Dünyanın En Derin Gölleri Listesi ve Derinlikler

Dünyanın en derin göllerinin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Dünyanın en derin gölleri listesi aracılığı ile derin göller, göllerin bulunduğu ülkeleri ve göllerin derinliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.4 min


4
7 paylaşım, 4 puan

Dünya genelinde çok sayıda farklı göl bulunmaktadır. Kimi göller berraklığı, toprağı ve kumsalı ile meşhurken kimi göllerde derinliği ile meşhurdur. Ancak şunun unutulmaması gerekiyor. Bir göl ne kadar temizse o kadar derindir. Çünkü ufak bir alanda çok fazla suyun olmasından dolayı gölün pisliği diplere kadar inmekte ve göl berrak kalmaktadır. Kargamel ekibi olarak bu yazımızda sizler için gölleri araştırdık. Dünyanın en derin gölleri listesi haberini incelerek en önemli gölleri öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de de oldukça derin bir göl var. Bu göl Akdeniz’in en sessiz şehirlerinden olan Burdur ili Yeşilova ilçesi Salda Gölü’nden başkası değildir. Ancak Salda Gölünden çok çok daha derin göller olduğundan dolayı malesef bu haberimize Salda Gölünü ekleyemedik. Dünyanın en derin gölleri listesi ile dünyanın en derin gölü ve detayları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dünyanın En Derin Gölleri Listesi

1-) Baykal Gölü

Dünyanın en derin gölü alınan kayıtlara göre Baykal Gölü’dür. İsmi Baykal olduğundan dolayı gölün Türkiye’de olduğunu düşünenler olacaktır. Ancak göl Türkiye’ye ait değil fakat komşu ülkemiz Rusya’ya aittir. Baykal Gölünün derinliği tam 1.637 metre yani oldukça ürkütücü denilebilir. Göl’ün verimli olması ve suyunun da kullanılmasından dolayı etrafında bin 700’den fazla bitki çeşidi bulunmakta olup binlerce hayvan da burada yaşamını sürdürmektedir. Rusya tarafından korunma altına alınmış bu bölgede avlanma yapılmamakta ve her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır.

2-) Tanganyika – Orta Afrika Ülkeleri

Dünyanın en derin gölleri listesi haberimizin ikinci sırasına Tanganyika gölünü ekledik. Tanganyika gölü dünyanın en derin ikinci gölü olma özelliğine sahip olmakta olup yine pek çok ülkeden de geçmektedir. Tanganyika gölü Tanzanya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Burundi, Zambiya ülkelerinden geçiyor. Tanganyika gölünün kayıtlara geçirilmiş derinliği tam 1.470 metredir. Göl derin olduğu için çok berraktır ancak pek çok insanı suya girmek için ürkütmektedir.

3-) Hazar Denizi – Asya Ülkeleri

Şimdi Hazar Denizi ismini duyduğunuz da denizin bu makalede ne işi var diyebilirsiniz. Ancak Hazar Denizi’nin farklı bir özelliği vardır ki burası bir göldür. Yani adı sizleri yanıltmasın sanıyoruz ki zamanın da bu göl çok büyük olduğu için deniz adını aldı ancak daha sonra haritaların çıkmasıyla buranın küçük olduğu, göl olması gerektiği konusunda karar kılındı. Hazar Denizi Gölü İran, Rusya, Türkmenistan, Kazakistan, Azerbaycan ülkelerine kıyısı olan bir göldür ve derinliği tam 1.025 metredir.

4-) Vostok

Dünya genelinde bulunan buzul göllerin en derini ve normal göllerin ise en derin dördüncü gölü olan Vostok gölü soğuk ve buzulları ile bilinen meşhur Antarktika ülkesine aittir. Vostok gölünün hesaplanmış derinliği net 1.000 metredir. Göl’de yer yer hava sıcaklığı değişebilmektedir ancak ortalama sıcaklık – 3 derecedir. Vostok gölünün ortalama 500.000 yıldır var olduğu düşünülmektedir ve yapılan araştırmalara göre şu anda Vostok gölünde yaşayan bir canlı türü olmadığı görülmektedir.

5-) O’Higgins-San Martín – Güney Amerika Ülkeleri

O’Higgins-San Martín gölü dünyanın en derin gölleri listesinin beşinci sırasında yerini aldı. Güney Amerika ülkelerine kıyısı olan bu göl Şili ile Arjantin’e kıyısı olan bir göldür. Şu anda O’Higgins-San Martín gölünün hesaplanmış derinliği 839 metre olarak belirtilmektedir.

6-) Pinatubo

Pinatubo gölü pek çok dünyanın en derin gölleri listesinde geçmemektedir. Ancak Kargamel ekibi olarak yaptığımız araştırmalarda bu gölün dünyanın en derin 6. gölü olduğunu öğrendik. 1991 yılında gerçekleşen volkanik bir patlama sonucu oluşan bu göl 800 metre derinliğindedir. Su sıcaklığı ve PH değeri aralıklarla değişen bu bölgede ortalama 40 derecelik bir hava hakimdir ve sıcaklık değişiminden meydana gelen renk değişimleri de görü turistik açıdan gezilebilir kılmaktadır.

7-) Malavi

Malavi gölü Mozambik, Tanzanya ve Malavi ülkelerine kıyısı olan bir göldür. Dünyanın en derin 7. gölü olan Malavi 706 metre derinliğe sahiptir. Göl hakkında yapılan araştırmaya göre çok uzun süre önce gölün derinliğinin düştüğü ve bölgede kuraklığın hakim olduğu ancak daha sonradan kuraklıkların geçerek gölün tekrar derinleştiği belirtiliyor.

8-) Issık Göl

Issık Göl en samimi olduğunuz ve sıklıkla adını duyduğumuz Kırgızistan ülkesine aittir. Göl dünyanın en derin 8. gölü olmak ile beraber gölün 668 metre olduğu belirtilmektedir. Genel olarak taşların yoğun olduğu bu göl oldukça berraktır. Kırgızistan soğuk bir ülke olduğu için serinlemek için göle giren kişi sayısı görülmeyecek kadar azdır. Issık Gölünün altında çok önceki yıllara ait bir şehrin ya da krallığın da olduğu söylenmektedir.

 


Sosyal medyada paylaş!

4
7 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!