Dünyanın En Kirli 7 Şehri

4 dk okuma süresi


1
4 paylaşım, 1 puan

Dünyanın En Kirli 7 Şehri

Geçmişten günümüze teknoloji ve sanayide ki gelişmeler ile birlikte hayatımız daha pratik bir hale geldi. Bunun yanı sıra bu yenilikler akabinde çok ciddi sorunları da getirdi. Bu sorunların en başında çevre kirliliği vardır. Daha çok az gelişmiş ülkelerde bu sorun hat safhaya varmıştır. Bu şehirler artık çevreye zarar vermektedir. Bizlerde dünyanın en kirli 7 şehrini sizler için listeledik.

1.Çin; Tianying

2-1.png

Dünyanın en kirli şehirleri arasında listemizde ilk sırayı almayı başaran Çinin Tianying şehri vardır. Bu şehirde ki kirliliğin en başındaki sebep ağır metal atıklarıdır. Bu atıklar yüzünden şehirde kirlilikten adım atılacak yer kalmamıştır.

Çinin kuzeyinde yer alan Tianying şehri en üst seviyede sanayileşmiş bir şehir olup sınırları içerisinde birçok fabrikaya ev sahipliği yapmaktadır. Maalesef ülke yönetimi bu şehirde kötü bir politika izlemekte ve teknolojiyi son derece aktif bir şekilde kullanmaktadır.

Bir zamanlar Asya’nın en verimli topraklarını barındıran Tianying kenti şimdi ağır metaller ile toprak verimini yok etmiştir. Bu kirlilik bölge halkında çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

2.Çin; Linfen

1-1.png

Hazır Çinden başlamışken yine Çinden devam edelim. Listemizde ikinci sırayı yine Çin şehirlerinden Linfen aldı. Tianying şehrinden sonra dünyanın en kirli ikinci şehri konumundadır. Yazının buraya kadarlık kısmında Çinin kirlilik oranının ne derece arttığını hepimiz görmüş olduk. Artık Çin halkı şehirde gezerken solunum maskeleri takmaktadır.

Linfen şehrindeki yerlilerin %90’lık bir kısmı kirlilikten etkilenmiş bir vaziyettedir. Linfen şehri kömür rezervlerinin başkenti olarak bilinmektedir. Fabrikalarda yanan kömürün kokusunu Linfen şehrinin tamamında hüküm sürüyor. Yerli halkın dediğine göre yıkanan çamaşırlar kurumadan is ve siyah rengine dönebiliyormuş. Linfen şehri Çin Hükümeti tarafından Çinin en kirli havasının olduğu şehir olarak ilan edildi.

3.Hindistan; Sukinda

1-2.png

Bünyesinde bulundurduğu krom ve birkaç ağır metal madeninin rezervleri sebep olduğu kirlilikten dolayı listemizde 3. sırada yer aldı. Hindistanın krom ihtiyacının %90’lık bir kısmı bu şehrin barındırdığı rezervlerden karşılanıyor. Bu madenin işlendikten sonra ardından kocaman bir dağ gibi atık bırakıyor. Şehrin yakınlarında ki sudan içildiğinde kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Buna da krom elementi neden oluyor.

4.Hindistan; Vapi

2-2.png

Ülke sanayisinin büyük bir kısmına ev sahipliği yapan Vapi şehri yaşadığı ciddi kirlikten dolayı listemizde ilk sıralarda yer alıyor. Vapinin suları ve toprakları tüm canlılar için zararlı birçok kimyasal maddeyi aşırı derecede içeriyor. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmalara göre Vapi suları ve toprağı olması gerekenden 95 kat daha çok ağır cıva maddesini bünyesinde bulunduruyor. Bu sularla etkileşim de bulunan insanlarda ciddi sağlık sorunları meydana gelmektedir. Örneğin; görme bozukluğu, kas zayıflaması ve nörolojik sorunlar meydana geliyor. Sadece su ve toprakları değil bu kirlilikten Vapi şehrinin havası da nasibini almış durumdadır. Bu şehirdeki sanayileşme çevre halkı için ciddi sorunlar doğurdu.

5.Peru; La Oroya

3.png

Hemen hemen herkes kurşun metalinin zararlı olduğunu bilir. Özellikle genç kişilerde çok ciddi sorunlara yer açmaktadır. La Oroya şehrinde ki 100 çocuktan 90’ında olması gerekenden daha fazla kurşun metali bulunuyor. Perunun maden şehri olarak bilinen La Oroya çok sayıda maden işleme tesisine ve ağır metal işletmelerini sınırları içinde bulunduruyor. La Oroya şehrinin toprakları uzun yıllardır olduğu gibi gelecekte de uzun yıllar kurşun miktarı artarak devam edecektir. Peru devletinin bu şehirdeki insanlar için güvenli olarak kurduğu bölge artık La Oroya yerlilerine yetmiyor ve ciddi sorunlara sebep oluyor. En kötü yanı ise devletin bu konuda henüz bir girişimi olmamıştır. Anlaşılan La Oroya yerlileri kaderleriyle baş başa kalmıştır.

6.Rusya; Dzerzhinsk

3-1.png

Eğer uzun yıllar yaşamak istiyorsanız kesinikle Dzerzhinsk şehrinde yaşamamalıısınız. Neden diye soracak olursanız Rusyanın en kirli bölgesi olarak bilinen bu bölgede yaşam süresi oldukça düşüktür. Bu şehrin erkekleri genellikle 42 yaş civarlarında ölürken bu şehrin kadınları ise 47-48 yaşlarında ölmektedir. Bu sorunun başında birçok sebep olabilir elbette ama herkes tarafından kabul edilen en büyük sorun: Dzerzhinsk

Şehrin de bulunan aşırı miktarda zehirli olan maddelerdir. Bu maddeler genelde hava, toprak ve su yolu ile insanlarla etkileşime geçektedir. 1.Dünya savaşından 5-10 yıl sonra Dzerzhinsk şehrine 300 bin ton civarında zehirli atık bırakılmıştır. Şimdilerde ise bu Rus şehri dünyanın en kirli şehri ünvanını alıp Guinness Rekorlar kitabına girmeyi hedefliyor.

7.Ukrayna; Chernobly

5.png

Genelde günümüz insanları Hiroşima ve Nagasaki kentlerine yapılan nükleer saldırıların insanlığın gelmiş geçmiş bildiği en zararlı radyasyon patlaması olduğunu düşünür.

Böyle düşünen kişiler genelde Chernobly faciasını bilmiyor demektir. Chernobly faciasında Hiroşimaya oranla 100 kat daha fazla radyasyon yayılmıştır. Ukrayna da ki bu nükleer santralin bozulmasıyla Chernobly şehrinin yaşanmaz bir hale geldiği aşikardır. Şehirdeki insanlar hemen tahliye edilse de oradan tahliye edilen Rus, Belarus ve yerli halkın çocuklarında radyasyona bağlı troid bezi kanseri teşhisi kondu. Ukrayna da hükümeti ise santralden geriye kalan kısmı önlemler ile radyasyon yayılmasını engellemeye çalışmaktadır.


Sosyal medyada paylaş!

1
4 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!