Dünyanın En Soğuk Ülkeleri ve Sıcaklık Değerleri

Dünyanın en soğuk ülkelerinin neresi olduğunu ve sıcaklık değerlerini merak ettiğiniz oldu mu? İşte bu yazımız tam size göre üstelik listeye sizler için Türkiye'yi de ekledik. Dünyanın en soğuk yerleri okurken içiniz üşüyecek.4 min


4
9 paylaşım, 4 puan

Türkiye bir sene içerisinde dört mevsim yaşayan, toprağı ve iklimi oldukça güzel olan dünya da sayılı ülkeler arasında yer almaktadır. Yazları sıcak olduğu zaman her ne kadar kış neden gelmedi, kışları soğuk olduğunda ise yaz neden gelmedi diye ülkemize sitem etsek de bu haberimizden sonra büyük ihtimal Türkiye’ye daha çok seveceksiniz. Kargamel ekibi olarak sizler için dünyanın en soğuk ülkeleri ve sıcaklık değerli haberini hazırladık.

Eğer sizlerde farklı ülkeleri araştırmayı seviyor, başka ülkelerde hava sıcaklığının hangi derecelerde olduğunu merak ediyorsanız bu makalemiz tam size göredir. Dünyanın en soğuk ülkeleri ve sıcaklık değerleri haberimizi okurken içinizin üşüyeceğini şimdiden hisseder gibi olduk.

1-) Antartika

Dünyanın en soğuk ülkeleri denildiğinde hepimizin aklına ilk olarak Antartika gelir. Evet doğru bildiniz. Dünyanın en soğuk ülkelerinin birinci sırasına Kargamel ailesi olarak Antartika’yı aldık. Antartika’da bizler kavurucu sıcağı dahi yaşarken halen kar ve buz erimemektedir. O kadar soğuk bir havsı bulunuyor ki Antartika’da hava sıcaklığı -90 dereceye kadar düşebilmektedir. Bu değerlerde bir insanın hayatta kalabilmesi ekipman olmadan mümkün değildir.

2-) Kanada

Kanada dünyanın en zengin ve en güzel tarihe sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak Kanada ne kadar güzel olsa da içimizi üşütmeye devam ediyor. Kanada da yıl içerisinde neredeyse sürekli etrafta kar bulunmaktadır. Sıcaklıklar – 50 dereceye kadar düşebiliyor. Ancak halkın bilinçli olmasından dolayı karı etkili kullanmışlar ve ülkenin neredeyse her bölgesinde buz pateni, kayak merkezleri bulunmaktadır.

3-) Rusya

Rusya’nın tabi ki her bölgesinde aşırı soğuğu göremezsiniz yani ülkemiz gibidir. Ancak Rusya’nın Kuzey bölümü neredeyse tüm sene kar ile kaplıdır. Burada hiç güneş doğmaz desek yeridir. Rusya’nın Kuzey bölgesindje hava sıcaklığı ortalama – 50 derece civarında seyir etmektedir.

4-) Kazakistan

Kazakistan farklı kıyafetleri ve kültürü ile dünyanın en dikkat çekici ülkeleri arasında yerini almaktadır. Çok fazla turistin uğark yeri olarak bilinen Kazakistan yıl içerisinde – 40 dereceye kadar görebilmektedir.

5-) İzlanda

Yaz aylarının yaşanmadığı ve adeta tüm sene boyunca halkın sürekli olarak kar gördüğü, ”kar görmekten artık sıkıldım diyen çocuk sayısının bir hayli fazla olduğu” ülkelere sizi götürmeye devam ediyoruz. Dünyanın en soğuk ülkeleri ve sıcaklık değerleri haberimizin beşinci sırasına bizler İzlandayı almayı normal gördük. İzlanda’da neredeyse bütün sene her tarafta kar bulunuyor. Öyle ki ülkenin yaz aylarında ki sıcaklığı bile donma değerlerinin altında bulunuyor. Genel olarak ülke de hava sıcaklığı yaz aylarında 0 derece ve kış aylarında – 40 derece civarındadır.

6-) TÜRKİYE

Bilmiyoruz sizler nasıl yorumlarsınız ancak biz Kargamel ailesi olarak Türkiye’yi en soğuk ülkeler listesinde 6. sıraya aldık. Ülkemizde her ne kadar şu aralar bol sıcaklı günler yaşıyor olsak da kış aylarında dondurucu soğukları yaşayabilmekteyiz. Ülkemizin özellikle Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Erzurum ili ve civarında kış aylarında – 40 dereceye kadar yükselebilen ve genel olarak – 30 derecede seyir eden hava sıcaklığı bulunmaktadır. Türkiye yaz aylarında kavurucu sıcaklığı yaşayan ve kış aylarında da dondurucu soğuğu yaşayan sayılı ülkeler arasında olmaya devam ediyor :)

7-) Amerika Birleşik Devletleri

Yağmur’un bol olduğu ancak kavurucu sıcaklığı ve dondurucu soğuğu yaşayan ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri’de yer almaktadır. ABD’de kış aylarında yer yer havanın – 30 dereceye kadar düştüğü belirtilmektedir. Özelikle ABD’nin Alaska eyaletinde soğuğun bol olması ve sürekli olarak kış yaşanmasından dolayı burayı pek fazla insan yaşamak için tercih etmemektedir.

8-) Finlandiya

Finlandiya havası ve rüzgarı ile ünlü olan ülkeler arasında yer almaktadır. Öyle ki Finlandiya’da kış mevsimi 4 ay hatta bazı seneler 5 ay yaşanmaktadır. Kışın havanın soğuk olması sürekli kar yağması bir kenara öyle bir dondurucu soğuk sert rüzgarlar esmektedir ki dışarı çıkıpta eve gelenlerin hemen burunları kıp kırmızı kızarmaktadır. Finlandiya’da kış aylarında soğukluklar – 20 dereceden – 25 dereceye kadar düşebilmektedir.

9-) Mongolya

Mongolya mı? Oda nerede hangi bölgede bulunan bir yer burası ülke mi, şehir mi, ilçe mi dediğiniz Kargamel ailesi olarak bizler duyar gibi olduk. Mongolya son nüfus sayımına göre 3 milyon nüfusu bulunan ufak ülkelerden bir tanesidir. Doğu Asya taraflarında olduğunu bildiğimiz Mongolya’da kış 6 ay boyunca yaşanmaktadır. Bizler belki 3 aya dayanamıyoruz ancak Mongolya’da insanlar 6 ay boyunca -20 derecenin altında yaşamaya alışmış gibi görünüyorlar.


Sosyal medyada paylaş!

4
9 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!