Duygusal Zeka (EQ) ve Ruhsal Zeka (SQ) Nedir?

Duygusal zekamız günlük yaşantımızı etkileyen bir parçadır. Bugün sizler için Duygusal zeka hakkında bilgiler toplayıp derledim. Ayrıntılar için yazımızı okuyunuz..7 dk okuma süresi


3
11 paylaşım, 3 puan

Duygusal Zeka (EQ) ve Ruhsal Zeka (SQ) Nedir?

Duygusal Zeka (EQ): Adı üstünde duygusal zekâ yani insanların duygu zekâsı olarak bilinmektedir. EQ ile heyecan, korku, endişe gibi birçok duyguyu yaşamamıza yardımcı olmaktadır. Duygusal zekâ (EQ), başarılı olduğu yerlerin en başında sözel konular gelmektedir. Duygusal zekâsı (EQ) yüksek olan insanlar sözel konuları daha iyi anlar ve sözel kısımda çok daha iyi sorular çözer. Duygusal zekâ (EQ), beynimizin sağ lobunu kullanmaktadır. Duygusal zekâmızın yüksek olduğunu çevremizde ki kişiler ve arkadaşlarımız ile olan iletişimimiz belirler. Duygusal zekâda sözel kısım çok çalıştığı için kişiler ve bireyler ile daha iyi iletişim kurabilecektir. Duygusal zekamızı IQ’ya göre daha fazla artırabiliriz. Peki, nasıl yapabilirsiniz? Cevabı çok basit bol bol iletişim halinde olmak yani sosyalleşmek de Duygusal zekanızı geliştirir. Gün içinde binlerce kez dışarı çıkıyorsunuzdur gerek market gerekse sosyal tesislere gidiyorsunuz burada geçirdiğiniz zaman sürecinde tek değilsinizdir. Yeni insanlar ile tanışmak bile Duygusal zekanızı arttırır. Çünkü duygusal zeka (EQ) bir sözel kısımdır, iletişiminiz daha kuvvetlidir. Örneğin küçükken çok konuşmayan ve içine kapanık bir çocuk gördünüz peki bu çocuk hep böyle mi kaldı? Tabi ki de hayır, insanlar büyüdükçe gelişir ilköğretimden hayatı başlar bunu lise ve üniversite takip eder. Bu süreçler de hep aynı arkadaşları yanında olmayacaktır dolayısıyla liseye geçtiğinde yeni arkadaşlıklar, üniversiteye geçince de başka arkadaşlıklar kuracaktır. İşte buralarda kurduğu yeni arkadaşlıklar ve iletişimler şahsın duygusal zekasını (EQ) geliştirmiş olacaktır. Beynimizde en kolay ve rahat bir biçimde gelişen lob beynimizin sağ lobudur. Yani duygusal zekamız (EQ), bu zekayı geliştirmek de bizim elimizdedir.

EQ-IQ.jpg

Ruhsal Zeka (SQ): Adından da bilineceği gibi ruhsal zeka (SQ), bireylerin ruhsal dengelerini ve ruh sağlığını etkileyen bir kavramdır. Ruhsal zeka (SQ), Duygusal Zeka (EQ) ve Mantıksal Zeka (IQ) değerlerimizin toplamına eşittir. Yani kısacası Duygusal zekamızın değeri ile Kişisel Zekamızın değerini topladığımız zaman Ruhsal Zekamızı bulmuş oluruz. Ruhsal denge bozukluğu günümüzde az da olsa birçok kişiye rastlamaktayız. Ruhsal Zekamızın dengede kalabilmesi için duygusal zekamızın (EQ) ve mantıksal zekamız (IQ) eşit değerlerde olduğunu bilmemiz yeterlidir. Peki, Sadece ruhsal zekamızı (SQ) arttırabilir miyiz? Bu tıp terimlerine aykırı bir kavram olarak görülmektedir. Çünkü Ruhsal zekamız (SQ) artmasıyla birlikte Duygusal zekamız (EQ) ve mantıksal zekanız (IQ) da artacaktır. Bunun nedeni ise yukarıda da bahsettiğim gibi Ruhsal zeka (SQ), Duygusal zeka (EQ) ile Mantıksal zekanın (IQ) toplamına eşit olmasıdır. Peki, ruhsal zekanızı (SQ) geliştirmeniz için ne yapmanız gerekiyor? Ruhsal zekamızı geliştirmek oldukça kolaydır. Ruhsal zekanızı (SQ) geliştirmeniz için yapmanız gerek tek şey sözel olacak biçimde zeka soruları ve testleri çözmek. Bu soruları çözmek sizin hayal gücünüzü hiç beklemediğiniz kadar arttıracaktır.

