Dünyanın En Güçlü Orduları ve Askeri Güçleri

Dünyanın en güçlü ülkesini hiç merak ettiniz mi? Sizler için dünyanın en güçlü ülkeleri hangileridir haberini hazırladık. Üstelik dünyanın en güçlü orduları listemize Türkiye'yi de ekledik.4 min


6
7 paylaşım, 6 puan

Her ne kadar desteklemesek de malesef her geçen gün dünyamız savaşa adım adım yaklaşıyor. Suriye ve Irak’da olanlar IŞİD’in halen pek çok bölgede hakim olması bu bölgelerde PKK’nın Suriye kollarının yer alması, iç karışıklıkların çoğalması, dünyanın dört bir yanında ki müslümanların katledilmesi, ülkelerde canlı bomba eylem sayılarının yükselmesi, izinsiz nükleer füze denemeleri ve nota vermeleri giderek arttı. Bu durumların malesef savaşın habercisi denilebilir. Peki dünyanın en güçlü orduları ve askeri güçleri nedir.

Kargamel ekibi olarak son zamanlarda en sık aranmakta olan başlıklar arasında yer alan dünyanın en güçlü orduları ve askeri güçleri sorusunu sizler için detaylı bir şekilde inceledik. Buna göre hangi ülkenin kaç askeri var, deniz altı sayısı, savunma bütçesi, tank ve uçak sayısı gibi bilgilere eriştik bu bilgileri sizler ile paylaşıyoruz.

Dünyanın En Güçlü Orduları

1-) Amerika Birleşik Devletleri

Süper güç olarak bilinen ve neredeyse dünyanın dört bir yanında askeri üssünün bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en güçlü ülkesi durumundadır. ABD’nin savunma bütçesi 620 milyar dolara yakın. Askeri alanda çok büyük yatırımları bulunan ABD her hangi bir savaş anında 150 milyona yakın kişiyi askere çağırabilir. Ülkenin 8 bin 325 tankı ve 13 bin 683 adet uçağı bulunmaktadır. Nükleer başlık sayısı 7 bin 506 olarak bilinen ABD dünyanın diğer ülkelerine gücünden dolayı göz dağı vermeye devam ediyor.

2-) Rusya

Dünyanın en güçlü orduları ve askeri güçleri listemizin ikinci sırasına bizler Rusya’yı almayı uygun bulduk. İran, Suriye gibi pek gelişmemiş ülkeler ile ortaklık yapmaya çalışan ve buralara üs kuran Rusya’nın da askeri gücü oldukça fazladır. Ani bir savaş durumunda Rusya 70 milyona yakın kişiyi askere çağırabilir. Savunma bütçesinin 80 milyar dolara yakın olduğunu öğrendiğimiz Rusya’nın 15 bin tankı ve 3 bin 82 uçağı bulunuyor. Nükleer başlık sayısının ise 8 bin 484 olduğu söylenmektedir.

3-) Çin Halk Cumhuriyeti

Dünya nüfusunun en çok olduğu ülkelerden bir tanesi şüphesiz ki Çin Halk Cumhuriyetidir. Tüm teknoloji bir yere bırakılsa ve her şey kara gücüne bağlı olursa Çin o kadar kalabalık bir ülke ki hükümet birden fazla çocuk yapana ceza veriyor. Çin’de ani bir savaş olsa 750 milyon kişi hemen asker olarak çağrılır. Savunma bütçesi Çin’in 130 milyar dolara yakın yani Rusya’dan daha büyük bütçeye sahip fakat ABD ile elbette ki yarışamaz. Tank sayısı 9 bin 150 olduğunu öğrendiğimiz Çin’in 2 bin 788 uçağı ve 250 nükleer başlığı bulunmaktadır.

4-) Hindistan

Pek çok belgesel de Hindistan’ı gelişmemiş çok geri kalmış bir ülke olarak tanıdık. Ama Hindistan’da durumlar gerçekten çok gariptir. Çünkü bir sokak ileride ki kişiler para ile dans ederken bir sokak sonra ülkede kıtlık başlamaktadır. Hindistan’da ani bir savaş olması halinde 620 milyona yakın kişi askere katılmaktadır. Savunma bütçesinin konusunda Hindistan için bilgi edinemedik. Tank sayısı 3 bin 569, uçak sayısı bin 785 ve nükleer sayısı 100 civarındadır.

5-) İngiltere

İngiltere nüfusu çok olmayan ancak tarihin en eski ülkelerinden bir tanesidir. Yüz yıllardır varlığını koruyan İngiltere’nin ani bir savaş çıkması durumunda 30 milyona yakın çağırabileceği asker bulunmaktadır. Savunma bütçesi 53 milyar dolar olan İngiltere’nin 407 tankı, 908 uçağı ve 225 nükleer başlığı bulunmaktadır.

6-) Fransa

Bir başka Avrupa ülkesi olarak bilinen ve pek çok gurbetçinin yaşadığı Fransa’da dünyanın en güçlü orduları ve askeri güçleri listemizin 6. sırsında yerini aldı. Fransa’da ani bir savaş durumunda 28 milyon kişi askere çağrılabilir. Savunma bütçesi 43 milyar dolar olarak açıklanan Fransa’nın 423 tankı bin 203 uçağı ve 300 nükleer başlığı bulunmaktadır.

7-) Almanya

Türk gurbetçilerinin en çok yaşadığı ve nüfusu milyonları aştığı Almanya listemizin yedinci sırasında. Politik ilişkiler bakımından son zamanlarda sıkıntılar yaşadığımız Almanya’nın ani savaş halinde 36 milyon çağrılacak askeri bulunmaktadır. Savunma bütçesi 45 milyar dolarak olarak açıklanan Almanya’nın 408 tank, 710 uçağı bulunmaktadır. Nükleer başlığı yoktur.

8-) TÜRKİYE! – TSK

Dünyanın en güçlü orduları ve askeri güçleri listesini yaparız da Türkiye’yi eklemez miyiz. Türkiye her ne kadar onlarca farklı ülke ile aynı anda olumsuzluklara düşmesi, içeride ve dışarıda terör örgütleriyle mücadele de olmasına rağmen halen en güçlü ülkelerdendir. Türkiye’nin ani savaş halinde 42 milyon çağrılacak askeri bulunuyor. Ülkemizin savunma bütçesi 20 milyar dolar civarındadır.

Elbette AB ülkelerine göre az gözükebilir ancak onların ortamları ile Türkiye’nin bulunduğu konum hiç de bir değildir. Türkiye’nin 3 bin 567 tankı, 989 uçağı ve 14 tane denizaltısı bulunmaktadır. Yani Türkiye’nin uçak ve tank konusunda İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkelerden üstünlüğü vardır.


Sosyal medyada paylaş!

6
7 paylaşım, 6 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!