Dünyanın Bir Yılda Ürettiği Tüm Yiyeceği 2 Ağustos’ta Bitireceğiz

3 dk okuma süresi


0
15 paylaşım
Haber başlığı size abartılı gelmiş olabilir ama gerçekten de 2 Ağustos 2017 tarihinde dünyada 2016 1 Ocak ve 2016 31 Aralık tarihleri arasında üretilen yiyeceklerin tamamı tüketilmiş olacak.

ABD, Kaliforniya merkezli olarak 2003 yılından beridir dünyadaki yiyecek üretimini gözlemleme, düzenleme ve üreticileri bilgilendirme amaçlı kurulmuş olan Global Footprint Network isimli STK’nın yayınladığı rapora göre geçtiğimiz yıl üretilen tüm hayvansal gıdalar, tahıl, sebze ve meyveler gibi insanların besin kaynağı olan ürünler 2017 2 Ağustos tarihinde tamamen tüketilecek. Bunun ne anlama geldiğini öğrenmek için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz:

  • 1969 yılında üretilen tüm gıda ürünleri 1970 yılının 23 Aralık gününe kadar tüketildi.
  • 1979 yılında üretilenler 1980 3 Kasım tarihinde insanlar tarafından tümüyle tüketilmiş oldu.
  • 1989’da üretilenler ise 1990 13 Ekim’de bitti.
  • 1999’da üretilen gıdalar 4 Ekim 2000 tarihinde tükendi.
  • 2009’da üretilenler 28 Ağustos 2010’da.
  • 2014 yılında üretilenler ise 2015 13 Ağustos’ta tüketildi.

Aradan geçen iki yıllık süreçte ise gıdaların tüketim tarihinde ciddi bir hızlanma görüldü, geçtiğimiz yılın tüm ürünlerini 2017 2 Ağustos’ta bitireceğiz, yani %66 daha hızlı.

Global Footprint Network, eskiden her 10 yılda bir yapılan bu analizlerin artık her yıl yapılacağını; çünkü bu hızlanma ile 2050 yılında tüketim tarihinin 3 Ocak’a kadar çekileceğini açıkladı. İnsanlık nüfusundaki artış ile üretim miktarındaki artışın orantısız olması nedeniyle zaten on yıllardır ekonomik olarak geri kalmış bölgelerde açlık, temiz su kıtlığı görülmekteydi. Bu öylesine klişe haline gelen bir gerçek ki, insanlar küresel ısınma ve temiz su kaynaklarını korumak gibi konularda “gönüllü” çalışan kimselere alaycı ifadeler kullanmaktalar. Fakat artık kimsenin böyle bir vurdumduymazlık lüksü kalmayacak.

Bir Dünyayı Doyurabilmek İçin İki Dünya Üretim Gerekecek

2050 yılından sonra insanlığı “hayatta” kalacak kadar besleyebilmek için dünyamız yeterli gelmeyecek. O tarihe dek tarım teknoloji ve metotlarında radikal gelişim ve değişimler yaşanmazsa “tek bir” dünyamız olmasından ötürü kaba bir hesapla insanlığın yarısı açlıktan ölecek.

Dünyanın geleceği hakkında hazırlanan rapor ve açıklamalara distopik veya apokaliptik, karamsarlık dolu oldukları önyargısıyla yaklaşmayı bırakmalıyız. İlk defa 1970 yılında “buzullar eriyor, dünyamızı kirletmeyelim” temalı başlayan propagandaların sonuçsuz kalmasıyla bugün o buzulların  %60’tan fazlası gerçekten eridi. Buzulların erime süreci okyanusa sınırı olan ülkelerde etkisini göstermeye başladı. Kutuplardaki mevsimsel düzenin bozulmasıyla erimenin sonuçları herkesi etkileyecek ve daha da önemlisi, tarım arazilerimizi kullanılmaz hale getirecek. Duyarlı olmalıyız.

Tek Başınıza Neler Neler Yapabilirsiniz Aslında!

Önyargınızı kaybedin: kutup buzullarının erimesi, ozon tabakasının giderek incelmesi, gıda üretimimizin giderek daha erken tükenmesi birer hurafe yada şehir efsanesi değil; bütün bunlar bilimsel raporlara dayanmakta.

Eğer dünyaya neler olduğunu anlamak istiyorsanız sadece üç yıl öncesini düşünün; İstanbul’da Temmuz ayında sel gideceği kimin aklına gelirdi? Üstelik iki defa! Normalde 3 ay sürmesi gereken kış mevsiminde sadece 15 gün kar yağmasına ne diyeceksiniz peki? Aşırı soğuklar, aşırı sıcaklar ve aşırı yağmurlar; bunların hiçbiri iyiye alamet değil.

Birey olarak yapabileceklerinizin farkına varın. Ter kokusunu gidermek için deodorant kullanmayın, roll-on kullanın. Araçlarınızda egzoza filtre taktırın, dizel araç kullanmaya çalışın. Eğer bütçeniz uygunsa soba veya kömürlü kalorifer olan evleri değil; doğalgazlı evleri tercih edin. Yiyecek, içeceği, suyu israf etmeyin…

Yapabileceğiniz onlarca şey var, burada hepsini sıralamak anlamsız; ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz, geleceği düşünün, çocuklarınızı düşünün yeterli. Ama en önemlisi de, bir ağaç dikin.

Bireysel farkındalığımız toplumsal seviyeye ulaştığı an, bütün felaketlerle başa çıkabiliriz.

Sosyal medyada paylaş!

0
15 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak. Bol çelik, bol yıldız, bol insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!