Dünya’nın En Büyük Uyuşturucu Baronları

3 dk okuma süresi


1
12 paylaşım, 1 puan

Dünyanın En Büyük Uyuşturucu Baronları

Yasa dışı faaliyetler arasında gösterilen uyuşturucu, tarihin en karanlık dönemlerinden bu yana kolay para kazanma yöntemi olarak görülmüştür. Bu tür maddelerin ticareti ile para kazanmak isteyen binlerce insan hiç de kolay şeyler ile karşılaşmamıştır. Birçok faili meçhul cinayetlerin içerisinde kendilerini bulan bu insanlar acı bir son ile genelde bu dünyadan ayrılmak zorunda kalmıştır. Baron olarak adlandırılan sektör liderleri ise bulundukları taht ve konumlara hiç de kolay gelmemişlerdir. Bu yol içerisinde acıma ve vicdan gibi duygulardan arınan baronlar, dünya ticaretine yön vererek kısa sürede milyarlarca dolar servete sahip olmuşlardır. Bu yazımızda uyuşturucu sektöründe yer edinmiş en önemli uyuşturucu baronları hakkında konuşacağız.

Freeway Ricky Ross

Kolej zamanında tanıştığı kokain, Ricky Ross için oldukça değişik bir hayatın başlamasına neden oldu. Kısa sürede kokain ticaretine başlayan Ross, onlarca eleman tutarak eyaletler içerisindeki kokain satışlarının tamamını ele geçirdi. Bu süre zarfından hiçbir şekilde ele geçiremeyen ünlü baron, düşman liderleri tarafından da bulunamıyordu. Son yaptığı ticaret sırasında yakayı ele veren Ross, 25 yıl hapis cezasına mahkum edilmiştir.

Griselda Blanco

Uyuşturucu dünyasına her zaman erkekler hükmedemiyor. Bu varsayıma bir kanıt olarak 1980’lerde ortaya çıkan Blanco, marijuana ticaretini ABD içerisinde başlatan kişiler arasında yer almaktadır. Kısa sürede sektörün baronu haline gelen kadın, en büyük ticareti sırasında polisler tarafından yakalanarak 20 yıl hapis cezasına çaptırıldı. Cezasını çekerek dışarı çıkan Blanco, ilk iş olarak eski ortaklarını öldürerek kendisini göstermeye başladı. 2012 yılında meydana gelen bir suikast sonucunun ardından ortadan kaldırılmıştır.

Leroy Barnes

Kendisini dünyanın gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu baronu olarak gören Barnes, ego ve kibri nedeni ile baronluk hayatına son veren isimler arasında yer almakta. Döneminin en hızlıları arasında gösterilen  Barnes, kısa sürede bir konsey kurarak tüm ticaret faaliyetlerini bir çatı altında toplamak istemiştir. Polisler tarafından müebbete mahkum edilen baron, 1998 yılında iyi halden salınmıştır. Şuan emeklilik koltuğu içerisinde faaliyet dönemleri ile ilgili kitaplar yazarak hayatını sürdürmekte.

Christopher Coke

Uyuşturucu satıcılığına baba mesleğinden kalan artıklar ile başlayan Coke, yetişkinlik yıllarında resmen para ile oynayacak bir zenginliğe ulaşmıştır. Jamaika’nın en güçlü baronu olarak gösterilmesi, ticaretlerinin ABD sınırlarına kadar ulaşmasına neden olmuştur. ABD hükumeti tarafından kara liste içerisine alınan Coke, 2010 yılında ani bir baskın ile yakalanmaya çalışmıştır. Bünyesinde yer alan binlerce insanın başlattığı isyanlar birçok kişinin ölümüne neden olmuştur. Ülkeden son anda kaçarken yakalanan Coke, ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen Uyuşturucu Baronları arasındaki yerini almıştır.

Zhenli Ye Gon

Yaşayan Uyuşturucu Baronları arasında gösterilen Zhenli Ye Gon, Asya kıtasında bulunan uyuşturucu trafiğini yöneten kişi olarak gösterilmektedir.  Son 15 yıldır çeşitli suçlamalar ile adına davalar açılsa da her birinden kendini haklamayı başarmıştır. 2007 yılında evine yapılan baskınlar sırasında 500 milyon dolara yakın bir nakit para yakalatan Ye Gon, tamamen yasal işler ile bu parayı kazandığını iddia etmiştir.

Pablo Escobar

Uyuşturucu Baronları listemiz içerisinde listelediğimiz tüm isimler bir araya gelse bir Pablo Escobar etmezdi. Listedeki isimler sadece bulundukları bölgelerin hakimi olarak gösterilirken Escobar tüm dünya ticaretini yöneten bir Baron olarak karşımıza çıkmakta. Yıllık geliri 25 Milyar Dolar olan ünlü baron kızının üşüdüğü bir gecede tam 2 milyon dolarını ateşe atarak ısıtmasıyla meşhurdur. 2 Aralık 1993′ de Medellin de CIA ve Kolombiya güçlerince düzenlenen ortak yapılan bir operasyon ile öldürülmüştür.


Sosyal medyada paylaş!

1
12 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!