Dünyanın En Genç Liderleri

3 dk okuma süresi


0
6 paylaşım

Bir ülkenin başkanlığını yapmak genel olarak tecrübe gerektirse de bazı genç yaştaki arkadaşlar, siyasi bilgilerine güvenerek başkanlık seçimlerinde adaylıklarını ortaya koyuyor. Bu adaylardan birisi olan Emmanuel Macron isimli abimiz, bildiğiniz gibi henüz daha 39 yaşındayken Fransa Devleti’nin başkanı olarak bu alanda ilginç ve gereksiz bir rekora imza attı. Siyasi tecrübesi bilinmese de diğer ülkelerin başkanları arasında en genç başkan olarak bilinen Macron’un siyasi bilgisini de ilerleyen aylarda daha detaylı bir şekilde görebilme şansına sahip olacağız. Macron bu rekoru kırmadan önce, yerinde 40 yaşında başkan olan ve “Para, para, para!” sözüyle ünlenen Napolyon Bonaparte bulunuyordu. Şuan bile dünyanın genel bir çoğunluğuna baktığımız zaman aslında Macron’un genç başkanlık konusunda pek de yalnız olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü pek çok ülkede Macron gibi genç liderler bulunmakta. Hadi hep beraber bu liderleri yakından inceleyelim…

San Marino Başkanı Vanessa D’Ambrossio

Vanessa D’Ambrossio

Adı daha çok ülkelerarası futbol müsabakalarında gösterdiği golsüz performanslarla anılan San Marino’nun bu talihsizliği, San Marino vatandaşlarına göre yöneticilerinin tecrübesizliğinden kaynaklanıyor. Bu arada yanlış anlaşılma olmasın, tecrübesiz yönetici derken milli takımın teknik direktöründen değil ülkenin 29 yaşındaki başkanı Vanessa D’Ambrosio’dan bahsediliyor. Bu hanım kızımız henüz 29 yaşında ve aynı zamanda da San Marino isimli ülkenin başkanı. Aslında San Marino da pek büyük bir ülke sayılmaz. Türkiye’de sıradan bir ilçe kadar nüfusa (33 bin) sahip olan bu ülkeyi, bizim koca yürekli muhtarlarımızın bile yöneteceğinden en ufak bir şüphemiz yok.

Kuzey Kore Başkanı Kim-Jong-un

Kim Jong-un

İkinci sırada, özellikle son zamanlarda adı Amerika Birleşik Devletleri ile anılan Kuzey Kore ülkesinin lideri Kim Jong-un var. Amerika ile Kuzey Kore arasındaki gerginliği izlerken Kuzey Kore’deki cesarete hayran kalmayan yoktur herhalde. Meğer bu cesaretin kaynağı, ülkeyi yöneten Kim Jong-un’un çaylaklığıymış. Göreve ilk olarak 2012 yılında başlayan ve o günden bu yana görevine aralıksız devam eden 34 yaşındaki genç lider tam bir silah meraklısı. Özellikle belirli zaman aralıklarıyla askeri ve nükleer silahların yapım aşamasını ve bakım kontrolünü bizzat gerçekleştiren Kim Jong-un, her ne kadar genç ve deneyimsiz bir lider olarak görülse de ülkesinin geleceği için pek çok çalışmada bulunduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Estonya Başkanı Juri Ratas

Juri Ratas

Üçüncü sırada, kesinlikle en fazla 2 yılda bir milli turnuvaların hazırlık maçlarındaki düzenli olarak Türkiye’nin rakibi olmayı adet edinmiş Estonya ülkesinin başkanı Juri Ratas var. Bildiğiniz gibi Estonya, Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştı. O günden bu yana, Estonya da liderlerini demokratik bir yol olan halk seçimleri ile seçiyor. 2016 yılında yapılan seçimi de Rus azınlıklarının haklarını savunmaya çalışan Juri Ratas kazanarak sadece Estonya başkanı değil, aynı zamanda dünyanın en genç üçüncü lideri de oldu.

Katar Emiri Hamad al Thani

Hamad al Thani

Bir diğer genç liderimiz de Katar’ın emiri olan Şeyh Hamad al Thani. Henüz daha 36 yaşındaki abimizin toplam 5-6 kadar ismi olduğu için biz en çok kullandığı 3 tanesini yazdık. 2013 yılında görevinin başına gelen ve büyük bir sevgi ile çalışan Hamad al Thani, ülkenin yönetiminde söz sahibi olan en genç lider olarak Katar devlet kayıtlarına da geçmiş durumda. İngiltere’de iyi bir askeri eğitim alan alan Thani, eğitiminin ardından ülkesine döndükten sonra askeri politika ile ilgili çalışmalarda bulunarak bu alanda kısa bir süre içerisinde parlayan bir yıldız gibi yükselmiş. Dünyaca Katar emiri olarak bilinen Hamad al Thani, aynı zamanda da Katar Silahlı Kuvvetleri’nin başkomutanı. Ayrıca bildiğiniz gibi 2022 dünya kupası Katar’da gerçekleşecek. Bu işte de Katar emirinin çabalarının olduğu söyleniyor. Halkın genel bir kısmına baktığımız zaman başkanlarından memnun olduklarını söyleyebiliriz.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!