Dünyanın En Sıcak Ülkeleri ve Sıcaklık Değerleri

Dünyanın en sıcak ülkelerinin neresi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kargamel ekibi olarak sizler için dünyanın en sıcak yerlerini araştırdık ve sıcaklık değerlerini sizler ile paylaşıyoruz.4 dk okuma süresi


9
7 paylaşım, 9 puan

Ülkemizi her ne kadar bazı kişiler konumu, sıcaklığı ya da soğukluğu bakımından sevmiyor olsa da büyük ihtimal ile bu yazımızdan sonra Türkiye’yi daha çok seveceksinizdir. Türkiye 3 ay yaz, 3 ay ilkbahar, 3 ay sonbahar ve 3 ay kış yaşayan ender ülkelerden bir tanesidir. Bu makalemizde sizler için dünyanın en sıcak ülkeleri ve sıcaklık değerlerini araştırdık.

Kargamel ekibi olarak en çok aranmakta olan makaleler arasında yer alan dünyanın en sıcak ülkeleri ve sıcaklık değerleri konusunda detaylı bir araştırma yaptık. Yaptığımız araştırma sırasında adeta bizim içimiz yandı. Çünkü bizler 30 – 35 derece gibi sıcaklığa dayanamazken bu ülkede ki insanlar o kadar sıcaklığa nasıl dayanıyor diye düşünmedik değil. Kargamel ekibi tarafından oluşturulmuş olan dünyanın en sıcak ülkeleri ve sıcaklık değerleri haberini okurken sizlerinde içi ısınacaktır.

Dünyanın En Sıcak Yerleri

1-) Al’Aziziyah, Libya

Libya ülkesini hepimiz az çok duymuşuzdur. Özellikle iç karışıkların yaşandığı bölgenin ismi sürekli olarak medya’da yayımlanmaktadır. Peki Libya’nın çok sıcak bir ülke olduğunu biliyor muydunuz? Libya adeta çöller ülkesidir. Pek çok bölgesinde çöl arazileri vardır ve toprağı bölgenin sıcak olmasından dolayı oldukça kuraktır. Libya, Al’Azizayah bölgesi bizlere göre dünyanın en sıcak yeridir. Buna göre ilgili bölgede 60 dereceye kadar çıkan sıcaklıkların olduğu belirtilmektedir.

2-) Ölüm Vadisi – Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri öyle bir ülke ki bir konumunda dünyanın en soğuk derecesi yaşanırken diğer bir konumunda dünyanın en sıcak derecesi gerçekleşmektedir. Alaska ABD’nin bir hayli soğuk bölgesi olarak bilinirken ölüm vadisi ile ABD’nin en sıcak dünyanın ise ikinci sıcak yeridir. İsminin de ne kadar korkutucu olduğunu düşündüğünüz ölüm vadisinde havalar 57 – 58 dereceye kadar yükselebilmektedir.

3-) Tirat Zvi, İsrail

İsrail teknoloji ve bütçe açısından dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alsa da sıcaklığı konusunda da çok popüler bir bölgedir. Bizim araştırmalarımıza göre İsrail dünyanın en sıcak üçüncü ülkesidir. Tirat Zvi bölgesinin duydunuz mu bilemeyiz ancak İsrail Tirat Zvi bölgesinde havalar 55 dereceye kadar çıkabiliyor.

4-) Oodnadatta, Güney Avustralya

Avustralya ülkesinin bazı bölümleri oldukça gelişmiş ve yüksek katlı binaların yer aldığı bölgeler iken bazı bölgelerinin adeta çöl olduğu görülmektedir. Buna göre Güney Avustralya ülkesi Oodnadatta bizlere göre dünyanın en sıcak dördüncü yeridir. Güney Avustralya Ooodnadatta 52 derece hava sıcaklığına kadar çıkabilen bir bölgedir.

5-) Abadan – İran

Türkiye’nin komşu olduğu iller arasında yer almakta olan ülkelerden bir tanesi İran’dır. İran’da sıcaklığı ve çölleri ile meşhurdur. Her ne kadar başlı başına İran yanıyor, kavruluyor olmasa da Kargamel ekibi olarak yaptığımız araştırmalar sonucu İran Abadan’ın 52 dereceye kadar yükselebilen hava sıcaklığına sahip olduğunu öğrendik.

6-) Fort Flatters – Cezayir

Afrika Kıtasında yer almakta olan ülkeler arasında bulunan Cezayir’de de yer yer çöl bölgeleri bulunmaktadır. Cezayir’in en sıcak bölgesi bize göre Fort Flatters’tir. İnternette sizler için araştırma yaptık ancak Fort Flatters için pekte sunulmuş bir verinin olmadığı görülmektedir. Cezayir’e bağlı ve çöl bölgesi olarak bilinen Fort Flatters’de hava sıcaklığı 51 dereceye kadar yükselebilmektedir.

7-) Musul – Irak

Son zamanlarda Türkiye basınında sıklıkla yazılmakta olan ve konumu bakımından önemli olmasından dolayı Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasında krize sebep olan bölgelerden bir tanesi Musul’dur. Musul’da pek çok ülkenin askeri bulunmaktadır. Peki sizler Musul’un dünyanın en sıcak yerlerinden bir tanesi olduğunu biliyor muydunuz? Irak Musul’da hava sıcaklıkları ortalama 51 derece civarında seyir etmektedir.

8-) Mutan – Pakistan

Türkiye ile dostluk ilişkileri konusunda en iyi ülkelerden bir tanesi şüphesiz ki Pakistan’dır. Pakistan konumu bakımından dünyanın en sıcak ülkeleri arasında yerini almaktadır. Ülke çok sıcak olduğu için esmer insan sayısı da bir hayli fazladır. Pakistan’ın en sıcak yeri Mutan olarak gösterilmektedir. Pakistan Mutan bölgesinde hava sıcaklıkları ortalama 50 derece civarında seyir ediyor.

9-) Cufra – Libya

Siyasi ve politik konularda son zamanlarda çok sıkıntı çeken ve iç karışıklık durumları olan ülkeler arasında yer alan ülkelerden bir tanesi Libya’dır. Libya’da yaşanan sorunlar bir kenara ülkenin genel anlamda hava sıcaklığının fazla olmasından dolayı halkı çok fazla dışarıya çıkmak istemez. Libya’nın en sıcak bölgeleri arasınıda yer alan Cufra bölgesi’de ortalama 50 derece sıcaklıktadır.


Sosyal medyada paylaş!

9
7 paylaşım, 9 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
10
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
3
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
11
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!