Dünyanın En Zeki Hayvanları

4 min


1
4 paylaşım, 1 puan

İnsanlar evlerinde ne kadar kedi ve köpekleri evcilleştirmek için alsa da insanların en sadık hayvanı köpek olarak bilinmektedir. Son zamanlar da internet üzerinden paylaşılan ilginç videolara bakıldığında dünyanın en zeki hayvanlarının yaptıkları ilgi çekmektedir. Özellikle kargaların zekâlarını kullanarak üç bilinmeyenli şifreyi tek sefer de çözmesi insanlarda merak konusu olmuştur. Aynı zamanda güvercinler de insanlar tarafından beslenen ve evcilleştirilen hayvanlar arasında yer alıyor. Geçmiş zamanlara baktığımızda güvercinler; İnternet, telefon ve diğer teknolojik iletişim kanallarının icat edilmeden önce mesajlaşma amaçla kullanılması güvercinlerin ne kadar görsel hafızaya sahip olduğunun göstergesidir. Şimdi sizlere dünyanın en zeki ve pratik zekâya sahip hayvanlarını paylaşalım.

Kargalar (Corvus)

Kargalar, son zamanlar ilgi duyulan bir hayvandır. Hatta evde evcilleştirme videoları da son zamanlarda merakla izlenen videolar arasında yer aldı. Kargaların yaptıkları zeki hareketlerinin arkasında ne olduğunu Oxford üniversitesi tarafından araştırma yapılmıştır. Bu araştırma da kargaların kuş türleri arasında en zeki hayvan olduğu tespit edilmiştir.  Zeka olmasının nedeni olarak da kargalar doğa şartlarda oldukça aktif olması ve uzun süreli yaşaması da tecrübe yeteneğini artırdığı söylenmektedir. Kargaların yaş ömrü bilimsel olarak en az 8 yıl en fazla kayıtlara göre 40 sene yaşamıştır.

Ata Demirer’in bir skecinde geçen cümle de Ata Demirer “kargalara çok gülüyorum, tellere tünüyorlar millete saldırıyor, şapkanı alıp kaçsa kızamazsın çünkü kargalar 200-300 sene yaşıyor dedeni tanıyorum dünya harbinde çarpıştım der demişti.” İnsanların da yanlış bilmesi kargaların ömrü asla 200-300 sene olmamıştır kesin bilgi yayalım.

Kargaların yapmış olduğu zeki çalışmalar arasında kargaların cevizleri ağaçtan alarak asfalta atıp arabaların ezmesini beklemeleri kargaların zekâsı yönünde bilgilerin doğru olduğunu göstermiştir. Kargalara yapılan bir deney de ise kargaların üç farklı kafeste üç farklı çubukları kullanarak besin maddesini kafesten çıkarması da hayretler içerisinde izlenmiştir. Kargalar ne kadar evcilleştirilse de bir gün sizi bırakıp doğasına gideceği unutulmamalıdır. Kargaların bir diğer türü olan kuzgunlar da kargalar kadar zeki olduğunu hatırlatalım.

 

Afrika Gri Papağanı (psittacus erithacus)

Papağanlar bilindiği gibi evcil hayvan satışlarında sıklıkla tercih edilen bir hayvandır. Ülkemizde pet shop’lar da bulunan en fazla papağan türü sultan papağan olsa da en fazla ilgi duyulan Afrika Gri papağan türüdür. Aslında papağan alımlarında en fazla tercih sultan papağanı olmasında en fazla bulunabilen tür olmasından kaynaklanma birlikte en fazla yaşamını sürdüren tür ise Kakadu papağandır.

Şimdi gelelim en zeki papağan türü olan Afrika Gri Papağan türünü inceleyecek olursak; Afrika Gri Papağanı sahiplerine alışmakta en güçlük çeken papağan türü olsa da sahibine alıştıktan sonra ki süreçte diğer papağanlardan oldukça farklılık gösterir. Şöyle ki bu papağan türü kelimeleri hızlı algılar ve kelimeleri sadece ezberlemekle kalmaz bu kelimeler arasında bağlantı kurarak cümle oluşturabilirler. Jako papağanı olarak da bilinen bu papağan türünün en ünlüsü Alex’tir. Alex 50’den fazla objeyi 7’den fazla rengi ve 5 şekli kolaylıkla algılayabiliyor. Afrika Gri papağanın hikâyesi ise şöyle; evinden kaçan jako papağını yaralanarak bir veteriner kliniğe götürülür burada veterinere adını ve sahibinin adını söylemekle kalmaz bulunduğu evin açık adresini vererek sahibinin yanına götürülmesi için konuştu. Ve ayrılmadan da hastanede çalışanlara şarkı söyleyerek, dans ederek teşekkür etti.

Balinalar (Delphinus delphis)

Türkiye’de balinalar için yapılan görkemli oyunlar herkes tarafından bilinmektedir. İnsanlara karşı sevimli olan balinalar beyninin büyük olması ve sese karşı duyarlı olması da insanlarla anlaşması sağlamıştır. Balinalar yarasalar gibi sese duyarlı olduğu için her balinan bir ıslık sesine benzer bir imzası vardır. Balinalar hakkında bilinen bir yanlış da balinaların gemiler ile yarışma yaptığı yanlışıdır.

Bilim adamları balinaların gemilerin yanında yüzmesinde daha az yorulduğundan dolayı gemilerin yanında yüzüyordur açıklamasında bulundular. Balinalar kendi boyundan 6 kat daha yükseğe zıplayan bir balık türü olması ve harekete ve sese duyarlı olarak eğitilmeleri de balinaları evcilleşmesini sağlamıştır. Balinalar günde 14 kiloya kadar balık tükettiği gibi en fazla sevdiği besin ise ahtapottur. Yunusların bilimsel sınıflandırma da memeli sınıfına girmektedir. Balinaların zekâsı insanların zekâsına en yakın olan memeli türü olması da ilgi çekmesine neden olmuştur. Discovery News’den yapılan açıklamaya göre balinaların beyninin oldukça gelişmiş olması ve uyanık bir karar mekanizmasına sahip olması balinaların zeki hayvan olarak görülmüştür. Balinalar insanlara bu zamana kadar zarar vermemiş olması ve insanların vermiş olduğu komutları algılamaları kısa sürmesi de balinaların zeki hayvanlar olduğunun kanıtıdır.

Yunuslar uyku sırasında beyinlerinin yarısını uykuya bıkarak solunum yapmasına yardımcı oluyor. Yunusların ülkemizde Akdeniz ve Ege denizinde yaşamaktadır. Yunusların insan zekâsına yakın olmasında insanlar gibi türleriyle yakınlaşırken çarpışmaları ve yüzgeçleri ile diğer türlerine selam verdikleri tespit edilmiştir. Yunuslar çok meraklı ve oyun sever oluşları da insanlarla sürekli iletişim haline girmelerini sağlamıştır. Balinaların insan zekâsına yakın olmasından dolayı denizlerde mayın tespitin de kullanılmıştır. Yunuslar her ne kadar havuzlar da insanlara gösteri de yapsa çevre dengesi için balinaları yaşam alanlarına bırakılmalıdır.


Sosyal medyada paylaş!

1
4 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!