikle haber ve bilgi edinmek amaçlı kullanıldığı belirtelim. Twitter uygulamasından sonra ülkemizde dördüncü sırada yer alan uygulama İnstagram, daha önceleri yapılan analizlerde bayanların oranı daha fazla iken şuan erkekler bayanları geçmiştir diyebiliriz.

Türkiye’de facebook, twitter, instagram, whatsapp, youtube, pinterest ve tumblr sosyal hesaplar bilinse de dünyada daha fazla kullanılan hesaplar bulunmaktadır. Şimdi gelelim dünyada yaygın olarak kullanılan sosyal hesaplar ve yakında da ülkemizde yaygınlaşacağı düşünülen sosyal medya hesaplarına bir bakalım.

Facebook

Facebook uygulaması hepimizin bildiği gibi ülkemize girer girmez herkesin en az 1 tane hesap açmıştır. Facebook’un şuan aktif kullanıcı sayısı 1,2 milyardır. Facebook ilk zamanlarda hem ticaret üzerine sayfa olarak kullanılmıyor olması hem de videoların aktif olarak kullanıcılar tarafından kullanılmıyor olması da kullanıcıları başka sitelere yöneltiyordu. Facebook’un devrim niteliğinde yaptığı yeni tasarımlar sayesinde şuan ki kullanıcı sayısına ulaşmıştır diyebiliriz.

Twitter

Tür olarak baktığımızda Twitter mikro seviyede blog olarak tanımlayabiliriz.  230 Milyon aktif kullanıcı sayısına sahip olan Twitter uygulaması ülkemizde aktif olarak fazla kullanılmasa da zamanla kullanıcı sayısı sürekli artış göstermektedir.

Google Plus

Twitter’dan daha fazla kullanıcı sayısına hâkim olmasına rağmen sonra vermemiz de ki amaç şu yanılgıdan kurtulmaktadır. Facebook’a rakip olarak açıldığı fikri ile Google Plus’ın tamamen bittiğini söylemek yanlış olacaktır. Google Plus 2011 yılından buyana oldukça fazla gelişme göstererek şuan ki kullanıcı sayısına ulaşmayı başarmıştır. Google Plus’ın şuan ki kullanıcı sayısına bakacak olursak; 540 milyon kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Google Plus’ın zamanla kullanıcı sayısı hem dünyada hem de ülkemizde artmıştır.

LinkedIn

Bu uygulama hepimizinde bildiği gibi çalışanların bir araya gelerek gruplar oluşturduğu bir yandan da iş aranabilen bir sosyal medya aracıdır. Teması ve amacı yönünden büyümesi diğer sosyal medya araçlarına göre azdır, çünkü bu sosyal medya iş dünyasını ilgilendiren bir sosyal ağ olduğu için genç kullanıcılar düşünülmemiştir. Dünyada LinkedIn kullanıcı sayısı 275 milyona ulaşmıştır.

WordPress

WordPress dünyada bulunan tüm web sitelerin yaklaşık %22’sini barındıran bir blog türüdür. Kullanıcılarına yazı yazma imkânı sağlayan ve günde 500 Bin kişiden fazla kullanıcının yazı içeriği girdiği bir sitedir. Aktif kullanıcı sayı ise 73 milyondur.

Flickr

Resim paylaşma uygulamaları arasında yer alan Flickr sosyal medya aracının en önemli özelliği kullanıcılarına 1 terabayt ücretsiz alan vermektedir. Bu depolama alanıyla kullanıcılar resimlerini burada depolayabiliyorlar. Flickr sosyal medya uygulaması Yahoo tarafından üretildiğini de hatırlatalım.  Flickr uygulamasının aktif kullanıcı sayısına baktığımızda ise 80 milyon olduğunu görüyoruz.

Blogger

Google’ın geçtiğimiz senelerde satın almış olduğu blog uygulamasını incelediğimizde wordpress’ten daha az kullanıcı sayısına sahip olmasına rağmen Google’ın reklamlarının da kullanılmasından dolayı kullanıcı sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde ne kadar para kazanma amaçlı kullanılsa da yurtdışında özellikle ABD ülkelerinde Facebook tarzında ve kişisel olarak kullanılmaktadır. Blooger aktif kullanıcı sayısı 200 milyondur.

Netlog

Netlo kullanıcılarına hem web sitesi havası veriyor hem de kişisel resim, video gibi paylaşımlarda bulunmasına imkân sağlayan sosyal medya uygulamasıdır. Aynı zamanda Netlog kullanıcıları müzik listeleri de hazırlayabiliyorlar. Netlog uygulamasının aktif olarak kullanan kullanıcı sayısına baktığımızda 95 milyon gibi büyük bir sayıya sahiptir.

Tagged

Bu uygulama aslında bilinen facebook Twitter gibi sosyal medya uygulaması gibi görülse de bu uygulama Türkiye’de yayılsa patlama olacağını düşünüyorum. Çünkü bu uygulamanın en gizemli özelliği kullanıcıların profil resmini kimlerin baktığı hakkında bilgi veriyor olması, bu aslında ülkemizde yıllarda sahte uygulamalar ile profilime kim baktı? Sorusundan da kurtaracağa benziyor. Tagged uygulamasının aktif kullanıcı sayısı ise 100 milyondur.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!