Dünyanın En Yoğun Trafiğine Sahip Şehirleri

Dünya genelin hangi şehirde trafik yoğunluğunun ne kadar olduğu duyuruldu. Peki en yoğun trafiğine sahip şehirler hangileridir?4 min


2
6 paylaşım, 2 puan

Dünyanın dört bir yanında otomobillerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Ülkemizde trafik denildiği zaman akla ilk olarak İstanbul gelmektedir. Peki dünyada İstanbul’dan daha da fazla trafik yoğunluğuna sahip ülkelerin ve şehirlerin olduğunu biliyor muydunuz? Nüfusun kalabalıklık oranına ve araçların fiyatına göre trafiğin yoğunluğu değişmektedir.

Merakla beklenen ülke ve şehirlere göre trafiğin en yoğun olduğu bölgeler duyuruldu. Buna göre İstanbul listenin 10. sırasında yerini aldı. Peki İstanbul’dan daha fazla trafik yoğunluğuna sahip şehirler nerededir?

Trafiğin En Yoğun Olduğu Şehirler

1-) Hindistan – Kolkata

kolkata.jpg

Hindistan dünya nüfusunun büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Öyle ki ülkenin toplam nüfusu 1 milyara yaklaştı ve her geçen sene ciddi bir şekilde artmaya devam ediyor. Hal böyle olunca Hindistan’da genel itibari ile trafik oldukça yoğundur. Kalküta (Kolkata), Hindistan’ın Batı Bengal eyâletinin başkenti olarak bilinmekte olup şehrin toplam nüfusu 5 milyon civarıdır. Ancak trafik yoğunluğu %69 civarındadır.

2-) Pakistan – Karaçi

Ülkemiz ile sıkı ilişkileri bulunan sayılı ülkeler arasında yer alan Pakistan’da da trafik yoğunluğu oldukça fazladır. Pakistan’ın toplam nüfusunun 200 milyon civarında olduğu belirtilmektedir. Karaçi ise Pakistan’da Sind Eyaleti’nin yönetim merkezi olan bir şehirdir. Karaçi’nin toplam nüfusu 15 milyon civarı olarak bilinmekte olup trafik yoğunluğu %59 – %60 civarındadır.

3-) Nijerya – Lagos

lagos.jpg

Afrika kıtasında bulunan ve en popüler şehirler arasında yer alan Lagos dünyanın en yoğun trafiğine sahip üçüncü şehirdir. Nijerya ülkesinin toplam nüfusu 190 milyon civarında olup Lagos şehrinin ise toplam nüfusu 14 milyondur. Lagos, Nijerya ülkesinin başkenti ve nüfusunun en çok olduğu bir bölgesidir. Son yayımlanan trafik yoğunluğu bilgilerine göre Nijerya Lagos’da trafik yoğunluğu %60 civarındadır.

4-) Moğalistan – Ulan Batur

Moğalistan dünyanın en küçük ülkeleri arasında yer almaktadır ancak trafik yoğunluğunda fazlalığın olduğu görüldüğünde dünyanın en kabalık şehirlerine taş çıkartır ifadesi herkesin aklına geliyor. Moğalistan’ın toplam nüfusu 3 milyon civarın olup Ulan Batur’un nüfusu ise 1,5 milyondur. Moğalistan ülkesinin en yoğun nüfusuna sahip şehri olarak bilinen Ulan Batur’un trafik yoğunluğu %65 olarak açıklandı.

5-) Hindistan – Mumbai

Dünyanın en kalabalık ülkeleriarasında yer alan Hindistan ikinci kez listeye alınmazsa elbette olmaz. Mumbai, Hindistan’ın Maharaştra eyâletinin başkenti olarak bilinmektedir. Magaraşta eyaletinin başkenti Mumbai konumundan dolayı nüfus yoğununun en kabalık olduğu şehirlerden bir tanesidir. Buna göre Mumbai’de toplam nüfus 13 milyon civarında ve trafik yoğunluğu %67 civarındadır.

6-) Hindistan – Bangalore

banglore.jpg

Biliyoruz Hindistan’ın üçüncü kez listede yer almasından belki sıkıldınız ancak şehrin nüfusunun çok olması trafiği oldukça sıkılaştırmaktadır. Bangalor, Hindistan’da Karnataka eyâletinin başkenti ve Asya’nın silikon vadisi olarak söylenilen bir şehridir. Bagalore’nin nüfusu 9 milyon civarında olarak bilinmekte olup trafik yoğunluğu %64 seviyelerindedir.

7-) Vietnam – Ho Chi Minh

Vietnam çok fazla kişi tarafından pek bilinmeyen ancak trafiğinin çilesi konusunda lider ülkeler arasında yer alıyor. Vietnam’ın toplam nüfusu 100 milyon civarında ve Ho Chi Ming şehirinin nüfusu ise 9 milyondur. Vietnam ülkesinin nüfus bakımından en çok insanın yaşadığı şehir olarak bilinen Ho Chi Minh’de trafik yoğunluğu %64 seviyelerindedir.

8-) Kolombiya – Bogota

bogota.jpg

Güney Afrika’nın en ünlü ülkeleri arasında yer alan ve nüfusunun çok fazla olmayan Kolombiya’da araç yoğunluğu oldukça fazla olduğu için trafik yoğunluğuda buna göre epey fazladırı. Kolombiya’nın toplam nüfusu 50 milyon civarında ve Bogota’nın nüfusu ise 8 milyondur. Bogota veya resmî adıyla Bogotá, Distrito Capital, Kolombiya’nın başkenti ve en büyük şehri olarak bilinmekte olup trafik yoğunluğu %48 seviyelerindedir.

9-) Meksika – Mexico City

Kuzey Amerika’nın Güney Yarımadasında bulunan Meksika ülkesinin nüfusu 130 milyon civarındadır. Mexico City’nin nüfusu ise 8 – 9 milyon arası seyir ediyor Meksiko City, Meksika’nın 32 federal yapılanmasından biri, ülkenin başkenti ve nüfus bakımından en büyük şehri olarak bilinmekte olup trafik yoğunluğunun %66 olduğu söyleniyor.

10-) TÜRKİYE – İSTANBUL

istanbul.jpg

Sonunda merakla beklenen ülkemize geldik. Türkiye’de trafik yoğunluğu konusunda yukarıdaki ülkelerden farkı yok ve özellikle İstanbul trafik yoğunluğu konusunda insanları çileden çıkartıyor. 80 milyon nüfusa sahip Türkiye’nin en büyük şehri olarak bilinen İstanbul 15 milyon civarı nüfusa sahiptir. İstanbul’da trafik yoğunluğu %49 civarındadır. İstanbul’un trafiği çekilir mi derken bu liste aracılığı ile bazı şehirlerde trafik yoğunluğunun %70’e dayandığını herkes öğrenmiş oldu.

NOT: Liste trafik yoğunluğu, kaza oranları, yolların iyi veya kötü olması, şoförlerin sinirlilik durumu hava kirliliği, toplu taşıma kullanımı ve park ücretleri düşünülerek oluşturulmuştur.

 


Sosyal medyada paylaş!

2
6 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
4
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!