Dünyanın En Derin Çukurları ve Detayları

Dünyanın dört bir yanında insan gücü ya da doğal güçler ile oluşmuş dev çukurlar bulunmaktadır. Peki dünyanın en derin çukurları hangileridir. Kargamel ekibi olarak dev çukurlar ile derinliklerini sizlerle paylaşıyoruz.4 min


4
6 paylaşım, 4 puan

Günümüzde pek çok konuda insanoğlu meraklarını gidermek için araştırma yapmaktadır. Dünyanın en derin çukurları ve detayları da pek çok kişinin merak ettiği konular arasınad yer almaktadır. Dünya da çok sayıda çukur bulunuyor. Bu çukurların bazıları yağmur, sel ile oluşurken bazıları toprak kaymaları ve doğa olayları ile meydana gelebilmektedir.

Uzaydan bakıldığında bu dev çukurları harika bir şekilde gözüküyor ve insanoğlu buralara maden ocakları kurarak ilgili bölgelerden para kazanmanın yollarını arıyor. Dünyanın en derin çukurları ve detayları isimli yazımız aracılığı ile en derinin çukurun neresi olduğu, dünyada yer alan çukurların kaç metre olduğu gibi pek çok konu hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Dünyanın En Derin Çukurları

1-) Bingham Kanyonu

Utah’ta bulunduğu beliritlmekte olan Bingham derinliği ve genişliği bakımından dünyanın en çekici çukurlarından bir tanesidir. Derinlik bakımından Kimberley çukurundan daha az olabilir ancak genişliği oldukça büyüktür. Uzaydan çekilen görüntülere bakıldığında Binghaam Kanyonu dev bir şehir gibi durabiliyor. Şu anda Bingham kanyonu maden olarak kullanılmakta olup her sene derinliği giderek artıyor. Bilindiği üzere bulunan malzeme sayısı azaldıkça madenin derinliği artırılmak isteniyor. Bingham Kanyonunun kayıtlara geçtiği derinliği 1.000 metreden genişliği ise 4.000 metreden daha fazladır.

 

2-) Kimberley Çukuru

Güney Afrika’da bulunan ve elmas madeni olarak kullanılan Kimberley normal kayıtlarda dünyanın en derin çukuru olarak geçebilmektedir. Yayımlanan verilere göre Kimberley çukurunun 1.097 metre olduğu belirtilmektedir. Bu kadar büyük bir çukurun yanına hemen şehir kurulmuştur. Sanıyoruz ki eski tarihlerde buradan kazanç elde etmekte olan yöre halkı hemen çukurun yanına şehir kurmuş ve yaşamaya başlamış. Kimberley çukuru altın madeni olarak kullanılmak için yapılmış olup toplam 22 milyon tondan fazla toprağın çıkarıldığı belirtilmektedir. Kimberley çukurunun genişliği hakkında çok bir detay yok ancak genişliği Mirny çukurunun yarısı kadar bile yok.

3-) Mirny Çukuru

Kayıtlara geçen bilgilere göre dünyanın en büyük çukurlarından bir tanesi Mirny çukuru olarak bilinmektedir. Burası Rusya’da bulunan Sibiryanın doğusunda kalan Mirny şehrindedir. Altın ve elmas aramaları için kurulan bir maden ocağı olarak biliniyor. Altın ile elmas maden ocakları yapabilecek için yerin yüzlerce metre altına ocaklar kurulmaktadır. Ancak Mirny ocak türünde değil çukur olarak yapılmıştır. Helikopterler üzerienden geçildiğinde ya da uzaydan çekilen resimlerine bakıldığında Mirny Çukurunun harika görsellerine ulaşabilirsiniz. Mirny çukurunun derinliği 525 metre olarak belirtilmektedir. Genişliği ise tam 1250 metredir. Ancak bu şuan ki veriler yani altın ve elmas faaliyetlerine devam edildiği sürece her geçen sene Mirny Çukurunun derinliği artacaktır.

4-) Mavi Delik

Mavi Deliği tanıtımlarına başlamadan önce Kargamel ekibi olarak şunu belirtmek istiyoruz. Sosyal medya veya YouTube aracılığı ile pek çok kişinin Mariana çukuru olarak tanıttığı görülmektedir. Ancak burası Mariana çukuru değildir. Mavi delik genel olarak dalgıçların dalış için gittiği bir yerdir. Mavi delik Belize’nin 60 mil açığında bulunmaktadır. Kayıtlara geçen Mavi Delik derinliği 124 metre – 145 metre arası olarak belirtilmekte olup genişliği ise 400 metre civarındadır.

5-) Diavik Elmas Madeni

Diavik Elmas madeni adından da anlaşılacağı gibi elmas çıkartılması için yapılmış bir madendir. Kanada’da olduğu söylenilen Diavik Elmas madeninin derinliği ve genişliği hakkında net bir bilgi yok ancak resimlere bakıldığında oldukça devasa boyutlara sahip olduğu görülmektedir. Diavik Elmas Madeninde 700’den fazla işçinin çalıştırılmış olduğu belirtilmekte olup şu ana kadar 20 yıldır madenin aktif faaliyette olduğu, her sene 1,5 milyon ton elmasın çıkarıldığı söyleniyor. Yani 30 ton civarı elmas çıkarılmış oluyor.

6-) Manticello Barajı

Manticello Barajı Kuzey Kaliforniya’da bulunmaktadır. Pek çok filmde ve oyunda geçen burayı aslında hepiniz görmüşsünüzdür. Çünkü dünyada ünü oldukça fazladır. Peki Manticello barajı neden yapılmıştır. Barajlarda ki taşma sorunlarını bilirsiniz. Aralıklarla yağmur suyunun artmasından dolayı barajlar taşabilmektedir. İşte Kuzey Kaliforniya’da da aynı sıkıntı yaşandığından dolayı Manticello Barajı yapılmıştır. Manticello barajının derinliği ve genişliği hakkında net bir bilgi yayımlanmış değil ancak oldukça bilinirliğinden dolayı Kargamel ekibi olarak listeye eklemeyi uygun bulduk.

7-) Guatemala Çukuru

Yağmurun bol yağması, toprağın altında boşlukların olması büyük çöküntülere ve çukurların açılmasına sebebiyet verebilmektedir. Ancak Guatemala çukurunda işler çok farklıdır. Normalde yağmur çöküntüleri ile 3 – 5 metrelik çukurları görebilmekteyiz fakat Guatemala tam 60 metre derinliğinde, 30 metre genişliğinde bir çukurdur.  2010 yılının yaz aylarınd çöküntüler ile açılmış olan bu çukur yoğun rağbet görmektedir.a

 

 


Sosyal medyada paylaş!

4
6 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
4
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
5
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!