Dünyanın En Güzel Mimarili 5 Yapıtı

4 min


0
7 paylaşım

İnsanlık tarihinin en başlarından beri insanoğlu mimarisi ile tarihte iz bırakacak eserlere imza atmıştır. Kimi mimari eser 100 yıllık kimi ise 500 yıllık. Ama hepsinin ortak bir yanı var insanoğlu çok yeteneklidir. Geçmişten geleceğe iz bırakan tek canlı dersek yanlış olmaz her halde.

İnsanlık tarihi uzun yıllara dayanıyor ve süre zarfından birçok eser meydana geliyor. Bu tarih bulanıklığını aydınlatmaya çalışan tüm arkeolog, yazar veya sanatkarların aklında olan soru hala cevaplanamamıştır. Geçmişten günümüze dünyanın en güzel mimarisi hangisidir? Bu soru kişiden kişiye değişiyor. Kimi için Taç Mahal kimi için mısır piramitleri… Bu çeşitlilik sorunun içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.

En iyisine karar verilememiştir ancak Dünyanın en güzel mimari eserleri adı altında tam 5 mimari eser dünya genelinin çoğunun kabul ettiği bir şekilde sıralanmıştır. Dünyanın en güzel 5 mimarisini ilk kez kim sıralamıştır? diye soracak olunursa hemen cevaplayalım: Sidon. Aslında milattan önce Heredot bu tarz bir sıralama yaptıysa da kabul görülmemiştir. Sidon’un yaptığı sıralama günümüzde kabul görmektedir.

Peki dünyanın en güzel 5 mimarisi nedir? Hemen bu soruya cevap verelim. Sizler için bu 5 muhteşem mimari eseri liste haline getirdik.

1. Keops Piramidi

1-4.png

Çoğu ansiklopedi veya internet sitesinde dünyanın en güzel 5 mimarisi arasında Mısır piramitleri gösterilse de Mısır da bulunan Keops Piramidi bu listeye girmeyi başarmıştır. Bu listede yer alan 7 eserden sadece Keops piramidi günümüzde hala ayakta kalmayı başarmıştır. Diğer eserler doğal afetlerden dolayı zarar görmüş ve yıkılmıştır.

Keops Piramidi Mısırın başkenti Kahirede ki Giza adı verilen yaylada bulunmaktadır. Keops Piramidi listemizde yer alan 7 harikadan en eskisi konumundadır. Piramit milattan önce mısır firavunu Khufu tarafından yaptırılmıştır. İnşası yaklaşık olarak 20-25 yıl arasında tamamlandığı bilinmektedir. Keops Piramidi 145 metre yüksekliğinde ve 230 metre çapında genişlikte olup uzmanlara göre geometrik hata oranı %0.97 civarındadır.

Keops Piramidini yaptıran firavun Khufenin odası yerden yaklaşık 40 metre yüksekliktedir. Tarih bilimcilere göre bu piramidin inşası sırasında yaklaşık 100 bin işçi çalıştığı tahmin edilmektedir. Piramitte toplam 2 milyon 300 bin taş olmakla beraber her bir taş 2 ton ağırlığındadır.

2.Babil’in Asma Bahçeleri

2-3.png

Milattan önce 600’lü yıllarda Babil kralı Nebukadnezar tarafından inşa ettirildiği tahmin edilmektedir. Mezopotamya çölünün ortasında yapay dağ ve akarsuların bulunduğu birden fazla kata sahip olan bir yapıdır. Uzunluğu 80 km civarındadır. Yerden yüksekliği ise 100 metre civarıdır. Neden yaptırıldığına dair birçok hikaye var ama insanlar tarafından kabul görüneni Kral Nebukadnezar’ın çölün bunaltıcı sıcağından sıkılan karısına hediye amaçlı inşa ettirmiştir. Bahçeler iç içe geçmiş bir örüntü yaparak yükselmektedir. Bahçeleri sulamak için Fırat nehrinden pompalarla su çekilmektedir. Günümüzde bu bahçeye dair somut kanıtlar yoktur fakat olduğu bölgede yapılan araştırmalara göre garip temel bulunmuştur. Bu temelin bu bahçeye ait olduğu düşünülmektedir.

3.Artemis Tapınağı

3-2.png

Milattan önce Lidya kralı için Yunan mimar olan Chersiphron tarafından projelendirilen tapınak döneminin en ünlü heykel tıraş ustalarına yaptırılmıştır. Ful mermerden yapılan tapınak bronzdan yapılan heykellerle süslenmiştir. Hem tapınak hem de ticaret alanı olarak kullanılmıştır. Yaklaşık 90 metre yüksekliğince ve 50 metre genişlikte olan Artemis tapınağı, yapıldıktan 200 yıl sonra hüküm süren ve adını ölümsüz kılmak isteyen Herosteamus tarafından yakılmıştır. Bu tapınağın yakıldığı gece Büyük İskender doğmuştur ve olayı öğrenince elinden geldiği kadar tapınağı onarmaya gayret etmiştir. Milattan sonra çıkan bir yanınla tapınak tamamen yok olmuştur.

4.Zeus Heykeli

4-1.png

Kendine tanrıların kralı diyen ve adına olimpiyat oyunları düzenlenen Zeus tarafından milattan önce 400’lü yıllarda yaptırılmıştır. Ö dönemlerde ki en büyük eğlence olan olimpiyatların da adını aldığı Olympia kentinde bulunmaktadır. Olimpiyat adı verilen oyunların önemi arttığı için tanrıların kralı Zeus’un adına yakışır bir tapınak yapmak istenilmiştir. Önce tapınak inşa edilmiş ve daha sonra tapınağın kuzeyine Phidias tarafından Zeus heykeli yapılmıştır. 7 metre genişlikte ve 12 metre yükseklik te ki bu heykel kral Zeusun tahtına oturuyormuş gibi tasarlanmıştır. Heykel Zeusun sağ elinde zafer tanrıçası sol elinde ise bir asa vardır. Heykelin derisi fildişinden ve yüz kısmıysa altından yapıldığı iddia edilmektedir. Bu heykelde bir yangın sonucu Bizans zamanında yanarak yok olmuştur.

5.İskenderiye Feneri

5-1.png

Büyük İskender tarafından Akdeniz de ticaret amaçlı yolculuk eden gemileri korumak için milattan önce 290’lı yıllarda inşa ettirilmiştir. Yaklaşık olarak 166 metre yüksekliğinde bulunan dener Mısırın İskenderiye kasabasının yanındaki Faros adasında mermer işlemeli bir şekilde yaptırılmıştır. Geçmişten günümüze yaptırılan en yüksek fenerdir. Yunan tüccar Sostratus tarafından maliyetinin bir kısmı karşılanan fenerin en büyük özelliği gündüzleri bile gün ışığını denize yansıtmaktır. Geceleri ise bronz aynalardan yakılan ateş 50 km öteden gözükebilmektedir. Uzun yıllar sağlam kalan fener depremlerle orta kısmı hasar almış ve doğal olaylar sonucu 15.yüzyılda tarihe karışmıştır.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!