– Günümüzde birçok insan oldukça zekidir ama başarısızdır. Bunun tek açıklaması var o da EQ yani Duygusal zekamızdır. Peki, duygusal zekayı kısaca anlatalım. Çevresi ile düzgün iletişim kuran insanlar duygusal zeka açısından yüksektir demiştik. Yukarıda bahsettiğim bu olayda şahıs başkası ile olan iletişimi sıkıntılı yaptığından ve takılarak konuşması ile duygusal zekasını düşürür bu yüzden bu kişiler zeki fakat başarısızdır. Bir de çevredekiler ile iletişimi çok iyi olup gereğinden fazla sosyalleşen insanlar neden başarısız olur? Bunun tek sebebi var o da Ruhsal zekanın (SQ) beynimize sağlamış olduğu ruhsal dengemizi yeteri kadar yerine getirmediği içindir.

eq.jpg

IQ, EQ ve SQ Olaylara Tepkileri Nasıl Vermektedir?

Mantıksal Zeka (IQ): Sorun her ne olursa olsun, her şeye tepkisiz kalır.

Duygusal Zeka (EQ): Kararsızdır, genel olarak olaylara şaşırır diyebiliriz ne yapacağını bilemez.

Ruhsal Zeka (SQ): Ruhsal zeka IQ ve EQ toplamına eşit olduğu için gücünü ikisinden alır ve olaya tepki gösterir, ortada bir sorun varsa bunu çözmeye çalışır ve çözer.

Duygusal Zekası (EQ) Düşük Olması Hayatınıza Ne Katar?

– Utangaçlık artık şahsın vücudunu ele geçirmiştir.
– Toplum içerisin de çok fazla konuşamazlar her zaman bir çekingenlik mevcuttur.
– Özgüven eksikliği yaşarlar. Bir ortamda örneğin sınıfta cevabını bildiği sorulara bile kalkmazlar ve öğretmenlerinin oku dediği sayfayı okumazlar ya da okusalar da çok kısık ses tonuyla okurlar.
– Bu kişilerin hayatları genel olarak stres üzerine kurulmasıyla tanınırlar.

 

Duygusal Zekası (EQ) Yüksek Olması Hayatınıza Ne Katar?

– Kişiler her ortama ayak uydurabilir.
– Şahsın kendini çok iyi tanıması, sahip olduğu her şeyin farkında olması.
– Kişi yaşadığı kötü ve olumsuz olaylar sonucunda içine oluşan o duyguyu kontrol altında tutabilir.
– Kişi oldukça güvenilir, ahlaklı ve dürüst olur.
– Kişi sorumluluk sahibidir herhangi bir olayda ilk önce kendini suçlar.
– Kişiler yeni fikirlere açıktırlar herhangi birinden gelecek olan fikri geri çevirmezler ve verdikleri fikirlerden rahatsızlık duymazlar
– Hayatta herkesin bir amacı vardır. Fakat duygusal zekası (EQ) yüksek olan kişiler belirledikleri amaçlara ulaşmak için gerekirse tüm duygularını yönetebilir.
– Eğer bir ekip ile çalışma hayatı varsa bunun heyecanını sonuna kadar yaşayarak ekip işini yapar ve hatta gerekirse işi tek başına üstlenir.
– Bu kişiler için zor bir iş yoktur. Bu kişiler girişimcidirler. Yani zor bir iş verilse dahi bunu fırsata çok kolay bir şekilde çevirebilirler.
– Hayatında koyduğu amaca ve hedefe yetişebilmek için her türlü çabayı gösterirler ve gelen engeller karşısında dimdik durmayı başarabilirler.
– Bu kişiler arkadaşlarının veya aile dostlarının herhangi bir olay karşısında onların yaşadıkları duyguları bu kişiler de yaşayabilir.
– Başkalarının ihtiyaçları, tıpkı kendi ihtiyacıymış gibi en içten şekilde ihtiyaç sahiplerine yardım ederler.
– Kişiler iş hayatında, herkesi memnun eder arkadaşlarının, patronun ve müşterilerinin mutlu olmasını görmek bunlar için yeterlidir.
– Bir kişinin davranışlarının yanlış olduğunu görünce sessiz kalamazlar ve bu kişinin duygularını gerekiyorsa ele geçirip kendine göre yönetebilirler.
– Karşısında ki kişi ile anlaşamıyorsa ve hatta çatışma durumuna geldi ise sakinliğini korur bir uzlaşma yolu arar.
– Kişinin gerek iş hayatında gerek ise arkadaş ortamında herkese ilham vermesi ve gerekirse ortaya iş koyup o işi kendi sorumluluğu altına alması.

emotional-intelligence.jpg

Şimdi sizler ile küçük bir Duygusal Zeka testi yapalım. Bu testi gerçekleştirebilmek için bir kağıt ve bir kalem almanızı öneririz. Aşağıda ki testte yazılan soruya cevabınız katılıyorum ise 5, katılmıyorum diyorsanız da 1 puan verin, arada bulunan diğer rakamları da kullanabilirsiniz. Testin sonucunda yazdığınız rakamları toplamanızı isteyeceğiz. Rakamların toplamına göre Duygusal zekanızı (EQ) öğrenmiş olacaksınız.

