EGM POMEM 13 Bin Polis Alımı Yapacak (Önlisans – Lisans)

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı gece saatlerinde 21. dönem POMEM'e önlisans, lisans mezunu toplam 13 bin polis alımı yapılacağını duyurdu. Kadın ve erkek adaylar için kadrolar belirtildi.4 dk okuma süresi


5
7 paylaşım, 5 puan

Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarının karşılanması için Polis Akademisi Başkanlığı tarafından ilan edilen bildirilere göre polis alımları gerçekleştirilmektedir. En son alımlar 20. dönem POMEM kapsamınad yapıldı ve lisans mezunlarına başvuru hakkı verilmişti. Buna göre yeni dönemde EGM POMEM 13 bin polis alımı yapacak. Önlisans – lisans mezunları EGM’nin 13 bin kişilik polis alımına başvuru yapabilecektir.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile önlisans mezunlarına Polis Meslek Eğitim Merkezi POMEM kapısı açılmış ve önlisans mezunlarının da bundan sonra POMEM laımlarına müracaat edebileceği belirtilmişti. Kararın yayımlanmasından sonra merakla beklenen açıklama Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı aracılığı ile yapıldı.

21. Dönem POMEM Alımları

20. dönem POMEM alımları sona erdi ve adaylar eğitimlerine devam ediyor. Buna göre 20. dönem POMEM alımları sadece lisans mezunları arasında yapılmıştı ve yeterli başvuru gelmediği gibi elemelerin ardından sadece 8 bin 500’e yakın kişinin eğitime başladığı duyurulmuştu. Buna göre çok fazla talebin olmamasından dolayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklama ile gerekli düzenlemelerin yapılacağı belirtilmişti. Geçtiğimiz gün yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile POMEM’e önlisans mezunu için hak tanındı.

Buna göre önümüzde ki polis alımı 21. dönem POMEM sürecinde yapılacak ve Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı duyurusuna göre toplam 13 bin kişilik polis alımının yapılacağı belirtildi. Peki polis alımına ilişkin detaylar nedir.

13 BİN POLİS ALIMI DETAYLARI

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığınca POMEM alımı ilanı bekleyenlere büyük müjdeli haber duyurusu geldi. Buna göre toplam 13 bin kişilik polis alımı yapılacak. Zaten polis alımı kadrosu için 22 bin kişilik kadro ayrılmıştı. Peki 13 bin kişilik polis alımına ilişkin detaylar nelerdir.

Lisans Mezunlarına Ayrılan Kadro

21. dönem POMEM alımlarında lisans mezunlarına büyük ölçüde kadro ayrıldı. Buna göre 10 bin erkek ve bin kadın lisans mezunu için 21. dönem POMEM’de toplam 11 bin kişilik polis alımı yapılacak.

Önlisans Mezunlarına Ayrılan Kadro

21. dönem POMEM alımlarında ön lisans mezunlarına daha az düzeyde kadro ayrıldı. Zaten Kanun Hükmünde Kararnamelerde önlisans mezununa en fazla %20 oranında kadro ayrılacağı belirtilmişti. Buna göre bin 800 erkek ve 200 kadın önlisans mezunu için 21. dönem POMEM’de toplam 2 bin kişilik polis kadrosu ayrıldı.

Lisans, önlisans, kadın ve erkek olmak üzere 21. dönem POMEM’e toplam 13 bin kişilik polis öğrencisi alımı yapılacaktır. Peki alımlar ne zaman yapılacak bu konu hakkınad her hangi bir detay ya da açıklama bulunuyor mu?

Başvuru Tarihleri Belli Oldu Mu

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığınca 21. dönem POMEM’e 13 bin kişilik polis öğrencisi alımı yapılacağı belirtildi. Fakat başvuru tarihleri belirtilmedi. Peki tahmini olarak başvurular ne zaman yapılacak? Bilindiği üzere uzun zaman önce Yozgat POMEM müdürü 21. dönem POMEM laımlarının 20. dönem POMEM eğitimleri sonlanmadan yapılacağı söylenmişti. POMEM eğitimlerinin başladığı tarih düşünüldüğünde alımların en geç 3 veya 4 ay içerisinde yapılması düşünülüyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı 21. dönem POMEM 13 bin kişilik polis alımı duyurusunu gece saatlerinde yaptı yani ilanın da çok fazla geç bir süreye kalmadan en kısa süre içerisinde yapılması beklenmektedir. Peki POMEM önlisans ile lisans mezunu polis alımında diğer detaylar belli midir? Başvuru şartları, aranacak şartlar nedir. 21. dönem POMEM 13 bin polis alımına kimler başvuru yapabilir.

Aranacak Şartlar Nelerdir

21. dönem POMEM alımlarında ne gibi şartlar aranacak, kimler başvuru yapabilecek belirtilmedi fakat diğer POMEM alımlarına göre aranacak olan şartları aşağıda ki gibi belirtebilir.

 

  1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
  2. Lisans ya da ön lisans mezunu olmak
  3. KPSS girmiş olmak baraj puanını almış olmak (baraj puanı 60 veya 70 olacaktır)
  4. Sağlık sorunu bulunmuyor olmak
  5. Yasa dışı illegal işlerden suçu olmamak
  6. Fuhuş gibi operasyonlarda göz altına alınmamış olmak
  7. Kusuru bulunmuyor olmak
  8. Boy – kilo belirtilen ölçülerde olmak
  9. Siyasi partilerle ilişiği bulunmamak

Yukarıda genel olarak POMEM alımlarında aranan şartlar belirtilmiştir. Buna göre lisans mezunları içni KPSS’den 70 şartı ya da 60 puan şartının aranması bekleniyor. Ön lisans mezunları için sınavın biraz daha kolay olma düşüncesinden dolayı baraj puanı 70’de kalabilir. Erkeklerde boyun 167 cm ve üzeri, kadınlarda ise boyun 162 cm ve üzeri olması gerekmektedir. 21. dönem POMEM 13 bin polis alımına ilişkin ilanın yakın zamanda Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden duyurulması ve adayların başvurularının alınması beklenmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

5
7 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!