Emniyet Genel Müdürlüğü 32 Bin Polis ve Bekçi Alımı Yapacak

Emniyet Genel Müdürlüğüne 32 bin kişilik polis alımı, çarşı ve mahalle bekçisi alımı kadroları ihdas edildi. Buna göre EGM polis, komiser yardımcısı, çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapacak.3 dk okuma süresi


5
8 paylaşım, 5 puan

Her gün düzenli olarak yapılan değişikliklerin anlatıldığı resmi gazete kamuoyuna duyurulmaya devam ediyor. 25 Ağustos 2017 tarihli resmi gazete basında geniş yer buldu ve pek çok site 694 sayılı KHK’yı içeren 25 Ağustos 2017 tarihli resmi gazeteyi detaylıca inceledi. Buna göre en çok dikkat çeken konulardan bir tanesi şüphesiz ki Emniyet Genel Müdürlüğün ihdas edilen kadrolardır. Emniyet Genel Müdürlüğü 32 bin polis ve bekçi alımı yapacak.

25 Ağustos 2017 tarihli resmi gazeteyi Kargamel ekibi olarak inceledik. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis veya bekçi olarak istihdam etmek isteyenler için müjde verildi. Buna göre EGM’ye toplam 32 bin kişilik polis ve bekçi kadrosu ihdas edildi. Peki alımlar nerelere yapılacak, hangi rütbeler için polis alımı yapılacak, bekçi alımları ne zaman yapılacak ve 694 sayılı KHK’nın yer aldığı 25 Ağustos 2017 tarihli resmi gazete detayları nedir.

Alım Yapılacak Rütbeler

25 Ağustos 2017 tarihli resmi gazeteye göre Emniyet Genel Müdürlüğü 32 bin polis ve bekçi alımı yapılacağı duyuruldu. Bekçi alımının 7 bin kişi üzerine yapılması beklenmekteydi ancak KHK kararı ile sayı artırıldı ve 7 bin 500 kişilik bekçi alımı yapılacağı öğrenildi. Buna göre;

  • Ankara Merkez İçin

Komiser Yardımcısı – Bin Personel
Polis Memuru – 2 Bin Personel

  • Taşra Diğer Bölgeler İçin

Komiser Yardımcısı – Bin 500 Personel
Polis Memuru – 20 Bin Personel
Çarşı ve Mahalle Bekçisi – 7 Bin 500 Personel

Yukarıda Emniyet Genel Müdürlüğü için ihdas edilmiş olan kadrolar Kargamel ekibi olarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Buna göre merkez ve taşra için komiser yardımcısı, polis memuru ve çarşı – mahalle bekçisi kadroları için toplam 32 bin kişilik personel alımının yapılacağı görülmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü 32 bin polis ve bekçi alımı yapacak. Peki alımlar ne zaman yapılacak bu konu hakkında her hangi bir detay verildi mi?

Alımlar Ne Zaman Yapılacak

694 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameleri içeren 25 Ağustos 2017 tarihli resmi gazeteyi detaylıca inceledik ancak bilindiği üzere resmi gazetede alımlar hakkında detaylı bir bilgi verilmemektedir. Resmi gazetede sadece kamu kurumlarına ihdas edilen kadrolar hakkında bilgi verilmekte olup ilanların yayımlanması ve kanuoyuna duyurulması ilgili kamu kurumları tarafından yapılmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğünün 7 bin kişilik bekçi alımı yapması beklenmekteydi ancak şimdi sayı 7 bin 500’e yükseldi. Buna göre Emniyet Genel Müdürlüğü taşra için toplam 7 bin 500 kişilik bekçi alımı yapacak. Ancak alımların ne zaman yapılacağı bilinmiyor. Bu sene içerisinde yapılırsa önümüz de ki aylarda alım ilanının yayımlanacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü 24 bin 500 komiser yardımcısı ve polis memuru alımı yapacak. Peki bu alımlar ne zaman yapılacak. En yakın 21. dönem POMEM alımlarının 3 ya da 4 ay sonra yapılması beklenmektedir. Yozgat ilinde görevini sürdürmekte olan POMEM müdürü tarafından yapılan açıklama ile 20. dönem POMEM eğitimleri tamamlanmadan diğer alımların başlanacağı duyurulmuştu. Buna göre 3 ya da 4 ay içerisinde alımların başlaması bekleniyor. Tabi alımlar daha geri bir tarihe çekilebilir.

Önlisans Mezunu POMEM’e Başvuru Yapabilecek

Önlisans mezunu adaylar için Kargamel ekibi olarak Emniyet Genel Müdürlüğü 32 bin polis ve bekçi alımı yapacak haberi üzerinden büyük bir müjdeli haber veriyoruz. Buna göre önlisans mezununa polis olma kapısı açıldı. Önlisans mezunu adaylar POMEM’e müracaat edebilecekler. Tabi gerekli şartlar doğrultusunda.

Buna göre önlisans mezunu olan adaylar POMEM ile alınacak olan toplam polis sayısının 5’te 1’i kadar yani %20’si kadar alınacak. Örneğin POMEM’e 10 bin kişilik alım yapılacaksa en fazla 2 bin kişilik önlisans mezunu alım yapılacak ve kalan en az 8 bin kişide lisans mezunları arasından alınacaktır.

Daha önce ki dönemlerde önlisans mezunları Polis Meslek Eğitim Merkezi düzeyinden alım ilanlarına müracaat edememekteydi. Bundan sonra adaylar başvuru yapabilecek ve %20 düzeyinde alımlara yerleşebilecek.

Polis Özel Harekat Alımları Ne Zaman Yapılacak

Polis Özel Harekat alımlarının da adaylar biran önce yapılsın talebini sürdürmeye devam ediyor. Ancak bu alımlara ilişkin halen bir bilgi verilmiş değil. Öte yandan Kargamel ekibi olarak şunu fark ettik ki EGM’ye polis memuru kadrosu ihdas edildi yani PÖH alımına ilişkin bir bilgi verilmedi. Bundan dolayı akıllara şu soru geldi. Acaba bu sene PÖH alımı olmayacak seneye mi PÖH alımı yapılacak? Tabi bu sorunun aklımıza gelmesinde ki teme sebep şudur ihdas edilen kadrolarda polis memurları için bilgi verilmiştir. PÖH sınıf için ise henüz bilgi yok.


Sosyal medyada paylaş!

5
8 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!