1.Herhangi bir baskı altında bırakıldığımda sakinliğimi koruyabilirim.
A)1      B)2      C)3      D)4      E)5

2.Küçük ayrıntılar hep dikkatimi çekmiştir. Bu yüzden onlar üzerinde yoğunlaşırım.
A)1      B)2      C)3      D)4      E)5

3.Kendim için gereken tüm ihtiyaçlarımı söyler ve duygularımı dürüstçe ifade edebilirim.
A)1      B)2      C)3      D)4      E)5

4.Benim hakkımda yapılan yorum ve eleştirileri kendimi savunmadan kabul edebilirim.
A)1      B)2      C)3      D)4      E)5

5.Sevdiğim kişileri yüzüne karşı “seni seviyorum” Diyebilirim.
A)1      B)2      C)3      D)4      E)5

6.Karşımda yoğun duygular yaşayan kişiler ile aynı duyguyu paylaşabilirim.
A)1      B)2      C)3      D)4      E)5

7.İhanete uğradığımda ve çok kırıldığımda kendimi teselli eder, dik durabilirim.
A)1      B)2      C)3      D)4      E)5

8.Hayatımda yaşadığım bir terslik sonucunda kendimi kolaylıkla toparlayabilirim.
A)1      B)2      C)3      D)4      E)5

9.Arkadaşlarımın ve başkalarının benim hakkımda ne düşündüğü oldukça önemlidir.
A)1      B)2      C)3      D)4      E)5

10.Beni negatif yapan olayları acı çekmeyecek bir şekilde halledebilirim.
A)1      B)2      C)3      D)4      E)5

11.Benim hareketlerimin, karşıdaki insanları nasıl etkilediğinin her zaman farkındayım.
A)1      B)2      C)3      D)4      E)5

12.Bir yanlışım var ise bunu kolaylıkla kabul edebilirim.
A)1      B)2      C)3      D)4      E)5

Evet testimizi tamamladık şimdi testimizin sonucuna gelelim. Cevapladığınız soruların rakamlarını bir kağıda not almanızı söylemiştim. Bu yazdığınız rakamları isterseniz hesap makinesi kullanarak toplayın ve çıkan sonucu aşağıdan öğrenin bakalım Duygusal zekanız (EQ) ne durumda.

Testin Sonuçlarının Toplamı 34’ten Düşük İse;
Kendisini bu aralıkta bulan kişiler oldukça anlayışsız olarak tabir edilir. Bu kişiler gerek arkadaşlarına gerek ise iş hayatında herkese karşı anlayışsız davranmaktadırlar. Bu kişiler çok kolay stres yaparlar ve çok ufak şeyleri bile kafasına takarak tabiri caizse biti pire yaparlar. Hayatın kendilerini yendiğini ve kocaman yaşatışında hayatın altında kaldığını düşünürler. Hayatında yaşanacak o kadar güzel şey varken, gidip korkuları ve güvensizlik yaşar. Bu kişilerin genel özelliği iletişim kuramamaktır. Yani sıkça iletişim bozukluğu yaşarlar.

Testin Sonuçlarının Toplamı 35-44 Arasında İse;
Kendisini bu aralıkta bulan kişiler normal değerlerin üzerinde bir Duygusal zekaya sahiptir. Bu aralıkta olan insanlar o kadar iyi huyları vardır ki çevresine karşı çok ama çok duyarlıdır. Hayatında eğlenmeye pek yer vermez bu kişiler elinde bir işi var ise eğlenmeyi ertelerler sadece eğlenme değil hayatı da ertelemektedirler. Benim bu kişilere önerim ise anı yaşayın ve yaşadığınız anın tadını çıkartın. Bu kişiler yaptıkları hareketlerin karşısında olan kişilerin ve arkadaşlarını nasıl etkilediğinin farkındadır. Aklından geçen her düşünceyi çekinmeden ortaya koyabilen, gereğinden fazla entelektüel ve olukça fazla bir ilgi alanlarına sahiptir. Bu kişiler yaşadıkları öfkeleri hiçbir zaman dışarı vurmaz.

Testin Sonuçlarının Toplamı 45-60 Arasında İse;
Kendisini bu aralıkta bulan kişiler gereğinden fazla bir duygusal zekaya (EQ) sahiptirler. Bu şahısların sosyal hayatları diğer insanlara nazaran daha dengededir. Bu kişiler daima hayata pozitif bakarlar bu yüzden de dışa dönük ve gereğinden fazla neşelidirler. Bu kişilerin en çok beğenilen ve dikkat çeken özellikleri en başta sorumluluk sahibi olmalarıdır. Bu kişilere ne iş verirseniz verin halletmeden gelmeyeceklerdir çünkü sorumluluğunu bilir ve aklına koyanı yaparlar. Diğer çekici özelliği ahlaklı bir şekilde görüşlerini bildirmeleri. Arkadaş ile ilişkilerinde oldukça sevecen ve onlara karşı aşırı ilgilidir. Yaşadıkları hayattan memnun ve sosyal dünyasıyla barışık bir yapısı vardır. Duygularını yoğun yaşarlar.


Sosyal medyada paylaş!

3
11 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
9
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Serdar Sarıyıldız

Twitter & İnstagram : serdarsylz

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!