Dünyada İlk Olan Milli ATM İle 140 Farklı İşlem Gerçekleştirilebiliyor.

2 min


3
9 paylaşım, 3 puan

Milli ATM Nedir?

Milli ATM, Elektronet şirketinin TUBİTAK ve Ekonomi Bakanlığı ortaklığı ile ürettiği bu Milli ATM 140 tane farklı işlemi bizlere yapma imkanı sunuyor.

Milli ATM Hangi İşlemlerde Kullanılıyor?

140 farklı işlem yapabilen bu ATM’ler Devlete yapabileceğiniz her türlü ödemeyi alabiliyor sadece ödemelerde değil döviz, çek veya senet bozma işlemleri de yapabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra İstanbul Kartınızı doldurabiliyor ve en önemlisi de sadece bir dakika içerisinde Ehliyetinizi çıkartabiliyorsunuz. Ayrıca doküman tarama, kimlik tarama, dijital imza gibi birçok kullanım alanı mevcuttur.

Tamamen Türk mühendisler ile yapılmış olan milli ATM ayrıca yerli sermayemiz ile Elektronet şirketi tarafından yapılmış olup ihraç bile yapılmıştır. Şu anda 7 tane ülkeye ihracı yapılmış olan milli ATM en başta ABD gelmektedir. ABD başta olmak üzere ülkeler tüm ATM’lerini rafa kaldırmış ve Milli ATM için siparişleri için sıraya girmiş durumda. Milli ATM kullanılan diğer ülke ise Arap Emirlikleridir. Arap Emirliklerinde ehliyetlerin ve ruhsatların yarısından fazlası bu Milli ATM’ler ile basılmaktadır.

 

3e7a735912d8bc92c5313b5bf86a990a2038b32e.jpeg

 

İlk Dağıtım Kamu Sektörüne

Elektronet şirketinin İcra Kurulu Başkanı olan Can Yanyalı Türkiye’de 6 ay içerisinde kullanıma gireceğini duyurdu. Can Yanyalı Geleneksel ATM’lerin günümüzde artan nüfus ile yetersiz kalmaktadır. Can Yanyalı konuşmasında normal ATM’lerin sadece para alıp verdiğini anlattı ve Milli ATM ile işlemlere farklı bir boyut getirdiğini açıkladı. Elektronet şirketinin kuruluşundan bu yana Milli ATM için tam 20 milyon dolar yatırım yaptıklarını açıkladı. 20’den fazla mühendisle çalıştıklarını ifade eden Elektronet şirketi 1000 patente sahip olduklarını ve bu patenlerden 300’ü yurtdışında olduğunu bildirdi. Milli ATM’yi, Ekonomi Bakanımız desteği ile 6 ay içerisinde Türkiye’de ki kamu kurumları ve bankalarda yerini alacağını belirtti. İlk önce Vakıfbank ile görüşmelere başlandı. Milli ATM kurulumu yapıldıktan sonra 6 ay deneme sürecinden sonra ilk olarak kamuya dağıtılacağını söyledi.

Ek olarak Can Yanyalı her bankanın ATM’si olduğunu ve bu ATM’lerin kendisinden sorumlu olduğunu söyleyen Yanyalı “Bankaların her mahalleye ATM kurması çözüm değil. Milli ATM ile ATM operatörü olmaya adayız” dedi.

 

1233444.jpg


Sosyal medyada paylaş!

3
9 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Serdar Sarıyıldız

Twitter & İnstagram : serdarsylz

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!