Dünya’nın Enleri

5 min


0
5 paylaşım

Dünyamızda yer alan coğrafik, kültürel yapılar, dağlar, müzeler ve dünyanın harika bölgeleri hakkında bilgiler vereceğiz. Dünyanın enleri hakkında dağlardan başlayacak olursak, dünyanın en yüksek noktası Everest Tepesi’dir. Nepal’de yer alan bölge deniz seviyesine göre toplamda 8848 metre yükseklikte bulunmaktadır. Bugüne kadar 1950 yılından beri 3000’i geçkin dağcının tırmandığı bilinmektedir. Himalayalar üzerinde bulunan bu tepe Çin Halk Cumhuriyeti- Nepal sınırı üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bölge Çin- Nepal arasında bulunan sınırdan geçmesinden dolayı dünyanın en yüksek sınırı olması özelliği taşımaktadır.

Dünyanın Merkezine En Uzak Nokta!

Dünyanın şekli Ekvator’da daha şişkin olduğundan dolayı tam olarak Ekvator üstünde bulunan Chimborazo Dağı merkeze uzaklığı Everest Tepesi’nden daha fazla olduğu kanıtlanmıştır.

En Derin Mağara Krubera Mağarası

Dünyanın en derin mağarası olarak bilinen derinliği 2190 metre olan uzunluğu ise 13.432 metre olan bu mağara Rusya’da yer almaktadır. Mağara ismini Rus Jeolog Alexender Kruber tarafından isimlendirilmiştir.

Dünyanın en düz yerine baktığımızda Bolivya bölgesinde bulunan Uyuni Tuz Gölü’dür. Dünyanın en yüksek ve kullanılabilir Gölü Titikaka Gölü yine Bolivya’da yer almaktadır. Dünyanın en fazla yağış alan bölgesi ise Hindistan’ın Kuzeydoğusunda bulunan Çerapunçi bölgesidir. Yıllık yağış miktarına baktığımızda 12.000 mm yağış kaynağına sahiptir.

Dünyanın en kurak ve sıcak çöl özelliğine sahip bölgesi Atacama Çölü olarak bilinmektedir. Şili’de yer alan ve Kuzey bölgesinde yer alan Atacama Çölü’nün batısında Büyük Okyanus yer almaktadır. Kuzey bölgesinde Peru Doğu bölgesinde ise Bolivya ve Arjantin sınırlarını oluşturmaktadır.

Dünyanın En Büyük Uçurumu

Dünyanın en büyük uçurumu olması özelliğini gösteren yer Thor dağı Kanada’da yer alır. 105 derece ile yükselebilen bu muhteşem kaya parçasının yüksekliği 1250 metre olarak ölçülmüştür.

Dünya’nın en soğuk bölgesine baktığımızda Rusya’da yer alan Oymkyakon bölgesi Saha Cumhuriyetine bağlıdır. Bu bölge aynı zamanda dünyanın en soğuk köyü olarak da bilinmektedir.

Dünyanın en rüzgârlı bölgesine baktığımızda Antartika bölgesinde yer alan Commonwealth körfezinde bulunmaktadır. Rüzgâr hızının hesaplanmasına göre rüzgâr zaman zaman 240 km/saat olduğu ölçülmüştür. Rüzgâr hızı ise yıl içerisinde 80 km/saat olarak ölçülmüştür.

Dünyanın En Sıcak Bölgesi Etiyopya!

Etiyopya dünyanın en sıcak bölgesi olma özelliği taşımaktadır. Etiyopya’nın Dallon bölgesinde 1960 yılında yapılan ölçümlere göre yıllık ortalama sıcaklığının 34,4 derece olduğu kanıtlanmıştır. Etiyopya ulaşım açısından zorluklar yaşayan bir ülkedir. Teknolojinin fazla kullanılmadığı bu ülkede ulaşım bu bölgeye deve yoluyla yapılmaktadır. Demiryolu ulaşımı ise bulunmamaktadır. Eski zamanlarda bu bölgede demiryolu ulaşımı bulunurken 2. Dünya savaşında tahribata uğrayan demir yolu şuanda kullanılmamaktadır.

