Dünyanın En Zengin ve En Fakir Ülkeleri

3 dk okuma süresi


1
8 paylaşım, 1 puan

Dünya’da her ülke vatandaşları eşit oranda geilr elde etmiyor. Bunun en büyük nedeni kurlar arasındaki oynama ve çalışma şartlarıdır. Öyle ya da böyle gelirler arasında fark olduğu aşikar. Bazı ülkelerin gelir seviyeleri diğer ülkelere göre çok yüksek iken bazı ülkelerin gelirleri de ortalamanın altında kalıyor. Hatta ünlü yazılımcı Bill Gates’in bu durumla ilgili “Hayat adil değildir, buna alışmalısınız.”  sözü tam olarak bu duruma uygun bir söz olmuş. Buna rağmen bizim de “Ne kadar ekmek o kadar köfte” sözümüz de aradaki bu gelir farkını destekler nitelikte. Sonuçta hiçbir ülke vatandaşları oturdukları yerden gelir elde etmiyorlar. Şimdi sizler için dünyadaki tüm ülkelerin servetlerini ülke ülke gösteren bir tablo ile hangi kıtada ne kadar milyarderin yaşadığını gösteren bir tablo araştırıp buldum. Sizinle bu tabloyu inceleyerek dünyanın servet dağılımı ile ilgili ufak çaplı da olsa küçük bir incelemede bulunalım;

 

En Çok Milyarder Avrupa’da Yaşıyor!

Dünya’nın milyarder kıtaları.

Tabloda da gördüğünüz üzere en çok milyarder Avrupa’da yaşıyor. Buna rağmen Avrupa kıtasının diğer kıtalardan daha büyük bir servete sahip olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü Amerika’da milyarder olmayan ama gelir durumu oldukça iyi olan pek çok zengin var. Zaten bir aşağıda bulunan tablo da ülkelerin servet durumlarını gösteren önemli bir tablo ki bu tabloda da göreceğiniz üzere Amerika’nın toplam serveti, diğer tüm ülkelerden kat kat fazla. Amerika’nın bu zenginliğini, Meksika gibi işçi sınıfı yetiştiren ülkelerin yoksulluk seviyeleri dengelediği için ne yazık ki Amerika kıtasında o kadar da çok milyarder yok. Buna rağmen Amerika kıtasında yaşayan bazı milyarderlerin toplam servetleri, bazı bilinen ülkelerin toplam servetlerinden çok daha fazla. Size bu yazıda paylaştığım istatistik çalışmalarının tamamı Forbes ve IMF tarafından yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilerdir.

 

Ülkelere göre milyarder dağılımı.

İşte buradaki tablo gayet detaylı ve her türlü bilgiyi açıklar nitelikte. Tablodan da anlaşılacağı üzere en fazla servete sahip olan ülke Amerika. Amerika’yı hemen takip eden ülke ise Çin. İki ülke arasında sıralama açısından fark olmasa da servetler açısından 1800 milyar dolarlık efsane bir fark oynuyor ki bu farkı geriye kalan ülkeler birleşerek zor kapatabiliyor. Bu sıralamada Çin’i Kanada, Rusya, Fransa ve İspanya gibi ülkeler takip ediyor. Türkiye’nin serveti de 45.4 milyar olsa da genel olarak ortalamanın üstünde bir ülke olduğumuzu ancak milli servetimizi daha da arttırabileceğimizi söyleyebiliriz.

 

Zengin Kişilere de Bakalım

Milyarderlerin ülkeler ile kapışması

Ülkeleri az çok inceleyerek yıllık gelirleri ile ilgili çeşitli bilgiler edinmiş olduk. Şimdi de olaya biraz bireysel olarak bakalım ve dünyanın en zengin adamlarının servetlerini bazı ülkeler ile karşılaştıralım. Evet yanlış duymadınız, sadece bir tek kişinin servetini milyon kişinin bulunduğu ülkelerin toplam servetleri ile karşılaştırıyoruz. Karşılaştırmaya daha hakim olabilmeniz adına öncelikle aşağıda bulunan tabloya detaylı bir şekilde bakın;

 

Buradan da anlaşılacağı üzere dünyanın en  zengini olan Bill Gates, Myanmar gibi servetsel açıdan kaliteli bir ülkenin servetini tek başına kazanan önemli isimlerden birisi. Yine Bill Gates amcamız kadar başarılı  olamasalar da Amencio Ortega da Etiyopya’nın servetini tek başına karşılayan isimlerden birisi. Listemize şimdi de yakından tanıdığımız bir yazılımcının serveti ile devam edelim. Facebook’un ve Messenger’in kurucusu ve aynı anda Whatsapp’ın yöneticisi olan Mark Zuckerberg, toplam olarak  44.6  milyar dolar servete sahip iken, Tunus ülkesinin toplam serveti 44 milyar dolar. Evet belki de size de listedeki gelir dağılımı adaletsiz göründü ama bugün kullandığımız yazılımlar başta olmak üzere pek çok internet sitesinin Amerika’lı ve Çin yazılımcılar tarafından geliştirildiğini unutmayalım.


Sosyal medyada paylaş!

1
8 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

2 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Afrika da bile milyarder varsa, o kıta neden hala açlık ile mücadele ediyor anlamadım. şerefsiz zenginler

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!