Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı Açılıyor

Eminönü ve Alibeyköy arasında hizmet verecek olan tramvay hattının yapım aşamasına devam ediliyor. Bir çok istasyondan geçecek olan tramvay, İstanbullular için oldukça avantaj sağlayacak.1 min


0
6 paylaşım

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı olan deniz, lastik tekerlekli, raylı sistem ulaşım araçlarına entegre olacak Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Eminönü’nden kalkacak olan hattın Unkapanı, Fener, Eyüp, Silahtarağa gibi ilçelerden geçerek Alibeyköy’e varması planlanıyor.

Yapılan açıklamada hat konumu ve tarihi yapısından dolayı İstanbul’un en önemli toplu taşımalarından biri olacağı vurgulanan Eminönü-Alibeyköy tramvayı hizmete başladığında, Medipol Üniversitesi Unkapanı Yerleşkesi, Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi, Eyüp Devlet Hastanesi, Piyer Loti Tepesi gibi yerlere kesintisiz ulaşım sağlayacağı belirtildi.

Tramvayın güzergahında bulunan bu alanların belli bir kısmının tarihi yarımada içerisinde ve Haliç’in kıyılarına yakın olması nedeniyle ekolojik ve turistik açıdan bölgenin taşıt trafiğinden arındırılması planlandığı vurgulandı. Hat güzergahı kesinleştirilerek İstanbul II. ve IV. Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanarak, güzergah üzerinde ki kısmi revizyonlar kurul kararları ile gerçekleştirildi.
Yapılan açıklamada Eminönü otobüs duruakları ile başlayan güzergahın Alibeyköy Cep Otogarı İstasyonunda son bularak, Eyüp Devlet Hastanesi, Alibeyköy Merkez, Alibeyköy Metro İstasyonu, Balat, Ayvansaray, Küçükpazar, Eyüp- Teleferik gibi bir daha bir çok istasyondan geçeceği öğrenildi.

SÜRE 35 DAKİKA

Yolculuk süresinin toplam 35 dakika olacağı belirtilen 10 kilometre boyunca seyreden hat için 30 araç hizmet verecek. Günlük 114 Bin yolcu kapasitesine sahip 14 adet 60 metre uzunluğunda istasyonlarda duracak olan tramvayın enerjisi için iki ray arasına kurulmuş olan sistem kullanılacak. Görüntü kirliliğine sebep veren katener enerji direkleri bu tramvayda mevcut olarak kullanılmayacak.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!