Dünyanın En Yüksek Şelalesi

Dünyanın en yüksek çağlayanı olan Angel Şelalesi aynı zamanda en yüksek şelalesi olma özelliği taşımaktadır. Angel şelalesi Venezuela ülkesinde yer almaktadır. Şelaleden atlayan kişiler 807 metre boyunca hiçbir engele çarpamadan düşmektedirler. Angel Şelalesi hakkında bilim adamları bu bölgeye serbest düşüş adını vermişlerdir.

Dünyanın en yüksek dağ geçit ’ine baktığımızda toplamda deniz seviyesinden tam olarak 5.77 metre yükseklikte bulunmaktadır. Dünyanın en yüksek geçit ‘i olan bu bölgeye aynı zamanda dünyanın en yüksek araç bölgesi olarak bilinmektedir.

Dünyanın en büyük tatlı su gölü ise Superior Gölü bilinmektedir. Dünyanın en büyük tatlı su gölü ABD ile Kanada bölgesi arasında yer almaktadır.

Dünyanın en büyük vadi ve aynı zamanda büyük kanyon bölgesi Amerika ‘nın Colorado Irmağının kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluştuğu bilinmektedir.

Dünyanın En Uzun Nehri Nil Nehri

Dünyanın en uzun nehri olarak bilinen Nil Nehri 6650 km uzunluktadır. Bu nehrin havzası Afrika ‘nın onda birini kapsar. Bu nehir aynı zamanda doğal bir sınır oluşturarak Tanzanya, Ruanda ve Uganda sınırlarını oluşturarak daha sonra Victoria Gölüne katılmaktadır.

Nüfusu En Fazla Azalan Ülke – Ukrayna

Dünyanın en hızlı azalan nüfus ülkesi olan Ukrayna ‘dan yapılan açıklamaya göre ülkenin nüfusu 45 milyon dolaylarına düşmüştür. BM ‘nin nüfus raporuna göre dünyanın en düşük doğal nüfus artışı Ukrayna ‘da olduğunu açıklamıştır. Ukrayna ‘nın yıl içerisinde nüfus sayım oranı %0,8 olarak açıklanmış, bu günlerde ise 2050 yılına kadar %30 azalması düşülmektedir.

Yurt Dışında En Çok Vatandaşı Olan Ülke / Malta

Malta ülkesinde yaşanan ekonomik krizler ve hızlı nüfus bunalım sebep olmuştur. Bu nedenden dolayı Malta ülkesinde bulunan bölge halkının çoğunluğu yurt dışında yaşamaktadır.

Tarımsal Üretim Yapmayan En Büyük Ülke / Singapur

Singapur ülkesi Malezya ve Endonezya arasında bulunan çok küçük bir ada devletidir. Dünyanın az sayıda bulunan şehir devletleri arasında yer alır. Ne kadar küçük bir ülkede olsa da dünya üzerinde ekonomisi büyük bir ülke olmasına rağmen tarımsal faaliyet yürütmemektedir.

En Büyük Deprem / Şili

Tarihler 1960 yılını gösterdiği Şili ‘nin Canete şehrinde meydana gelen deprem büyüklüğü 9,5 olarak ölçülmüştür. Bu deprem büyük okyanusta tsunamiye sebep olmuştur. Depremde hayatını kaybeden kişi sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte tahmini bilgilere göre 3000 kişi olarak belirlenmiştir.

En Fazla Volkan Bulunan Ülke / Japonya

Japonya ülkesinde çok sayıda volkan bulunmakla birlikte 200 ün üzerinde aktif volkan bulunmaktadır. Bu sayı dünyanın aktif volkanlarının 1/7 sini oluşturmaktadır.


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!